V Krušných horách otevřeli unikátní cyklostezku z Ostrova do Jáchymova

V padesátých letech minulého století tam přestaly jezdit vlaky, v úterý po bývalé železniční trati mezi Ostrovem a Jáchymovem poprvé vyjeli cyklisté. Radnice obou měst tam dokončily unikátní cyklostezku, na které se nacházejí dva mostky, jeden kamenný obloukový propustek a tunel.

v-krusnych-horach-otevreli-unikatni-cyklostezku-z-ostrova-do-jachymova01

Nově otevřená cyklostezka z Ostrova do Jáchymova vede i původním železničním tunelem z rok 1896.

Cyklistická stezka začíná v Horním Žďáru a končí u bývalého nádraží v Jáchymově. „Konec trasy prochází upraveným parčíkem a napojuje se na místní komunikaci ve Dvořákově ulici,“ upřesnil ostrovský starosta Pavel Čekan.

Stezka je široká 2,5 metru a vede svahem podél silnice I/25 v místech původní trati, která byla po ukončení těžby uranové rudy v roce 1957 zrušena.

„Její trasa se táhne v celkové délce 2,62 kilometru a výškové převýšení činí 110 metrů. Postavená je tak, aby co nejméně narušovala současný přirozený vzhled,“ uvedl Čekan.

v-krusnych-horach-otevreli-unikatni-cyklostezku-z-ostrova-do-jachymova02

Použité materiály jsou převážně přírodní, tedy kámen a dřevo. Původní kamenné konstrukce stavbaři zrekonstruovali. V železničním tunelu jsou ukotveny ochranné sítě zabraňující pádu kamenů.

Radnice na proměnu bývalé trati získaly dotace z přeshraničního fondu Cíl 3. Stavba cyklostezky stála 11,5 milionu korun a sdružení firem na ni pracovalo od června loňského roku.

Ohodnoťte článek:

nic mocujdedobrépoutavéskvělé (1 hlasů, průměr: 4,00 z 5)
Loading...

Autor: Dan

Zakládající člen a webmaster A.M.bike, autor tohoto webu. Chorý mozek, pachatel tratí. Ve volném čase se kromě cyklistiky věnuji programování internetových aplikací v jazyce HTML, CSS, PHP, MySQL a Javascript. Pracuji jako designér a modelér porcelánu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..