Hynčica novým mistrem v DH

Druhý den po božidarském fourcrossovém poháru se biková komunita přesunula na vrchol Klínovce, aby zde poměřila své síly ve třetím, letos předposledním závodě Motorola downhill cupu. Pokud jste vášnivými příznivci téhle disciplíny, asi si pamatujete, že Klínovec je znám tím, že se tu bikeři pravidelně setkávají v lepším případě s deštěm, v horším případě s kroupami či podobnými meteorologickými anomáliemi, které způsobují že sem všichni jezdí se zásobou bahenních plášťů všech možných druhů.

Letos ale jakoby se svatý Petr rozhodl, že sjezdařům vykompenzuje dlouhá léta muddy strádání. Od rána se střídalo jasno s polojasnem a počínaje obědem to bylo na opalování i v horní části sjezdovek, kde bývá obyčejně existence bez větrovek a kalhot nemyslitelná. Trať na Klínovci patří podobně jako ve Špindlu k českým klasikám. A podobnost tyto dvě trati mají letos i v inovačních stavbách, protože stejně jako ve Špindlu, se i na Klínovci parta místních stavitelů pustila ve velkém do práce se dřevem.

Pokud si pamatujete místo před potokem, kde byl odjakživa drop a točka kolem stromu (později pařezu), tak tohle místo byste letos nepoznali. Poslední úsek s nájezdem z cesty a zmiňovaným dropem byl zrušen a místo něj po pravé straně vyrostla monstrózní dřevěná stavba (čti lávka) s jednoduchým skokem i dopadem. Pro jistotu stavba obsahovala ještě titleernativní objízdnou variantu pro ženy s dětmi a méně odvážné babičky, která spočívala v esíčku s podjezdem dřevěného přemostění. Jinak se trať výrazněji neodlišovala od svých předchozích variant. Dropy v lese, zvané jako „Vancouver“ opět trochu povyrostli a v horní pasáži přibylo na několika místech několik miniskoček.

Letos byl Klínovec vypsán současně jako závod mistrovství republiky, takže se zde udělovalo nejen víc bodů do celkové klasifikace, ale především se rozdávaly mistrovské dresy a tituly, takže nervozita závodníků byla o něco větší než na ostatních pohárových akcích. Podobně jako na sobotním fourcrossu, i v neděli na sjezdu byla nezvykle velká „elitní“ marodka. Kamil Tatarkovič se opět prezentoval pouze v civilu podél trati, díky doporučení lékařů, aby své zhmožděné tělo nevystavoval nadměrné zátěži. Michal Maroši absentoval kvůli zranění, které si pořídil o den dříve na fourcrossu, a něco podobného potkalo i Adama Vágnera, který si při pátečním tréninku nehezky pokecal s hlínou několik desítek metrů po startu a výsledkem byly natažené ramenní vazy a cesta na RTG, která nakonec nepotvrdila zlomeninu, ale protože Adam neudržel v rukou svého sjezďáka, jeho ambice obhájit loňský titul ze Špindlu vzaly za své.

Ženy měly na marodce slovenskou šampionku Katarinu Šiškovou a tak barvy našich východních sousedů přijela na Klínovec reprezentovat pouze Norco žena Helena Bošková. Zdravotní problémy měla ve Špindlu i Bohdana Půlpánová (Scott – Thule), ale trable s pátým žebrem dokázala rychle přechodit a na Klínovci se hrdinně postavit své největší soupeřce Renatě Válkové (Norcobikes), která se každým rokem zlepšuje a dotahuje tak propastný výkonnostní rozdíl, který pravidelně v minulých letech dělil ostatní české ženy od Bohdany. V dopolední jízdě dělilo tyto dvě ženy pět sekund ve prospěch Bohdany, v odpoledním finále pak Bohdana nadělila Renatě 15 sekund a získala tak v pořadí již čtvrtý titul v řadě za sebou. Renatě se podařilo v odpolední rozhodující jízdě vycestovat z tratě mezi diváky a to rozhodlo. Třetí na stupních vítězů pózovala týmová kolegyně Válkové Helena Bošková (Norcobikes), ale jelikož se v rámci MČR vyhlašují pouze jedinci mající české státní občanství, tak si pro bronz přišla celkově čtvrtá Sylvie Rejfířová (Specialized 69).

Podobným fenoménem jako Púlpánová mezi Ženami, je v kategorii Masters Martin Srba (Scott – Thule).

