Padl neobvyklý cyklistický rekord

Cyklisté Josef Janča a Milan Silný překonali nejvyšší možné převýšení v České republice. Budou tak zapsáni do Knihy českých rekordů.

Nejnižším bodem České republiky je místo, kde Labe opouští území našeho státu. Nachází se u Hřenska a má nadmořskou výšku 115 metrů. Nejvyšším bodem je pak Sněžka se svými 1602 metry. To jsou nevyvratitelná fakta, o kterých se učí už děti ve škole.

Odvážlivci Josef Janča a Milan Silný však vytvořili český cyklistický rekord, při kterém tato fakta odmítli respektovat. Jízdou do kopce překonali nejvyšší možné převýšení v České republice. Budou tak zapsáni do Knihy českých rekordů, které pečlivě eviduje Agentura Dobrý den v Pelhřimově.

Svou ojedinělou cestu za rekordem začali v pátek 2. 8. 2013 v 19:20 hodin na samém dně uhelného Dolu Bílina v nadmořské výšce 20 metrů. Rekord pak úspěšně zakončili v sobotu 3. 8. 2013 ve 23:00 hodin na střeše Poštovny Anežka na Sněžce v nadmořské výšce 1607 metrů.

snezka_rekord

Během 27 hodin dlouhé nonstop jízdy urazili na horských kolech 237 kilometrů a překonali převýšení 1587 metrů, přičemž nastoupali více než 4200 výškových metrů. Ale nic nebylo zadarmo. Protože jeli maximálně na lehko, trpěli v noci zimou, až jim drkotaly zuby. Přes den naopak vzdorovali horku 35 stupňů ve stínu. Jenomže na silnici si příliš stínu neužili. Zatímco asfalt na silnici se roztékal, mozek v hlavě se vařil. V závěrečné fázi trasy při překonávání strmých svahů v Krkonoších pak trpěli halucinacemi z nedostatku spánku a nashromážděné únavy. Přesto se nevzdali a vytrvali. Odměnou jim byl potlesk asi třicet turistů, čekajících na vrcholu Sněžky na východ slunce. Měli pocity jako závodníci při dojezdu Tour de France.

Celá akce se uskutečnila s laskavým svolením vedení Severočeských dolů, a.s. a majitelů České Poštovny Anežka.

Ohodnoťte článek:

nic mocujdedobrépoutavéskvělé (1 hlasů, průměr: 5,00 z 5)
Loading...

Autor: Dan

Zakládající člen a webmaster A.M.bike, autor tohoto webu. Chorý mozek, pachatel tratí. Ve volném čase se kromě cyklistiky věnuji programování internetových aplikací v jazyce HTML, CSS, PHP, MySQL a Javascript. Pracuji jako designér a modelér porcelánu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..