Kolik stojí kilometr

Znáte to: „Maruš, představ si, na té služebce jsem se ve Frýdku zastavil v prodejně, měli tam brzdy XTR, takové šedivé. Moc by se mi hodily k tomu představa a sedlovce. Navíc, víš jak mám ty svoje brzdy už dlouho, někdy se mi zdá, že se s nima ani nedá zastavit. A víš co je na tom nejzajímavější, měli je sotva za dva tisíce a normálně mají stát skoro dvojnásobek.“
„Že sis je teda nekoupil! Tak výhodně! Tomíku, až tam příště pojedeš určitě si je kup, nechci aby ses mi někde zabil. Ukaž v katalogu jak vypadají – opravdu nádhera…“
Při návratu z příští cesty zmíněným směrem na kolo putují nové brzdy (už dávno minule koupené a samozřejmě za reálnou cenu). 

Vyjet na kole, nebo sedět u bedny?

kolik-stoji-kilometrVážené dámy, manželky, maminky a přítelkyně, přiznejte si, zeje to tak a že to tak trochu víte. Co vás však určitě překvapí, protože to překvapilo i nás, je, kolik stojí každá vyjížďka na kole, každý trénink či dokonce závod, každý kilometr a hodina strávená v sedle. Není to veselé čtení, v porovnání se skutečnými náklady na hodinový provoz rodinného sledování televizoru se však jedná o směšnou položku.

V povědomí velké většiny lidí, ať cyklistů či necyklistů je pevně zakořeněno přesvědčení, že kolo ke svému provozu nepotřebuje žádné palivo, brzdovou kapalinu ani výměny olejů či filtrů, a tudíž nás vozí po světě zadarmo. Pomineme-li počáteční investici a poté občasný drobný servis a postupnou, tedy zdánlivě finančně nenáročnou obměnu některých součástek, skutečně tomu tak na první pohled je. Přesto, nebo spíše právě proto však nebude na škodu věci podívat se problému nákladů důkladněji na zoubek a spočítat, za kolik nám to jezdí.

Jako názorný příklad při tom poslouží tři horská kola v různých úrovních výbavy, jedno kolo silniční a jedno trekkingové. Ceny pro silniční kolo jsou nastaveny do vyšší kategorie, naopak ceny pro „cesťáka“ do kategorie nižší, což odpovídá předpokládaným ambicím potenciálních uživatelů. Pro modelové MTB byla zvolena v současné době nejprodávanější varianta, tedy tuhá zadní stavba s přední odpruženou vidlicí. Kategorii neurčuje pouze cena, modely odpovídají spíše přibližnému ročnímu kilometrovému výkonu, zhruba 10 000 km, 5000 km a 2500 km. Pro přehled dále platí, že ceny za opravu a údržbu kola, například pravidelné předsezónní prohlídky, jsou zhruba stejné pro všechny třídy kol, dále, že ne všechny komponenty vydrží po celou životnost bicyklu.

Celý výpočet tedy vychází z několika základních parametrů:

  1. základní členění představuje kvalitní silniční kolo, tři úrovně MTB a trekkingové kolo
  2. morální životnost kola, tedy doba, po kterou se nám kolo nebude zdát příliš otlučené, zastaralé a zdánlivě nefunkční, je 10 let, o čemž lze vášnivě diskutovat vzhledem k bleskovému vývoji v cyklistické technice (kola 10 let stará aby jeden pohledal)
  3. náklady spojené s případnou havárií nebo zničením některých dílů nejsou do výpočtu zahrnuty
  4. ceny komponentů v jednotlivých kategoriích jsou průměrné, určité položky je samozřejmě možno pořídit jak levněji, tak dráž
  5. v celkové ceně je zahrnuto pouze základní oblečení
  6. cena kilometru vychází jako součet cen jednotlivých komponentů na jeden kilometr a je zaokrouhlena na haléře.

