Laický test odpružení vidlic

Laický test slouží k upřesnění představy co od odpružení očekávat a je zároveň velmi vhodný k porovnávání vidlic na dálku.

V první řadě si připravíme kolo a nahustíme pneu na maximální tlak cca 60 Psi ( to abychom vyloučili co možná nejvíc pružení pneu, chceme přeci poznat kvalitu vidlice). Podhuštěná pneumatika by nám hodnocení samozřejmě zkreslila.

Panelová cesta – je první zkouška. Budeme zkoušet reakci na drobné nerovnosti a na to je panelové cesta přímo ideální. Takovou cestu najde každý ve svém okolí a je třeba upozornit, že je to velmi náročný test. Pocit, že jedete po hladkém asfaltu dosáhnete pouze vyjímečně s velmi dobře reagující vidlicí. Asi se podiví všichni kteří tvrdí, že jeho vidlice bere i ty nejmenší nerovnosti. Zde má možnost to zkusit a pokud projde s nahuštěnou pneu tento test na jedničku je možné uvěřit, že vidlice je schopna brát jakékoliv drobné nerovnosti v terénu, protože s tak ostrými drobnými překážkami se v přírodním terénu moc nesetká. Ještě je třeba upozornit, že rychlost jízdy bude asi 10 km/h. S rostoucí rychlostí poroste i komfort. Tahle část testu nám ukazuje citlivost vidlice na kterém se podepisuje hlavně kvalita chodu s co nejmenšími odpory. To, že má vidlice třeba nevhodně tvrdou pružinu se zde neprojeví tolik jako právě ty odpory.

Cihla – je druhý test. Zde zkusíme reakci na větší nerovnosti. Cihla je dobrá pro svoji velikost a proto, že to opět může zkusit na rovné ploše za stejných podmínek. Pneumatika opět zůstane přehuštěna a zkusíme přejet všichni stejnou překážku. Vidlice se zdvihem 10 cm (která je dnes standardem) by měla cihlu přejet opět nižší rychlosti a ve vás nechat pocit že jste téměř nic nepřejeli. Rozdílné pocity, které jsou předváděny na videozáznamech vás jistě přesvědčí, že přejezd může vyvolat různé pocity a jde jenom o to získat a popsat svůj dojem. Může to být od plynulého přeplutí až po náraz rovnající se výšce cihly s dojmem, že nám to vyrazí řídítka z rukou a pocit ovládání po přejezdu taky není k zahození. Tady už pro nás nebude důležitá jenom citlivost vidlice ale i dobré tlumení. Protože tlumení je v této zkoušce obsaženo ale není to hlavní zkusíme ještě tlumení samostatně a to další zkouškou.

Útlum – Jako třetí test zkusíme útlum. Dosud jsme se zaměřovali na reakci při nájezdu na překážku. Tlumení nám přitom hrálo samozřejmě i tam svoji roli, ale nešlo popsat, spíš jenom jako pocit z chování kola. Proto zkusíme test, který popsat půjde. Pneu opět přehuštěno a na rovné nejlépe betonové ploše postavíme bicykl na zadní do úhlu 90 stupňů. Z této pozice ho necháme volně dopadnout na přední kolo. Reakce by měla být asi taková jakoby dopadlo na zem těsto, nebo kus hlíny, to znamená náraz je pohlcen deformací, ale kolo se už od země neodlepí. V žádném případě se nesní proměnít v poskakující míč. Berte to jako zkoušku informativní. Kdo by chtěl hodnotit tlumič podrobněji pro toho jsou jiné naše měření. Tohle je pořád laický test.

Normální jízda – je čtvrtý test zkusíme výšku zdvihu, kterého skutečně dosahujeme při jízdě v terénu. Zde poprvé upustíme pneumatiku na tlak, který běžně používáme a zároveň se svezeme v terénu pro nás typickém (XC, nebo FR) podle stylu a terénu, který preferujeme. Zde pomocí plastové stahovací pásky umístěné na kluzácích zaznamenáme a změříme maximální dosažený zdvih, který jsme dosáhli.

VYHODNOCENÍ

Nyní můžeme přistoupit k vyhodnocení testu. Pokud jsme jízdou v terénu dosáhli téměř maxima zdvihu, ale bez chodu až nadoraz a v předchozích testech jsme dosáhli maximální počet bodů, tedy maximálního komfortu a vyhovujícího tlumení máme vidlici, která je naladěna přímo na nás a poskytuje nám opravdu maximální komfort.

Teprve od takto pracující vidlice je možno odvozovat další funkce, které nám vidlici přitvrdí při šlapání. To jsou různé systémy zavírání a snižování zdvihu. Těmto systémům se budeme věnovat někdy příště, protože to je samostatná kapitola.

