Otevřený dopis Českému svazu cyklistiky a všem slušným cyklistům

Vynikajícímu českému cyklistovi, který loni ukončil svojí závodní kariéru – Luboru Tesařovi není situace na domácím cyklistickém poli lhostejná, svůj postoj vyjádřil v otevřeném dopise ČSC…
Dlouho jsem zvažoval, jestli tohle vše mám napsat a nebo jako řada dalších, vykašlat se na to, dělat si své a nechat to být. Ale, jelikož se pohybuji v kolotoči zvaném cyklistika již celé čtvrtstoletí a ten kdo mě zná ví, že mně není lhostejné, jakým směrem se u nás ubírá, rozhodl jsem se, že to prostě udělat musím. Už jen proto, aby všichni Ti, co si platí licenci Čs. svazu cykl. věděli, “kdo a jak“ se o ně stará. Předem chci říci, že nehodlám v budoucnu působit na Čs. svaze cyklistiky, takže se nejedná o žádný ziskuchtivý elaborát.

Vím, že všichni určitě neznají „svazová jména“, proto bych ta hlavní připomenul:

p. Štětina – prezident svazu,člen prezídia
p. Svoboda – gener. sekretář svazu, člen prezídia
p. Vávra – předseda silniční komise, člen prezídia, šéf týmu PSK Hradec Králové
p. Kopač – předseda dráhové komise, člen prezídia, šéf týmu Dukla Praha

dále jsou členy prezídia (do celkového počtu 6) ještě zástupci MTB a BMX

Vím, že určitě není správné vynášet špínu do novin a časopisů, ovšem nevidím už jinou možnost po posledním „hřebíčku“, jímž byla zrušená časovka jednotlivců na mistrovství republiky (mj. už loni byla ze stejného důvodu zrušena časovka MČR mládeže v Ostravě). Ono se totiž, podle toho jak se chovají odpovědní svazoví funkcionáři, vlastně nic tak hrozného nestalo! Vlastně to vypadá, že bychom jim měli být vděční – vymysleli totiž zbrusu novou cyklistickou disciplínu: „adrenalinový závod jednotlivců mezi traktory a kamióny“, aneb, „kdo přežije,vyhrává“! Jen šťastnou shodou okolností přežili všichni, kdo odstartovali, ve zdraví. A odpovědnost? Tu samozřejmě na sebe ze svazu nebere nikdo. Pánové, řeknu to na rovinu – je mi z vás na blití.

Pro pořádek – na MČR v časovce se udělují body do žebříčku UCI, tudíž by se měl řídit pravidly UCI a na jejich dodržování by měl svaz dohlížet a trvat. Nahlédněme proto do pravidel UCI pro časovku jednotlivců ( stačí hned zkraje):

čl.2.4.002 – Trať musí být bezpečná a perfektně vyznačená!!!

čl.2.4.003 – Před startem závodu musí být trať uzavřená pouze pro závodníky a jejich doprovodná vozidla!!!

A teď trochu ze zákulisí svazu. Svaz cyklistiky vede a řídí především jeho sekretář, kterého se všichni bojí a tudíž si prosadí i všechny nesmysly, které mu někdo poradí a nebo vymyslí on sám. Asi i proto v našich pravidlech není, že časovka musí být na uzavřené trati?!!! (Náhradní řešení MČR – někdy v pátek odpoledne na dálnici D1 v pravém pruhu – od Nuseláku k Průhonicím a zpět – samozřejmě za mírně omezeného provozu??????)

A já se ptám, který fungující podnik řídí sekretářka, tedy pardon sekretář!

Znovu se to potvrdilo na prezídiu po neuskutečněné časovce, kdy se ještě chvíli před ním p.Vávra s p.Kopačem kasali, že navrhnou prezidentovi odstoupení a nebo, že odstoupí sami. Nakonec, jak jsem se dočetl na internetu, nikdo p.Štětinu k odstoupení nevyzval, tudíž teď budeme netrpělivě čekat, kdy odstoupí pánové Vávra s Kopačem?!

