Každý ví, jakou velikost mají jeho nohy, jaký obvod hlava, či jaká je velikost jeho kalhot. Předpokládejme tedy, že každý, kdo si vybral správné kolo pro jeho vysněný způsob jízdy, chce patřit mezi cyklisty zasvěcené alespoň do základních tajů tohoto sportu a chce si vybrat také kolo, odpovídající svou velikostí nejen výšce jezdce, ale i podmínkám, ve kterých bude provozováno.
Elko, čtyřicetosmičku, nebo devatenáctku?
Člověka se zájmem o cyklistiku asi nepřekvapí, že se kola dělají různě velká, ale porozumět číslování jednotlivých výrobců kol a vybrat si to správné právě pro sebe je obtížné. Neříkáme to proto, že by snad klíč k rozluštění jednotlivých označení měl být nějak komplikovaný, ale každý výrobce má své specifické označování velikostí a ne vždy se musí dvě stejně velká kola od různých výrobců označovat totožně.
Klasické číslování rámů, alespoň pro nás Evropany, vychází z tradice silničních kol, jejichž velikost se vždy měřila od středu (od osičky šlapání) po vršek rámu. Zde je vše celkem jasné a klasické silniční kolo mělo většinou zhruba (±2 cm) stejnou výšku a délku rámu. Dnes je však běžné, že měření výšky rámu se provádí od středu do poloviny horní rámové trubky. V praxi to znamená, že kolo má podle starého způsobu měření výšku např. 50 cm, ale podle měření do poloviny trubky jen 48 cm.
Nechápete-li, jak se v tom vyznat, považte, že Američan, nebo výrobce biku, by své kolo nejspíš označil v palcích a pak by bylo velké 19″. Dnešní doba je však rychlá a proto se vše maximálně zjednodušuje, a tak mezi velikosti cyklistických rámů přibyla ještě označení používaná nejvíce na oblečení. Stejné kolo, které se dá označit jako 50 cm, 48 cm nebo 19 palců by tak klidně mohlo nést i označení L. Výběr tedy není jednoduchý a výrobci nejsou ani po mnoha letech sto najít nějaký mezinárodní standard v určování velikostí, který by nám, zákazníkům, značně ulehčil život. Záchranným kruhem na rozbouřeném moři nejrůznějších velikostí a způsobů označení kol by nám mohla být odborná rada prodavače, který vám narozdíl od výběru bot nebo velikosti kalhot, kde si většinou dokážeme poradit sami, může hodně napomoci. Kolo se totiž rozhodně nerozšlápne, po vyprání nesrazí a ani se do něj do jara nepokusíte zhubnout. Jeho velikost prostě zůstane stejná, ať se děje cokoliv. Pokud si vyberete špatně, máte kolo na kterém se vám bude špatně jezdit a touha stát se cyklistou může vyprchat stejně rychle, jako přišla.
Z řečeného jednoznačně vyplývá, že je to složité, nevyznáte se v tom a navíc na výběru hodně záleží.
Tak jak tedy na to, abychom si nekoupili „zaručeně ideální velikost kola“, tedy tu, kterých je na skladě nejvíce.
Každý výrobce u svých kol preferuje jinou geometrii a i když se mohou zdát rozdíly několika centimetrů či milimetrů zanedbatelné, zkušený cyklista ví, jak dokáže půl centimetru na kole zahýbat nejen s jeho jízdními vlastnostmi, ale i vaším pohodlím.
Základním předpokladem výběru stroje je nekoukat se ani tak moc na jeho výšku, jako na délku rámu. Každé kolo jde do výšky relativně snadno nastavit povytažením sedla, ale s délkou to už tak růžové není a její změna je možné pouze úpravou délky představce. Je tedy nutné si rozmyslet, co od svého kola očekáváme a podle toho si vybrat velikost.
Dalším zásadním faktorem ovlivňujícím výběr velikosti i geometrie vašeho nastávajícího stroje jsou vaše tělesné proporce. Člověk s dlouhýma rukama a nohama si totiž může vzít klidně větší kolo, než stejně vysoký týpek na krátkých nožkách a s kratšíma rukama. Ostatně to si uvědomili i mnozí výrobci a dnes se tak běžně dají koupit kola speciálně postavená pro ženy, která už nemají horní trubku navařenou níž kvůli jízdě v sukni, ale mají celou geometrii, včetně některých doplňků a komponentů, uzpůsobenou proporcionálně odlišné ženské anatomii.
Není v silách a možnostech Cykloservisu popsat, jak si vybrat ideální kolo právě pro vás, ale rozhodně vám může hodně napovědět tabulka, ve které se zabýváme přibližnou velikostí kola vzhledem k jeho určení a vaší výšce. Vězte ovšem, že vybrat si skutečně ideální kolo a vychytat si svůj nejlepší posaz je otázkou několika let a mnoha tisíc kilometrů v sedle. Pak totiž přesně budete vědět, kolik má vaše kolo měřit od středu sedla na řídítka, kolik od středu šlapání na vrchol sedla, jak dlouhé mají být kliky, jak široká řídítka a proč vám i jeden centimetr více nebo méně udělá problém.
Naše rada na závěr tedy zní: poraďte se s někým, kdo už má v dané oblasti cyklistiky něco za sebou, nejlépe pár závodních sezón, a pak si běžte vybrat z toho, co je na pultech obchodů k mání. Možná zjistíte, že koupit si správně velké kolo není tak jednoduché, jako koupit si strečové triko, které neškrtí, protože se natáhne.
(Tabulku, která zhruba napovídá jakou velikost kola si vybrat a nákresy naleznete v tištěném vydání Cykloservisu č. 3/2003)
autor: Mara