Tento systém testu jsem připravil po zkušenostech z debat na internetu, kdy jsem teprve poznal, jaký zmatek vládne při hodnocení odpružení. Systém testu považujte za majetek TUNING TESTU a při případném používání tohoto hodnocení požaduji vždy uvést zdroj odkud systém pochází. Ke stanovení takovéhoto komplexního systému, který pokrývá maximum vlastností odpružení mne vedly vyjádření tohoto typu běžně se objevující na internetu. „Moje vidlice RST ( nebo jakákoliv jiná elastomerová dále jen RST) chodila velmi špatně, po rozebrání vyčištění a namazání tou a tou zázračnou vazelínou běhá skvěle a bere i ty nejmenší nerovnosti“. Protože neznáte pisatele ani s čím to porovnává je možno nabýt dojmu, že stačí RST promazat a máme Marzocchi. Samozřejmě že ne, ale o kolik jsme se ji asi přiblížili se také nedozvíme.Marzocchi zde uvádím také jako příklad především proto, že upřednostňuje opravdu komfortní chod a také proto, že jako první přišla s nejlépe fungujícím systémem a to je ocelová pružina tlumená olejovým tlumičem.

Zkusíme si teď vysvětlit proč nemůže elastomerová vidlice dosáhnout kvality pružiny s olejovým tlumením. Systém s olejovým tlumením nám totiž jako jediný nabízí optimální řešení pro minimální odpor na překážce a citlivý dopad za překážkou. A to především proto, že při pohybu směrem vzhůru téměř netlumí a nechá pracovat pouze pružinu, kterou však svým větším útlumem při návratu nechá citlivě dopadnout za překážkou. Samotná ocelová pružina by nám zajistila citlivý nájezd na překážku, ale její následný návrat by byl tak rychlý a necitlivý, že nám návrat za překážkou změní v náraz a následné hopsání. Kdo se chce této problematice věnovat více a koho zajímá co přesně se s odpružením děje odkazuji na stránky TUNING TESTU. Vzhledem k této reakci je ocelová pružina navíc kombinována s elastomery.

Co je to takový elastomer a co nám způsobuje? Elastomer je vlastně taková hodně líná pružina a tlumí nám divočejší reakce ocelové pružiny. A proč nám tedy nemůže podat stejnou reakci jako olejový tlumič? Především proto, že tlumí stejně oběma směry, tedy stejně směrem vzhůru i dolů. Potom tedy pokud máme systém naladěn tak, že nám dobře tlumí návrat pružiny musíme počítat s tím, že nám zhoršuje i citlivost a tedy reakci na drobné nerovnosti. Pokud se zaměříme na snižování odporu a přidáme pružiny na úkor elastomerů získali jsme citlivější vidlici ovšem s divočejším netlumeným návratem. Teď vidíme, že žádná elastomerová vidlice nám nemůže projít naším testem s vyhovujícím výsledkem. To dokáže pouze olejové tlumení. Kdo si však test provede ať už s jakoukoliv vidlicí bude moct posoudit jak na tom je a zhruba se zařadit zda je na špici, nebo jak daleko od ní je.

Milan Slanec

Zaujal vás článek? Mě tedy hodně. Pokud se o této problematice chcete dozvědět více, navštivte stránky autora článku http://tuning-test.cz

Ohodnoťte článek:

nic mocujdedobrépoutavéskvělé (Zatím žádná hodnocení.)
Loading...

Autor: Dan

Zakládající člen a webmaster A.M.bike, autor tohoto webu. Chorý mozek, pachatel tratí. Ve volném čase se kromě cyklistiky věnuji programování internetových aplikací v jazyce HTML, CSS, PHP, MySQL a Javascript. Pracuji jako designér a modelér porcelánu.

2 komentáře u „Laický test odpružení vidlic

  1. Jirka

    Bomba.
    Fakt super článek! Většina lidí si myslí, že čím víc se jim to houpe, tím mají odpružení lepší – tohle počtení otevře oči.

  2. teoretik

    Motorky Jawa 350 r.v.1975 mali dobre predne tlmice – a zda sa , ze bicykle sa im priblizuju – len neviem na akom principe pracovali – nepametam sa, ze by to niekto riesil nejakou zlozitou udrzbou. Autor clanku to podchytil spravne – kde je problem. Myslenie Cechov a aj Slovakov sa lisi od Americanov a konzumentov – my chceme mat za male peniaze strednu triedu – vyrobcovia myslia inac. Uspokojit neznalych , potesit strednu triedu a vyzbrojit pretekarov. Za to si nechaju zaplatiti – hlavne aj za mterialy. Teda je na nas – kde objavime dieru v ich zmyslani a podari sa nam najst kvalitny vyrobok za male prachy. O tom by mali byt typy skusenejsich. Autor clanku je podla mna jeden z nich.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..