Řídítková obrna

Při delších jízdách na kole nezřídka dochází k bolestivým poškozením nervů na rukou, která mohou trvat měsíce a v extrémních případech se musejí cyklisté podrobit operaci. Bolest se objevuje ve chvíli, kdy je tzv. ulnární nerv stlačován nebo na něj působí vibrace kola. Ulnární nerv je jedním z mnoha nervů dolní části paží, vede podél vnitřní strany předloktí a vyúsťuje do bříška dlaně. Stálý tlak na řídítka v této oblasti může vést ke ztrátě citlivosti a omezení pohyblivosti malíčku, případně i ostatních prstů. Pokud není tato porucha léčena, dochází až k tzv. ulnární neuropathii, nervové chorobě někdy také laicky nazývané “řídítkové obrně”, která se může stát trvalou.
Prevence je celkem jednoduchá a souvisí s předchozími díly Kliniky. Problémům s prsty rukou lze předcházet správným jezdeckým posedem a odpovídající polohou rukou na řídítkách. Především na ně netlačte. Důležitý je i jezdecký styl tak, aby byly lokty uvolněné a úchop řídítek se pravidelně a často střídal. Pomůže pochopitelně omotávka řídítek respektive kvalitní gripy a rukavičky s výstelkami.

riditkova-obrna

Nejpodstatnější je kde a jak držíte řídítka. Zvolte tak pevný úchop, aby ruce nesklouzávaly zvláště při překonávání nerovností, abyste měli kolo neustále pod kontrolou. Zároveň řídítka příliš nesvírejte. V podstatě by měla být správná technika jízdy doprovázena vždy odpovídající pozicí rukou na řídítkách podle profilu a povrchu terénu, směru a síly větru, provozu na silnici apod. To si musejí osvojit především začátečníci, kteří mají tendenci držet u silničního kola řídítka v dolní části oblouku v blízkosti brzdových pák, aby na ně mohli rychle přehmátnout. To však není právě nejvhodnější a nejpohodlnější způsob držení. Měl by být vyhrazen jen pro sportovní jízdu s vyššími nároky na aerodynamiku, při závodech, sprintu apod.

Nejpohodlnější pozici pro rekreační jízdu skýtá úchop v horní části řídítek u představce. Vyhovuje nejen pro volnou jízdu po rovině, ale i v táhlých stoupáních, jež se dají překonat v sedle. Ponechte lokty ohnuté a palce obtočte kolem řídítek zespodu. Nevýhodou této polohy je, že při brždění je poměrné zdlouhavé přehmátnout na páky. Nejuniverzálnější, pokud hovoříme o silničních kolech, je držení řídítek za brzdové páky. U biků nabízejí nástavce řadu variant, jak přetíženým rukám ulevit. Držení za páky se hodí pro jízdu po rovině i ze sedla a při brždění stačí jen prsty položit na páky. lálo poloha je ideální i pro sjezd, alespoň mírnější, neboť hlava je poměrně vzpřímená a jezdec vidí před sebe; anebo jízdu ve skupině, kdy je vždy třeba řešil náhlé složité situace a rychle brzdil. Díky návlekům na páky mají dlaně všechen potřebný komfort.

Když vám řídítka nedovolují tento způsob pohodlně využít, změřte jejich šířku od středu jedné brzdové páky k druhé. Tato vzdálenost by měla zhruba odpovídat šíři ramen. Cyklisté s krátkýma či naopak dlouhýma rukama by si měli pořídit mělčí respektive hlubší oblouk řídítek, popřípadě upravit představec. Potíže s ulnárním nervem a znecitlivěním prstů odpadají při použití triatlonových nástavců, protože váha spočívá na předloktích, nikoliv na dlaních, jenomže to s sebou nese zase jiná úskalí, zvláště bezpečnostní.

Cyklistické rukavičky jsou vedle přilby nejdůležitějším prostředkem cyklistovy ochrany a bezpečnosti. Tlumí nárazy a chrání před případnými zraněními po pádech.Při koupi větve rukavic nešetřete a výběru věnujte patřičnou pozornost. Vynikající jsou výstelky vyrobené buď za použití elastických polymerů nebo gelů, které imitují funkci měkkých částí dlaně a zabezpečují pohodlí nejen pro ně, ale i pro lokty, ramena a překvapivě i krk. Nové rukavičky by měly být vybírány o něco menší, protože se při delším používání roztáhnou. Obecně jsou ještě důležitější pro bikery, kteří více trpí vibracemi při jízdě v terénu.

Jezdci, kteří mají potíže se slabýma rukama nebo omezenou hybností prstů, mohou ve volných chvílích cvičit s ruční pružinou nebo posilovat kdysi tolik populárním gumovým kroužkem. Pokud nepříjemné pocity v malíčku či ostatních prstech neustoupí, je vždy nezbytné navštívit lékaře.

Ohodnoťte článek:

nic mocujdedobrépoutavéskvělé (Zatím žádná hodnocení.)
Loading...

Autor: Dan

Zakládající člen a webmaster A.M.bike, autor tohoto webu. Chorý mozek, pachatel tratí. Ve volném čase se kromě cyklistiky věnuji programování internetových aplikací v jazyce HTML, CSS, PHP, MySQL a Javascript. Pracuji jako designér a modelér porcelánu.

4 thoughts on “Řídítková obrna

 1. Michal

  Uz mesic mravenceni a snizena citlivost pravdepodobne jako nasledek zavodu
  Dnes je to presne mesic, co se u me objevil tento problem. Druhy den po Nova Author Cupu 2006 jsem si vsimnul, ze mi stale mravenci v leve dlani, respektive na jeji malikove polovine spolu s malickem a prstenikem(na briskove strane). Behem tohoto mesice jsem nezaznamenal vyraznejsi zlepseni, nastesti ani zhorseni(vlastne jen jednou jsem presne ten samy pocit zhorsene citlivosti a mravenceni ucitil i v prave ruce, ale trvalo ten jen zhruba den.
  Chtel bych se zeptat, jestli nevite, jak se to da lecit(zlepsit)..tak nejak laicky me napadlo a prislo logicke zvysit prisun vitaminu B a masirovat to, co na to lekari, ci cyklisti?:)
  Pokud s tim nekdo mate osobni zkusenosti, napiste mi prosim klidne na email.

   1. Michal

    Ahoj, u mě to nakonec přešlo samo..k doktorovi jsem se odhodlával cca 6 – 9 měsíců, přičemž ty symptomy nějak postupně vymizely. 🙂 Citlivost jsem měl jen sníženou, tak jsem doufal, že to chce jen trochu více času, než třeba naražená záda. (z téhož závodu:) Přeju, ať se to brzo spraví!

 2. klokan

  Zdravím,mám podobný problém asi 2 měsíce,může mi někdo poradit jak dlouho to asi trvá ?Budu nyní absolvovat př.vyšetření,pak prý event.operaci.
  Jak se jí vyhnout,poradí někdo,nebo odkáže na př.odborníka ?
  Jezdit na kole mě moc baví a nechci se omezovat,díky pokud někdo odepíšete budu ráda za každou radu,i když je tento komentář staršího data.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.