V Česku se staví každoročně stovky kilometrů stezek pro cyklisty a chodce. S rostoucí popularitou cyklistiky a bruslení na inlinech jsou často nejen o víkendech stezky přeplněné a dochází ke kolizím chodců a cyklistů a k řadě úrazů. Zatímco o tom, že cyklisté mají na stezkách jezdit vpravo nikdo nepochybuje, jak mají chodit chodci?
To, že se chodí po chodníku vpravo je zřejmé, po silnici musí lidé chodit naopak vlevo, aby viděli přijíždějící vozidlo a mohli včas reagovat. Ale jak je to na stezce, která je určena jak pro chodce, tak pro kola – jednostopá vozidla?
“K potížím dochází skoro pořád,” potvrzuje paní Marta, která po takové stezce chodí každý den do práce. “Pokud jdu vpravo, jako po chodníků, nevidím a vlastně ani pořádně neslyším, že se za mnou blíží cyklisté. Stezka je úzká a tak, i když se cyklista řádně vyhýbá, jede těsně vedle mě. Jako cyklista také vím, že takový člověk může nečekaně ukročit doleva a srážka je nevyhnutelná,” popisuje problém. “Naopak, pokud jdu vlevo, s cyklistou si vidíme do očí. I tak se ale stává, že se naopak cyklisté rozčilují,” řekla chodkyně.
“Zákon o provozu na pozemních komunikacích, neurčuje, kterou stranu chodníku či stezky pro chodce je chodec povinen použít,” uvedl Zdeněk Neusar, mluvčí ministerstva dopravy. “Vzájemné chování chodců a cyklistů na stezce pro chodce a cyklisty označené dopravní značkou „Stezka pro chodce a cyklisty“ je definováno pouze tak, že chodec nesmí ohrozit cyklistu jedoucího po stezce, rovněž tak nesmí ani cyklista ohrozit chodce jdoucího po uvedené stezce,” dodal Neusar.
Přitom za chodce je považována i osoba, která tlačí nebo táhne dětský kočárek, a rovněž tak ten, kdo se pohybuje na kolečkových bruslích.
S ohledem na šířku společné stezky pro chodce a cyklisty je podle Neusera těžké určit chodcům povinnost chodit striktně po její levé straně. V zásadě by měla postačit povinnost o vzájemném neohrožování se obou skupin účastníků silničního provozu. Chodci by tak např. neměli vytvářet skupiny zabírající celou šíři stezky, cyklisté by měli při míjení chodců příslušně snížit rychlost jízdy a to i s ohledem na děti, starší osoby, jedince se zdravotním postižením atp. Důležitá je vzájemná ohleduplnost a tolerance všech skupin.
Vážení,prosím,zařaďte do povinné výbavy cyklisty ZVONEK. !!!!!!!!!!
Vždy chodili chodci vlevo, nevím proč se to upravovalo? Tak chodec na cyklistu i auta vidí. To neměli co dělat a upravovali již vymyšlené?
Že to není přímo dáno, je chyba, zábavné ale je, že někteří cyklisté se pokouší školit chodce jdoucí po levé straně, že mají chodit vpravo, což stejně jako na silnici pro chodce není příliš bezpečné. Byl bych pro to, aby platila chůze po cyklostezce VLEVO, stejně jako na silnicích, ale i v koridorech průmyslových hal.
SOUHLAS po cyklostezce jak po komunikaci chodci V L E V O -KOLA VPRAVO
auta, motorky, kola vpravo a chodci, běžci, bruslaři vlevo je to z hlediska bezpečnosti logické,
ale pozor v Itálii jezdí, chodí a běží všichni po stejné straně-vpravo, bylo to nepříjemné, koukali
ne mě jak na zjevení, kroutili hlavami a někteří na mě pokřikovali či najížděli, doporučuji v nepřehledných zatáčkách přejít na vnější stranu, tedy vpravo a pak se zase vrátit vlevo