Cyklistika v těhotenství

Sport a pohyb vůbec by měl být pro každého z nás takovou samozřejmostí jako to, že dýcháme. Nejinak to platí i pro těhotné. Samozřejmě s jistými omezeními oproti normálnímu stavu. Hormon endorfin, který se uvolňuje právě při fyzické aktivitě vyvolává pocit radosti a pohody, prostě dobré nálady. A k čemu by bylo smutné těhotenství? Každá zdravá gravidní žena by se neměla pohybu vzdát.

Důvodů, proč má i těhotná žena vyvíjet sportovní aktivitu je však mnohem více. Jedním z nich je udržení jisté míry kondice. To platí převážně pro ženy, které před otěhotněním aktivně sportovaly. Dále se cvičením tělo lépe připraví na budoucí zátěž, lépe se připraví na porod. Aktivní ženy se také nemusí obávat nadbytečných kil po porodu. Jsou i další důvody a jejich víc než dost.

cyklistika-v-tehotenstvi

Řada žen, nastávajících maminek, se domnívá, že není vhodné v těhotenství cvičit. Není se ale čeho obávat, jenom je důležité dodržovat určitá pravidla a dbát na aktuální zdravotní stav, dobré je konzultovat vaše aktivity s lékařem. Nejsou žádné důkazy o tom, že by mírné cvičení během těhotenství (dokonce i ke konci těhotenství) vyvolalo předčasný porod. Je tomu právě naopak, cvičení těhotenství prospívá. Vhodné je především plavání, cyklistika, neboň zlepšují vytrvalost, sílu a nedochází k nadměrnému zatěžování kloubů. Nedoporučuje se však náročný aerobik, sprint, jízda na koni nebo lyžování, namáhavé sporty, kde je možný pád.

Zvýšená hladina progesteronu a hormonu relaxinu ke konci těhotenství má vliv na ochabení vazů páteře a pánve, což často způsobuje bolesti kloubů. Také zvětšování prsů a břicha může omezit vaši aktivitu. Držte se pravidla: cvičte v tempu, které vám vyhovuje, pokud máte ze cvičení nepříjemný pocit nebo jste unavená, nedělejte to!

Vše je individuální a záleží na kondici té které ženy a na jejím zdravotním stavu. Je nutné případné sportovní aktivity konzultovat se svým gynekologem, příp. praktickým lékařem. Pokud je žena zdravá doporučí jí lékaři jakýkoli sport s vynecháním různých poskoků, vzporů či tvrdých dopadů na zem.  Ženy mívají ovšem často strach, že svým nesprávně provedeným sportováním svému miminku ublíží. Dnes již skoro ve všech větších městech existují různé poradny pro těhotné matky, kde Vám určitě s tímto poradí a docela jistě Vám i doporučí kurzy cvičení pro těhotné konající se ve Vašem městě či okolí. Tyto kurzy probíhají pod vedením proškolených lektorek (většinou specializované zdravotní sestry) a ženy si zde nejen protáhnou tělo, ale mnohdy se dozví spoustu jiných praktických věcí (nácvik správného dýchání, potlačení bolesti atd.). Takže jsem-li zdravá s chutí do sportu, ať po porodu vypadám lépe než nyní!

Ohodnoťte článek:

nic mocujdedobrépoutavéskvělé (Zatím žádná hodnocení.)
Loading...

Autor: Dan

Zakládající člen a webmaster A.M.bike, autor tohoto webu. Chorý mozek, pachatel tratí. Ve volném čase se kromě cyklistiky věnuji programování internetových aplikací v jazyce HTML, CSS, PHP, MySQL a Javascript. Pracuji jako designér a modelér porcelánu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..