Na závěr snad stojí za to uvést, že ačkoliv o peníze jde až v první řadě, měl by být výběr kola podřízen jeho výkonovému použití. Jezdec absolvující na svém biku s Acerou více jak 10 000 km ročně zjistí po krátké době, že není tak bohatý, aby si mohl kupovat levné kolo. Druhým extrémem zůstává „požer“ jezdící na pivko na XTR. I na to je v přehledu pamatováno.

kolik-stoji-kilometr1

Cena jednoho kilometru u MTB střed (53 000 Kč) 1,91 Kč, cena jedné hodiny u MTB střed 32,47, cena jednoho kilometru u MTB nižší (29 000 Kč) 1,77 Kč, cena jedné hodiny u MTB nižší 26,55.

Asi většina lidí docházejících do zaměstnání je za svou práci hodnocena odměnou závislou na odpracovaných hodinách, pracuje v hodinovce.

Nebude tedy marné převést náklady na provoz kola do této srozumitelnější mluvy a zjistit, jakou cenu je schopno si za odvedenou práci účtovat naše kolo. Jeho taxa je dobře patrná i z výpočtů, ze kterých by se také na první pohled mohlo usoudit, že pokud už kolo osedláme, nemá cenu na nic čekat a pořádně šlápnout. Platíme si jej hodinově velice solidně, a proto je třeba tento fakt řádně využít. Avšak nesmíme pak brát zřetel na tabulku kilometrovou, která by nás opět a rychle v našem úsilí zchladila.

Extrémní provoz (15 000 Kč/rok)

Závěrem by se dalo říci: „Tolik fakta o běžném provozu našich strojů“. Je tu však jedno velké ALE, o kterém není možné se nezmínit. Zdaleka totiž nejsme na konci. Patříte-li totiž k poměrně velké skupině cyklistů s různě velkými závodními ambicemi, nejsou částky nákladů zdaleka konečné. Při závodním zatížení totiž materiál hoří pod sedlem daleko rychleji. Jako největší mařice materiálu se pak jeví v poslední době stále oblíbenější bikemaratony. Ty prožívají obrovský boom, účast na nich je rok od roku větší a větší. Mají totiž své nepřekonatelné kouzlo. Náklady se zvyšují ještě při zhoršeném počasí (v živé paměti mnohých z nás vyvstane psím počasím proslulý Král Šumavy či Manitou Železné Hory). A jak moc? Výchozím bodem bude fakt, že biker se závodu účastní sám a svým vozem (nákladem tedy není pouze benzin) a nebude přespávat ani pod stromem, ani v mramoru vykládaném hotelu.

  • doprava (km a 3 Kč): 1500 Kč
  • startovně: 500 Kč
  • ubytování: 200 Kč
  • základ celkem: 2200 Kč

A navíc, bude-li deštivě a blátivo, přidají se další:

  • brzdové špalky: 300 Kč
  • lanka a bowdeny: 100 Kč
  • řetěz 1/2: 250 Kč
  • kazeta 1/4: 400 Kč
  • vidlice 1/6: 2000 Kč
  • ráfky 1/5: 300 Kč, při ojetí špalků pak 1/1

Špatné počasí tedy znamená úspěšnou destrukci materiálu a výdaje díky němu rázem vzrostou minimálně dvojnásobně. Objedete-li v tomto psím počasí například celou VELO Marathon MTB Sérii, přijde vás tento požitek na slabých 15 000 korun. A patří-li maratóny k vašim zálibám a počasí nepřeje, nezbývá, než na podzim s punčochou na hlavě navštívit nejbližší pobočku bankovního ústavu a „připravit se“ na předsezónní obnovu kola.

Podpůrné prostředky (13 920 Kč/rok)

Bohužel, ani to není vše. Cyklistika v jakémkoliv provedení neznamená pouze kolo a jeho údržbu. Možná ještě důležitější zdá se býti údržba tělesné schránky. A že to není a nemůže být pouze údržba zběžná a povrchní, je nad slunce jasné. Jedná se přece o nás a v tom případě neznáme bratra. Každého sportovce věnujícího se svému sportu s jistou pravidelností a pílí provází odnepaměti pověst žravce. U cyklistů, kteří stráví v sedle často hodiny o několika traťovkách, to platí dvojnásob. Ke slovu se dostávají potravinové doplňky a také – u cyklistů se závodními ambicemi – doplňky podporující výkon. S rostoucími ambicemi rostou tréninkové dávky a souměrně i potřeba rychlejší regenerace, a tedy využití těchto doplňků. Padne-li slovo rychlejší regenerace, nelze vypustit ani využívání příznivých účinků masáží a sauny a nezařadit je do tabulky nákladů. Ta sama o sobě vychází opět ze zlaté střední cesty. To znamená, že modelem je sportsman, který za měsíc najede zhruba 1000 km, což představuje měsíční zátěž cca 35 hodin. Pro zlepšení kondice bude využívat iontový nápoj, dále regenerační nápoj a 4x měsíčně navštíví saunu a masáž.

