Rok po desátém jubileu Bahna

Karlovy Vary – XC seriál Jarní Bahno 2012, 11. ročník
Počínaje 24. březnem vypukne v karlovarských lázeňských lesích další ročník tradiční seriálové kultovky.

Už loni – u příležitosti desátého ročníku této akce – jsme se jako AMbike pozastavili nad tím, jaké (na první pohled bezvýznamné) události měly za důsledek tak neobvykle dlouhé trvání této v podstatě amatérské akce. Dnes mohu jako skromný ředitel tohoto podujetí s jistotou prohlásit, že životnost každého závodu – obecně – je dána nikoliv jeho nabubřelým zázemím, ale urputnou tradicí a ryzí atraktivitou, tzn. bezprostřední přitažlivostí pro cílovou skupinu. Tedy ne že bychom se bránili oné „nabubřelosti“ – vždyť je přece příjemné, když akci podpoří (nejen) regionální sponzoři, nafukovací brána v prostoru startu a cíle rovněž potěší, a bez dotací už si dneska pomalu nikdo neumí nic představit, že ano… Ale podstata je stále tatáž od prvního ročníku – pro závodníky radost z jarního bikování po dlouhé zimě, a pro organizátory „rozcvička“ před srpnovým masovým Karlovarským AM Bikemaratonem (v našem případě).

logo závodu

Pohled závodníka

Jak ale tedy srozumitelně vysvětlit relativní „úspěšnost“ Jarního Bahna? Snad je to tím, že si doslova na nic nehraje. Atmosféra na něm je veskrze komorní, příchozí jsou na roveň „eliťákům“ (a opačně), prostě – každý se tam cítí jako na jakémsi hodinovém  bike táboře, kde může chvíli pokecat, aniž by měl za zády zachmuřeného a co nejlepší výkon požadujícího sponzora; zkrátka jde jen o „rozjetí před sezónou“. Děti se otrkají, junioři a kadeti se vytáhnou, baby se ukážou, chlapi zamachrují; a na každém ze čtyř závodů někdo zaslouženě zvedne ruce nad hlavu coby vítěz. A nám jako organizátorům nejde ani tak o masovou účast – popravdě – pokud jste někdy něco pořádali, tak víte, že uspořádat něco pro deset nebo sto lidí je stejná práce jako pro tisíc…

Svoji roli bezesporu sehrává i fakt, že pořadatelé jsou sami postiženi aktivní MTB cyklistikou. A na tratích je to sakra znát. A to do té míry, že to bylo svého času předmětem disputací – kudy se vydáme? Raději větší účast „obyčejných“ lidí na úkor kvality tras, nebo opravdu nářez, který všem rozsvítí pomyslnou žárovku v hlavě (bacha, sezona začíná!). My jsme zvolili druhou variantu, protože máme za to, že závodů, které se orientují na „soft“ bajking je mraky. Také proto u nás absolvujete místa, která jsou doslova zlým snem bikerů – ne náhodou byla jedna z tratí Bahna propůjčena Mistrovství ČR v cross-country v roce 2009. Dnes jsou (nejen pro regionální) účastníky názvy jako „Lom nad Doubím“, „Krpál na Goethovku“, „Noční můra“, „Borůvčí za Karlovkou“, „Velbloud“ či „Křížek k Bílé skále“ pojmy, které všem doznívají v hlavách ještě dlouho ke konci cyklistické sezóny. Ne – nechceme nikoho trápit. Jen jsme si dali za cíl jistou výchovu k opravdové MTB cyklistice, a pod to nepůjdeme. A – věřte – bude se vám to líbit! Poblinkáte se? Nevadí. My blinkáme už při značení tratí. Nepoblinkáte se? Pak jste připraveni zvládnout tento rok na kole se ctí. Budete se na Bahně cítit tak akorát? Bezva! Jste ti nejpohodovější hobíci! Každý si tu najde svůj chlívek.

Pohled pořadatele

Z úhlu organizátora dělíme roky na špatné, průměrné a dobré.

Špatný rok – žádná dotace, sponzoři naříkají, polomy v lesích, všechno skřípe, nikdo nechce dělat zadarmo, trasy OK, diplomy a grog a opékání vuřtů fungují.

Průměrný rok – mírná dotace, pár sponzorů, nějaké ceny, prize-money pro elitu na konci seriálu, lesy bez polomů, hlídek akorát za symbolický peníz, trasy OK, diplomy a grog a opékání vuřtů fungují.

Dobrý rok – dotace že zbyde i na pamětní trička, velmi slušné prize-money pro elitu na každém závodě, věcné ceny, sponzoři se mohou přetrhnout a nabízejí všechno možné, nafukovací brána, lesy bez polomů, spokojené hlídky, trasy OK, diplomy a grog a opékání vuřtů fungují, závěrečná zapářka na účet pořadatelů.

My to letos vidíme tak na něco mezi průměrným a dobrým rokem. Zatím. A stále vítáme každou pomoc.

Každoročně jsou ovšem stálice mezi těmi, kdo nám drží palce. V první řadě jsou to karlovarské Lázeňské lesy, na jejichž území se závody konají a – věřte – není to samo sebou, pořádat něco takového na pěšinkách nejslavnějších a největších středoevropských lázní. A nemalou zásluhu má také Krajský úřad Karlovarského kraje a Magistrát města Karlovy Vary, bez jejichž pochopení a podpory by měl tento seriál spoustu klacků v předním výpletu.

Změny?

Na tratích ne. Trvalo léta, než jsme vymazlili, úředně vyžádali a ukotvili trasy tak, jak jsou. Stručně se dá říct, že letos jsou shodné s loňským seriálem. Pokud bude něco jinak, tak se to bude týkat např. jiné restaurace pro vyhlášení celkových výsledků (prozatím v jednání) a pár dalších detailů, které nejsou pro seriál zásadní. Každá změna je ovšem myšlena tak, že směřuje ke zlepšení z pohledu závodníků – alespoň doufáme.

Info

Vše podstatné a aktuální najdete na http://bahno.ambike.com

Ohodnoťte článek:

nic mocujdedobrépoutavéskvělé (Zatím žádná hodnocení.)
Loading...

Autor: Dan

Zakládající člen a webmaster A.M.bike, autor tohoto webu. Chorý mozek, pachatel tratí. Ve volném čase se kromě cyklistiky věnuji programování internetových aplikací v jazyce HTML, CSS, PHP, MySQL a Javascript. Pracuji jako designér a modelér porcelánu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..