Král českého bikemaratonu Jiří Novák vyhrál i ve Varech

Karlovy Vary — Na startu na Divadelním náměstí se v sobotu představilo šest a půl stovky cyklistů.

Rekordních 656 bikerů se v sobotu postavilo na start hlavních závodů 9. ročníku KarlovarskéhoAM bikemaratonu České spořitelny. Nechyběly mezi nimi ani největší hvězdy české cyklistiky, jako Tomáš Trunschka, Jan Hruška, Stanislav Hejduk a další.

K favoritům jistě patřil také současný král českého bikemaratonu, 23letý Jiří Novák, přezdívaný Newmi, z týmu Dekhome Cannondale. Svou roli zvládl par excelence, stovku zvládl průměrnou rychlostí 26,4 km/hod. za 3 hodiny, 28 minut a 56 vteřin a cílem projel jako první s náskokem více než tří minut před Ondrou Fojtíkem z týmu Toyota Dolák. Dokázal, že titul mistra republiky, který si před měsícem vyjel v jednom z našich nejtěžších bikemaratonů Beskyd tour s převýšením 3 100 metrů, je ve správných rukou.

Z cyklistů našeho regionu si na těžké trati v okolí lázeňského města nejlépe vedl nejdecký Ondra Pávek, když v dresu pražské Sparty vybojoval v čase 3:40:15 velmi cenné 6. místo a porazil tak vedle plejády dalších i obhájce loňského prvenství Tomáše Trunschku, který dojel 12. Do první třicítky absolutního pořadí se z cyklistů Karlovarska vešel už jen Jindra Volný, který v čase 3:58:00 dojel se ztrátou 29 minut na vítěze na 28. místě jako 9. v kategorii mužů do 29 let, a těsně za hranicí „červené skupiny“ pak zůstal na 31. místě sokolovský Radovan Fišer, poslední, kdo stovku zvládl pod čtyři hodiny.

pavek
Nejúspěšnějším závodníkem z našeho regionu, jediným, který se v hlavním závodě na 100 km dokázal vecpat do elitní desítky, byl nejdecký Ondra Pávek. Autor: DENÍK/Jiří Linhart

Z Karlovaráků se mohou pěknými místy pochlubit ještě Jan Mádl, který skončil v čase 4:08:27 na 7. místě mezi muži 40-49 let (v absolutním pořadí 46.), a Zdeněk Lidický, který v čase 4:24:42 obsadil 4. místo mezi muži nad 50 (v absolutním pořadí 65.).

Závod žen na stokilometrové trati vyhrála v čase 4:21:41 Petra Kottová v dresu Toyota Dolák (v absolutním pořadí 63.) a bylo to její už deváté vítězství v závodech seriálu Kolo pro život. Karlovarská ženská cyklistika neměla na stovce zastoupení.

Podstatně vyrovnanější než na stovce byl (pochopitelně) boj o prvenství na „poloviční“ trati. Z vítězství se nakonec radoval Kristián Hynek z MTB týmu České spořitelny, když 56 km zajel průměrnou rychlostí 30,3 za 1:51:00, druhý byl se ztrátou 23 vteřin Jan Hruška a třetí profrčel cílem se ztrátou minuty a devíti vteřin na Hynka jezdec Factor Bike Teamu Robert Novotný.

Karlovarskou cyklistiku zastupoval v první desítce celkově 7. Ladislav Fabišovský z týmu Koruna Pralines (1:55:27) a na 25. místě dojel Miroslav Brill z ostrovského Cykloteamu (2:06:35).

V první desítce svých kategorií se z cyklistů Karlovarska na 56 km umístili:
Junioři: 5. Tomáš Strnad 2:10:18, 8. Milan Šplíchal (oba Cykloteam Ostrov) 2:12:20
Muži 30-39 let: 9. Jan Jiříček (Team Bike Březová) 2:13:41, 10. Jan Šíma (Cyklo Team Killi) 2:15:34
Muži 50-59 let: 6. Zdeněk Bartoš (THEO Sport) 2:28:25, 8. Karel Rouča (Slavia K. Vary) 2:33:01, 10. Pavel Vinohradský (HOCO K. Vary) 2:39:06
Nad 60 let: 3. Jan Toufar (Tukan Team) 2:41:18, 7. Zdeněk Makoň (MCB Sokolov) 2:52:05
Ženy absolutně: 1. Ilona Bublová (Rock Machine Cyklomax) 2:18:30, 2. Barbora Radová (Profil MRX) 2:18:30, 3. Alena Krnáčová (PS-MARIN) 2:21:39
Závodnice Karlovarska do 29 let: 10. Eva Roudnická (Kostelní Bříza) 3:04:11
Ženy 30-39 let: 6. Monika Kubínová (Sokolov) 3:14:11
Ženy nad 40 let: 8. Monika Durasová (K. Vary) 3:36:21 hod