Průlet nad obnovenou rozhlednou na Klínovci. Už je celá zpátky

Rozhledna na Klínovci je definitivně zpět. Přesnou repliku původní stavby z roku 1817 nechala na nejvyšším krušnohorském vrcholu postavit božídarská radnice. Aktuální podobu nyní už zase kompletní zástavby Klínovce natočil z ptačí perspektivy Václav Svoboda z Nejdku.

[jwplayer player=“1″ mediaid=“3081″]

Zchátralou památkově chráněnou rozhlednu začali stavbaři před rokem rozebírat kámen po kameni.

„Tato rekonstrukce je ojedinělá už svým principem, tedy nakládáním s původní hmotou rozhledny. Takový způsob se běžně používá třeba v případě oprav japonských dřevěných klášterů, pro které jsou typické tradiční materiály,“ uvedl při zahájení opravy ředitel loketských památkářů Tomáš Karel.

Otevře se v říjnu

Lidem se replika původní věže otevře na státní svátek 28. října. Opravy rozhledny i stezky, která na vrchol Klínovce vede, budou stát 14 milionů korun. Božídarská radnice na rekonstrukci získala pětaosmdesátiprocentní dotaci z evropského přeshraničního fondu Cíl 3 a pětiprocentní dotaci ze státního rozpočtu.

Z původní stavby se nyní zpět na své místo vrátily jen některé části. Například schodišťové stupně, dláždění ochozu nebo sloupoví. Ostatní už nepoužitelné prvky konstrukce nahradili stavbaři novými.

Z velké části původní je také střecha, kterou na kopii klínovecké věže jeřáby nasadily koncem července. Poslední fáze zahrnuje vyzdění parapetního zdiva na ochozu mezi sloupy a osazení původních repasovaných oken.

„Nakonec rozhlednu čekají interiérové úpravy, například vnitřní instalace, omítky, dlažby a vnitřní vybavení včetně turniketu,“ popsal Dušan Perník z božídarské radnice.

Ohodnoťte článek:

nic mocujdedobrépoutavéskvělé (1 hlasů, průměr: 5,00 z 5)
Loading...

Autor: Dan

Zakládající člen a webmaster A.M.bike, autor tohoto webu. Chorý mozek, pachatel tratí. Ve volném čase se kromě cyklistiky věnuji programování internetových aplikací v jazyce HTML, CSS, PHP, MySQL a Javascript. Pracuji jako designér a modelér porcelánu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..