JAK JE TO S VYJÍŽĎKAMI NA KOLE? PROFÍK BY MĚL ZŮSTAT DOMA, HOBÍK MŮŽE DO LESA

Se souhlasem redakce MTBS.cz jsme převzali článek, který pro vás může být v dnešních dnech užitečný:
Vyznat se v nařízeních vlády v této době není jednoduché Jak je to tedy s vyjížďkami na kole do přírody? Pokusili jsme se zmapovat situaci…

Vláda od nedělní půlnoci kvůli dalšímu šíření koronaviru zakázala volný pohyb lidí po celém Česku. Opatření, které má trvat až do úterý 24. března 6.00 hod., má pochopitelně celou řadu zákazů, ale také několik výjimek. Mezi ně například spadá cesta do zaměstnání nebo pobyt v přírodě. V překladu to znamená, že pokud člověk pojede do práce na kole, neporušuje tím žádné nařízení. To samé se týká toho, když se na hodinu vyrazím na biku provětrat do lesa. Ale i to by mělo mít svá pravidla.

Výjimky ze zákazu volného pohybu lidí ČR
  • Nevztahuje se na cesty do zaměstnání a k výkonu podnikatelské činnosti.
  • Na nezbytné cesty za rodinou nebo osobami blízkými, pro základní životní potřeby nebo do zdravotnických zařízení.
  • Na zajištění péče o děti nebo zajištění péče o zvířata.
  • Na využívání nezbytných finančních a poštovních služeb či doplnění pohonných hmot.
  • Zákaz není uvalen na cesty za účelem vyřízení neodkladných úředních záležitostí.
  • Netýká se ani pobytu v přírodě nebo parcích či cest zpět do místa bydliště.
  • Zakázána není účast na pohřbu.
  • Omezení se nevztahuje na veřejnou hromadnou dopravu, služby pro obyvatele včetně zásobování, rozvážkovou službu nebo veterinární péči.

Jiné je to v případě profesionálních sportovců, tedy i cyklistů. Jak jsme se dopátrali u Národní sportovní agentury NSA, která to vysvětluje následovně: Dle čl. I písm. a) usnesení č. 215 zákaz nedopadá na cesty do zaměstnání, resp. k výkonu výdělečné činnosti profesionálních sportovců, pro které sportovní činnost představuje zcela či zčásti výdělečnou činnost. Vlastní sportovní příprava profesionálních sportovců však může probíhat výhradně v uzavřených sportovních zařízeních, neboť sportovní činnost není uvedena mezi výjimkami ze zákazu volného pohybu osob na veřejně dostupných místech dle čl. I písm. g) usnesení č. 215. NSA v této souvislosti důrazně doporučuje profesionálním sportovcům maximálně přizpůsobit výkon své činnosti krizovým podmínkám a řídit se doporučeními dle čl. III usnesení č. 215.

Trénink na kole profesionálům venku nedoporučuje ani reprezentační trenér Viktor Zapletal, který všechny dotčené informoval emailem.


Doporučení reprezentačního trenéra Viktora Zapletala
  • můžete nadále trénovat, ale ne venku
  • k tréninku musíte využít jiné alternativy – trenažér a trénink by měl probíhat v domácím prostředí s vyvarováním se kontaktu s dalšími osobami
  • jde o to, abyste případně někoho nenakazili nebo se nenakazili sami
  • důvod omezení tréninku venku je jednoduchý, sice můžete jezdit po lese s vyloučením kontaktu s lidmi, ale nemůžete garantovat, že se Vám na tréninku nic nestane a následná pomoc by znamenala nejenom nežádoucí kontakt s dalšími osobami, ale v této chvíli i další zatížení zdravotního systému, který potřebuje primárně řešit koronavirus
  • porušení je klasifikováno jako trestný čin
  • vše platí do úterý 24.3. 2020 do 6:00 hodin, potom budou následovat další pokyny Ministerstva zdravotnictví
  • pokud vykazujete jakékoliv známky nemoci, neměli byste trénovat vůbec a neprodleně musíte TELEFONICKY kontaktovat Vašeho ošetřujícího lékaře
  • na všechny cyklisty, kteří se navrátili z epidemií výrazně zasažených oblastí (viz. ustanovení Ministerstva zdravotnictví) platí nařízení 14 denní domácí karantény
  • doporučuji všem – stáhněte si aplikaci Rouvy, aktuálně nabízejí 14 dní zdarma a můžete frčet

Jinak tedy dopravit se na kole do práce a vyhnout se tak lidem v MHD je skutečně namístě. Své zdraví tak ochráníte hned dvakrát, těžko vás někdo nakazí a po takové hodince šlapání jistě v práci podáte lepší výkon. Stejně tak není zakázáno vyrazit do přírody, ono je to těžké, když jaro buší na dveře, ptáci řvou jako pominutí, nohy se třesou jen při myšlence na obutí do treter.

Ale je ovšem nutné vzít rozum do hrsti a chovat se tak, abychom nenadělali víc škody než užitku. Tedy:

a/ rozhodně vyrazit osamoceni, nikoli s partou kámošů.

b/ pokud možno, tak žádné zastávky v obchodě nebo na benzince nemáme-li roušku a platební kartu,

c/ obecně udržovat si větší odstup od odstatních lidí,

d/ být výrazně ohleduplnější v místech, kde je vyšší pohyb chodců i cyklistů – s nasazenou rouškou či alespoň s bavlněným tunelem, neusmrkávat a neplivat

e/ být opravdu opatrní a neriskovat zranění a nezaměstnávat tak navíc záchranku, která by na nás možná ani neměla čas.

Sumasumárum z toho plyne, že vyrazit na kolo není žádný prohřešek. Pokud ale chcete trénovat, bude lepší sednout doma na trenažér a ty kila objet v obýváku. Pokusit se po dobu nouzového opatření trávit tak, abychom situaci nezhoršovali sobě samým, ale ani ostatním. Vše činit s rozmyslem a se selským rozumem. Nechceme nakazit sebe, nechceme přidělávat práci záchranářům, ale zároveň se doma nechceme zbláznit. Važme si toho co máme, nezneužívejme toho a neobcházejme bezhlavě nařízení nebo bude ještě hůř než teď.

Situace se stále vyvíjí a je možné, že se další restrikce mohou ještě objevit ať již v plošném, nebo pouze lokáním režimu. Respektujme je, je to pro naše vlastní dobro. V tuto chvíli by výše uvedené mělo platit do příštího úterý, to jest 24. března.

Zdroj: https://mtbs.cz/clanek/jak-je-to-s-vyjizdkami-na-kole-profik-by-mel-zustat-doma-hobik-muze-do-lesa/kategorie/ostatni

Ohodnoťte článek:

nic mocujdedobrépoutavéskvělé (Zatím žádná hodnocení.)
Loading...

Autor: Dan

Zakládající člen a webmaster A.M.bike, autor tohoto webu. Chorý mozek, pachatel tratí. Ve volném čase se kromě cyklistiky věnuji programování internetových aplikací v jazyce HTML, CSS, PHP, MySQL a Javascript. Pracuji jako designér a modelér porcelánu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..