V New Jersey chtějí zakázat telefonování cyklistům

Jedete někdy na kole a přitom voláte z mobilního telefonu? V New Jersey by se Vám to v nejbližší době mohlo velmi vymstít.

Městská rada v New Jersey uvažuje o vyhlášce, která by zakazovala používání mobilních telefonů při jízdě na kole. Tento návrh podporuje i republikánský kongresman Jon Bramnick z New Jersey, který předloží návrh městské radě. Hříšníci by pak mohli být potrestáni od 100 až do 250 USD.

Bramnick nechce uvádět bližší detaily vyhlášky, ale podle jeho slov, je tento návrh založen na selském rozumu. Ze statistik úřadu pro silniční dopravu vyplývá, že při nehodách cyklistů se ročně v USA zraní v průměru 45 000 lidí, ale už neuvádí počet lidí, kteří se zranili v důsledku používání mobilních telefonů.

Pokud bude návrh schválen městskou radou v New Jersey, postoupí k jednání do státního senátu.

(Převzato z programujte.com)

Co na to redakce? Amíci jsou jako vždy o míli (totiž co to povídám, o 1.609 km) napřed. Kam se ovšem na nás – specialisty v oboru teoretické cyklistiky – hrabou. My zpášeme petici, proženeme ji skrze námi volené zastupitele parlamentem, a ti, až se vyspinkají, to nějak navrhnou, posléze to prezident vetuje, pak to  „buzarem“ přes parlament doputuje do senátu a (když to dobře půjde) je na světě fungl nový Zákon o zákazu pojídání sendvičů na kole, zákazu orálního sexu při aktivním provozování cyklistiky (s výjimkou spinningu ovšem), zákazu převlékání se do bikin při současném držení řídítek nad 50 cm šířky, zákazu hulení jointů během bikování a cojávímcozazákonještě. A budeme si gratulovat, když se najde partaj, která z té džungle novelizací slepí něco soudržného (ježíši, to že jsem opravdu napsal?).

Problematika „handsfree“ (doslovně volných rukou) při jízdě na kole je vcelku jednoznačně dána samotným mechanizmem techniky jízdy. Dívka na obrázku sice budí dojem lehkosti a přirozenosti, mimo záběr ji ovšem zcela jistě drží za zadní obruč najatý dělník (případně mechanická zarážka), přičemž dojem dopředného pohybu je docílen vhodně umístěným ventilátorem. Ze zkušenosti ovšem vím, že podobnou srandičku si mohu dovolit na (sice již dobudovaném, ale stále ještě uzavřeném) úseku kvalitní dálnice, jinak riskuji pořádnou „tlamu“. Přesto se stále najde dost fantastů, kteří podezřívají cyklisty např. z odhazování odpadků zvíci krabice od bot, či ze zaníceného studia rozevřené mapy (a to vše za jízdy!). To jsou evidentní optická klišé, převzatá z pohledu „zpoza volantu auta“. Modří už už vědí, že už (byť jen letmým) pohledem na cyklistický tachometr hodně riskujeme a řádně si to rozmyslíme (odložíme na vhodnou chvíli), protože to jinak FAKT bolí. A zažili jsme to párkrát už jako smradi na plácku za barákem, takže si to dobře pamatujeme.

Je vidět, že městská rada (a především ten bezkrevný pitomec – přitom docela sympaťák, viďte?) z New Jersey nikdy neseděli na kole. Hodně zdaru při užívání „selského rozumu“ během popojíždění limuzínou (nejlépe za volantem s mobilem v ruce).

P.S.: Nevím jak vy, ale já se v nejbližší době do New Jersey na kole nechystám…

Ohodnoťte článek:

nic mocujdedobrépoutavéskvělé (Zatím žádná hodnocení.)
Loading...

Autor: Dan

Zakládající člen a webmaster A.M.bike, autor tohoto webu. Chorý mozek, pachatel tratí. Ve volném čase se kromě cyklistiky věnuji programování internetových aplikací v jazyce HTML, CSS, PHP, MySQL a Javascript. Pracuji jako designér a modelér porcelánu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..