I tomu se totiž podařilo obhájit titul z loňska a předloňska. Jeho největší konkurent Vlasta Tlašek (VTR Twister) sice vyhrál dopolední semi, ale odpoledne již na Martina Srbu nestačil a dostal od něj necelé dvě sekundy. Na stupních vítězů se tak kromě téhle dvojice objevil ještě třetí Pavel Kubíček (Remerx Manitou).

Jezdci na pevných kolech si v kategorii hardtail nedarují nikdy nic a proto měl zatím každý ze dvou letošních závodů jiného šampiona. Na Klínovci toto pravidlo ale Michal Červenka (Cyklo Jiřička) porušil a stal se tak mistrem ČR mezi MTB bikery jezdícími DH na HT strojích. Při jeho výkonu mu sekundovali druhý Martin Vrba (Rock Machine Cyklomax DH) a překvapivě třetí místní Radek Stoklasa (Cykloteam Ostrov).

Junioři podléhají jako jediná kategorie neúprosnému věkovému omezení a tak se zde jména mistrů většinou nevyskytují déle než dva roky. Stupně vítězů letos stoprocentně obsadil ročník 1987 a to v pořadí Patrik Kotrla (Specialized 69), Radim Paprstka (Specialized Planet Bikes Vsetín) a Šimon Charvát (N Distribution Kona).

Hobby kategori je jedinou, ve které se neudělují mistrovské tituly, ale to nic nemělo na tom, že hobíci nikdy netrpí nezájmem závodníků ani diváků. Letošním fenoménem téhle kategorie je Jirka Hudeček (Norcobikes), který na Klínovci potvrdil svou skvělou letošní formu a potřetí v řadě zvítězil tentokráte před Petrem Kantorkem (RK Cyklos) a Radkem Hrehorem (901 Bikes).

Jak jsem již zmínil, nejočekávanější kategorie Elite, se musela na startu obejít bez několika hlavních favoritů. Z letošní opravdu elitní sestavy tak zůstal prakticky jen Vlasta Hynčica (Remerx – Manitou) a jelikož nepřicestoval z Kanadského světového poháru ani zraněný Slovák Filip Polc, dalo se očekávat, že to bude mít Vlasta letos opravdu jednoduché. Jasné papírové předpoklady ale vzaly za své v dopoledním semi, které vyhrál Matěj Carvát (N Distribution Kona). Jak je ale známo, Vlastík nejezdí semifinálová kola naplno a tak odpoledne všichni s napětím očekávali rozuzlení poslední mistrovské hádanky jehož hodina „H“ nastala přesně v 16:14:49 kdy proťal cílovou pásku poslední elitní rider na startu, kterým byl právě díky dopolednímu vítězství, Matěj Chrvát. Cílová časomíra vše naprosto jednoznačně rozhodla a to ve prospěch Vlastimila Hynčicy, který se stal novým českým mistrem pro rok 2005 a vystřídal tak na trůnu pomyslného českého vládce sjezdu úřadujícího mistra republiky Adama Vágnera. Další cenné kovy si odvážejí ze severozápadu Čech druhý Matěj Charvát a třetí Filip Matuš (VTR Twister). Kalich hořkosti si až do dna vypil „Mirra“ Křížek, který si nešťastným pádem přivodil transport do ostrovské nemocnice, kde proběhlo šití tržné rány na jeho stehně. Radost v cíli finále nemělo ani duo Hejník – Čep, které dorazilo s velkou ztrátou a s defekty kol.

Letošní Motorola downhill Cup má tedy za sebou již tři čtvrtiny svého letošního programu. K té poslední jste samozřejmě všichni též zváni, a bude to pro změnu koncem léta v opačné části republiky a to na moravském poutním místě Bystřici pod Hostýnem. Takže 25.9. 2005 na viděnou.

Autor článku: Petr Bureš

Kompletní výsledkové listiny MČR ve sjezdu 2005 na Božím Daru:

Elita semifinále finále pořadí po 3. závodě
Ženy semifinále finále pořadí po 3. závodě
Junioři semifinále finále pořadí po 3. závodě
Masters semifinále finále pořadí po 3. závodě
Hobby semifinále finále pořadí po 3. závodě
Hardtail semifinále finále pořadí po 3. závodě
Ohodnoťte článek:

nic mocujdedobrépoutavéskvělé (Zatím žádná hodnocení.)
Loading...

Autor: Dan

Zakládající člen a webmaster A.M.bike, autor tohoto webu. Chorý mozek, pachatel tratí. Ve volném čase se kromě cyklistiky věnuji programování internetových aplikací v jazyce HTML, CSS, PHP, MySQL a Javascript. Pracuji jako designér a modelér porcelánu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..