Sněmovna odsouhlasila používání přívěsných vozíků za koly

Praha – Návrh poslanců Jany Kaslové a Václava Cempírka (oba TOP 09), který umožňuje používat na silnicích přívěsné vozíky za kola, ve středu schválila sněmovna ve třetím čtení. Dosud je legální pouze prodej cyklovozíků, nikoliv jejich používání.

privesny_vozik

Novela se týká přepravy osob, respektive dětí, na cyklovozících. „Rodiče, kteří chtějí se svými dětmi trávit čas aktivně projížďkou na kole, čelí omezení. Třináct tisíc Čechů koupilo přívěsný vozík. Zatímco prodej vozíků je legální, jejich používání nikoliv. Nejen na silnicích, ale i na cyklostezkách,“ uvedla již dříve předkladatelka Kaslová a dodala: „Zatímco česká města cyklistiku podporují, silniční zákon ji komplikuje. Cyklisté v Německu, zemích Beneluxu, Estonsku, Finsku, Švédsku vyrážejí se svými dětmi v cyklistických vozících běžně.“

V současnosti neexistuje zákon, který by se přívěsnými vozíky za kola zabýval. Jejich používáním se tak občané dopouští přestupků.

„Přívěsný vozík za kolo je pro děti bezpečnější než běžné používání cyklosedačky. V přívěsném vozíku je dítě chráněno pevným rámem a bezpečnostními prvky, jako jsou např. bezpečnostní pásy, polstrování v oblasti zad nebo ochranná opěrka kolem hlavy,“ argumentovali předkladatelé.

Poslanci přijali k normě také pozměňovací návrh poslance Václava Cempírka (TOP 09), který šíři vozíku stanovuje na maximálně 90 centimetrů. Vozík by měl být ve své zadní části vybaven dvěma odrazkami netrojúhelníkovitého tvaru. „Jsou-li v přívěsném vozíku přepravovány děti, musí být přívěsný vozík označen žlutým nebo oranžovým praporkem nebo štítkem o rozměru 300 x 300mm vztyčeným ve výšce 1200 až 1600 milimetrů nad úrovní vozovky,“ dodává materiál.

Ohodnoťte článek:

nic mocujdedobrépoutavéskvělé (Zatím žádná hodnocení.)
Loading...

Autor: Dan

Zakládající člen a webmaster A.M.bike, autor tohoto webu. Chorý mozek, pachatel tratí. Ve volném čase se kromě cyklistiky věnuji programování internetových aplikací v jazyce HTML, CSS, PHP, MySQL a Javascript. Pracuji jako designér a modelér porcelánu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..