Nesmyslná pokuta pro cyklistu má dohru

Tak si právě „vydělal“ pětadvacet až padesát tisíc korun, sdělili policisté rodičům dvacetiletého Tomáše Petrů. Jejich syn vlastní vinou spadl z kola a zranil se.
Případ zraněného cyklisty v polovině července upozornil na dílčí nesmysly v novele silničního zákona, který vešel v platnost jen několik dnů před nehodou. Dvacetiletý student Tomáš Petrů ze Zlína jako jeden z prvních málem doplatil na špatnou práci zákonodárců, a to až padesátitisícovou pokutou.
Mladík se v polovině července vracel na kole z koupaliště. Cestou z prudkého kopce nezvládl řízení. Ve vysoké rychlosti najel na obrubník, přeletěl přes řídítka a skončil na okraji vozovky. Z mobilního telefonu ještě zvládl přivolat záchranku i rodiče. Na místě se nakonec objevili i policisté, kteří zkrvavenému cyklistovi dávali třikrát dýchnout. I přesto, že alkohol v krvi neměl, hrozili mu podle platných zákonů pokutou.

Udivené rodiče po příjezdu na místo nehody tehdy více zajímal synův zdravotní stav. Policisté je ale už tehdy varovali, že budou platit. Hrozba tvrdé sankce však zůstala aktuální i poté, co se během několika dnů zahojila na první pohled hrůzně vypadající povrchová zranění.

Novela silničního zákona totiž v případě dopravní nehody, při které dojde ke zranění nebo usmrcení jejího účastníka, ukládá viníkovi zaplatit pokutu pětadvacet až padesát tisíc korun. Nebere přitom ohled na to, že ji mohl způsobit sám a být taky jediným zraněným.

Rodina Petrů se tehdy nedala. Přemrštěnou pokutu odmítli zaplatit. Na nesmysl upozornili média a také díky nim nakonec úředníci snížili pokutu na tisíc korun. Jak? Jednoduše jiným výkladem zákona.

„Cyklistovi nelze udělit zákaz činnosti, proto se na něj nevztahuje část zákona, která nařizuje udělit tak vysokou pokutu,“ zjednodušuje mluvčí ministerstva dopravy Marcela Žižková s tím, že se podobný přestupek řeší blokovou pokutou.

Zasahující policista si podle Žižkové tuto nesrovnalost neuvědomil a celou věc předal do správního řízení úředníkům zlínského magistrátu. Ti pokutu pro mladíka po konzultaci s právníky ministerstva snížili na tisíc korun.

„Usilujeme o novelu tohoto zákona. Je pravda, že některá jeho ustanovení mohou být vykládána různě,“ přiznává Žižková. Na hrozbu nesmyslného trestání cyklistů upozorňoval po nehodě zlínský policejní ředitel Bedřich Koutný a stížnosti připojili i zástupci Českého svazu cyklistiky. Ministerstvo ale na příkladu Tomáše Petrů samo upozornilo, jak lze některé z jeho ustanovení obejít. „Rozhodně však nelze případ chápat jako precedens,“ dodává Žižková.

Matka zraněného Tomáše Marie Petrů snížení pokuty přivítala. „Tehdy jsme tomu moc nevěřili, ale hrozba vysoké pokuty se postupem času ukázala jako reálná,“ uvádí paní Petrů s tím, že pro snížení sankce udělala maximum.

Rodině nakonec pomohl zlínský odbor dopravy, který pokutu řešil. „Ještě teď k nám čas od času volají s žádostí o pomoc lidé, kteří se dostanou do podobné situace,“ říká Petrů a dodává: „Zákon skutečně potřebuje změnu, je plný nesmyslů a lidé musejí hledat cesty, jak ho ve snaze o zachování zdravého rozumu obejít.“

PETR ALBRECHT

Ohodnoťte článek:

nic mocujdedobrépoutavéskvělé (Zatím žádná hodnocení.)
Loading...

Autor: Dan

Zakládající člen a webmaster A.M.bike, autor tohoto webu. Chorý mozek, pachatel tratí. Ve volném čase se kromě cyklistiky věnuji programování internetových aplikací v jazyce HTML, CSS, PHP, MySQL a Javascript. Pracuji jako designér a modelér porcelánu.

2 komentáře u „Nesmyslná pokuta pro cyklistu má dohru

  1. Domek

    Našim zákonodárcům bych si přál je nakopat do prdele, resp. ty kopance jim vracet ale tak, aby už nevymýšleli blbosti se kterými nám komplikují životy. Je vidět opravdovou práci amatérů a hlupáků.

  2. Domek

    Ještě bych dodal že ti naši slavní zákonodárci nevím jak uvažují ale připadá mi, že netvoří zákony pro mou ochranu (občana ČR) ale spíš proti mne občanovi a voliči. Oni myslí jen na sankce a jak mne poškodit kvůli blbostem, prostě já je nepovažuji za lidi ze společnosti ke které patřím ale ve skutečnosti to je banda zrádců. Policie v naší zemi není pro mne občana ČR ale pro papaláše a jejich ochranu. Při návštěvě jakékoli policejní stanice je vidět obrovský počet kancelářských krys a nedej bože, když příjdu nahlásit mé poškozezení lumpem nebo krádež, sakra jak je tím otravuju. Ale daně po mne vymáhají obrovské. Zkrátka se mi jejich práce pro veřejnost vůbec nelíbí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..