A jestliže to nikdo neudělal, p.Štětino-udělám to nyní já a troufám si tvrdit, že sdílím názor velké většiny cyklistů, trenérů, cyklistických nadšenců a hlavně sponzorů. „Sbalte si svých pět švestek a nechte místo jiným, Vy cyklistický diletante, který nepozná dráhové kolo od silničního, nepozná nejslavnějšího cyklistu všech dob pana Mercxe a hlavně, nic pozitivního za svojí kariéru pro cyklistiku nevytvořil. Tedy kromě toho, že jste své „žezlo“ předal úplně stejnému cykl. diletantovi p.Svobodovi. Ten sice dokáže sehnat možná všechny peníze, které od státu cyklistika dostat může – všechna čest, ale nesehnali jste za ta léta co působíte ve svých funkcích jediného velkého partnera (sponzora), kterého každý úspěšný svaz má. Ano, Vaše výhoda byla, že jste přišli ke svazu v době, kdy byl v jedné z největších krizí (po úplně stejném amatérském vedení) a tudíž hůř být už asi nemohlo. Ovšem vy jste ho především po sportovní stránce přivedli do doby kamenné. Jak jinak si vysvětlit, že mládežnická střediska mnohde nemají ani 4závodníky schopné postavit se na start MČR v čas. družstev a jsou hodnocena podle medailí v junior. kategorii a ne za to, kolik dokáží vychovat profíků a mistrů světa v seniorské kateg, což je hlavním obrazem každého vyspělého cyklistického svazu. U nás už máme profíky buď staršího data narození (kdy jste naštěstí ještě u kormidla nebyli) a nebo dva mladé kluky, které si vypiplali jejich tatíci. Ale kde jsou nějaké náborové závody, kterých bylo dříve požehnaně? Co může svaz nabídnout mladému klukovi (nebo dívce), kteří chtějí dělat cyklistiku, když nedokáže nabídnout vůbec nic ani těm tisícovkám potencionálních členů svazu z MTB seriálu KPŽ a všech amatérských lig? Ano, sem se přijďte pánové ze svazu podívat – jak vypadá láska k cyklistice a co všechno náleží k pořádání velké a úspěšné cyklistické akce. A pak mně pane Svobodo tvrďte, že cyklistika nikoho nezajímá! Ano, ztrácí zájem, ale pouze pod Vaším vedením. Takže si klidně běžte za svým bojovým uměním, které má určitě více diváků než Tour de France, na které za Vašeho vládnutí sbírali etapové vavříny i Ján Svorada a Pavel Padrnos (jestli vám ta jména vůbec něco říkají?).

Ještě jedna perlička se vám opravdu podařila. A to, když jste silniční extraligu prodali (nebo pronajmuli?) panu Dvořákovi. Ano, tomu panu Dvořákovi, který stojí za největší cyklistickou blamáží u nás — kritéria na Václavském náměstí 2005!

A teď k vám-všichni, co máte licenci: Ty peníze, které sežene p. Svoboda od státu, sežene jakýkoliv alespoň trochu schopný ekonom, případně on sám, ale nebude on řídit svaz, nýbrž svaz jeho. Nechápu vůbec, co Tito dva pánové pohledávají v nejvyšším statutárním orgánu svazu, jakým je prezídium. Pojďte společně najít schopné lidi (a že jich u cykl. rozhodně pár je), pro které bude otázkou cti a osobní prestiže řídit svaz cyklistiky. A potom se postavme těm několika zakonzervovaným krajským svazům cykl. (které volí prezídium) na jejich konferencích. Zbavme se těch starých struktur v některých kraj. svazech, kteří za párek s chlebem a pivo zvednou ruku pro jakéhokoliv šéfa.

Ale musíte to chtít všichni – cesta k úspěchu vede jedině v jednotě. Nechce to ovšem jednotu, kterou tady předvádí současné vedení svazu – smetánku za úspěchy slízneme, problémy neřešíme, (zameteme) a hlavně, že nikdo neneseme žádnou zodpovědnost.

Až se tohle všechno podaří, bude před novým svaz. vedením těžká a možná i dlouhá cesta, dostat naší cyklistiku tam kam patří. Základní pravidlo je, aby byla pro všechny!!!

UVĚDOMTE SI, ŽE ZODPOVĚDNOST ZA BUDOUCNOST NAŠÍ CYKLISTIKY TEĎ NESEME VŠICHNI, KDO MÁME LICENCI (příp. kdo si ji můžeme udělat), PROTOŽE MY MÁME MOŽNOST VOLIT NAŠE KRAJSKÉ ZÁSTUPCE A ONI PAK MUSÍ RESPEKTOVAT ZÁJMY VĚTŠINY Z NÁS.

Pod tímto svazovým vedením já se silniční cyklistikou u nás končím (s jedinou světlou výjimkou)!

Lubor Tesař

Ohodnoťte článek:

nic mocujdedobrépoutavéskvělé (Zatím žádná hodnocení.)
Loading...

Autor: Dan

Zakládající člen a webmaster A.M.bike, autor tohoto webu. Chorý mozek, pachatel tratí. Ve volném čase se kromě cyklistiky věnuji programování internetových aplikací v jazyce HTML, CSS, PHP, MySQL a Javascript. Pracuji jako designér a modelér porcelánu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..