  • iontový nápoj: 300 Kč
  • regenerační nápoj: 300 Kč
  • sauna:280 Kč masáž: 280 Kč
  • celkem měsíčně: 1160 Kč bez použití základních vitamínů a podpůrných prostředků.
Nadstandardní a zimní vybavení (1824 Kč/rok)

Našeho modelového cyklistu znásilníme ještě jednou. Snad už poslední výdajovou položku představuje vybavení oblečením pro pohyb ve zhoršených klimatických podmínkách. Většina lidí se totiž na kole nepohybuje pouze ve třicetistupňových vedrech, ale i na jaře a na podzim, kdy fouká i chladnější větřík a je tedy třeba se přiobléci. Ti nejsilnější z nás neodkládají bicykl ani v zimních měsících, dokonce ani tehdy, leží-li všude kolem silná vrstva sněhu a silnice připomíná zamrzlou hladinu rybníka. S klesající teplotou se tak ke slovu dostanou nejprve návleky. Čím více teplota klesá, tím se prodlužují. Klesne-li moc, vystřídají krátké kalhoty s návleky kalhoty a bundy zimní doplněné čepicí a rukavicemi. A nakonec, v každém z nás se přece najde kousek manekýna. Přehled počítá s faktem, že uváděné oblečení vydrží zhruba pět let a není zařazen základ představovaný kraťasy a dresem z přehledu úvodního.

  • dlouhý dres: 1000 Kč
  • návleky (3 x): 1200 Kč
  • šátek nebo čepice: 200 Kč
  • brýle: 1000 Kč
  • rukavičky: 500 Kč
  • rukavice: 500 Kč
  • pláštěnka nebo nefuk: 700 Kč
  • zimní kalhoty: 1500 Kč
  • zimní bunda: 2000 Kč
  • návleky na tretry: 500 Kč
  • celkem: 9100
  • celkem měsíčně: 152 Kč

Přidáte-li k tomu dvoje ponožky, dostanete se k hranici deseti tisíc. A to většině z nás nepostačí pouze tmavé brýle, stejně tak uvedené ceny představují nižší střed nabídky. Rozpočítáno na měsíce náklady činí 152 Kč.

Sledování televize (30 Kč/hod)

Pro zlepšení nálady není od věci porovnat náklady těch, kteří věnují potícím se osobám často a rádi výsměšný pohled, tedy televizním maniakům a pivařům většinou zastoupeným v jedné osobě. Výchozím bodem bude životnost materiálu a výkonnost konzumenta deset let.

  • TV, video, satelit: 45 000 Kč
  • videopůjčovna: 12 000 Kč
  • kabelovka: 48 000 Kč
  • jídlo k bedně (den a 30 Kč): 109 500 Kč
  • pivko (tři denně, po deseti Kč kus): 109 500 Kč

Sečteno a podtrženo přijde takové klidné a pohodlné žití při předpokladu, že televize „běží“ tři hodiny denně, přibližně na 30 Kč/hodinu.

Smyslem tohoto článku rozhodně není odradit čtenáře od jízdy na kole ani přivodit infarkt jejich manželkám. I když… Znáte to. Doufáme, že jste se přinejmenším pobavili, zdravě rozčílili nebo nažhavili kalkulačku a dali se do počítání svých individuálních nákladů, které se samozřejmě mohou diametrálně lišit.

zapsáno roku 2000

Ohodnoťte článek:

nic mocujdedobrépoutavéskvělé (Zatím žádná hodnocení.)
Loading...

Autor: Dan

Zakládající člen a webmaster A.M.bike, autor tohoto webu. Chorý mozek, pachatel tratí. Ve volném čase se kromě cyklistiky věnuji programování internetových aplikací v jazyce HTML, CSS, PHP, MySQL a Javascript. Pracuji jako designér a modelér porcelánu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..