Přeskočit na obsah

Lekce 5: Kola a výplet #2

Pokračování školy vyplétání…

Nezmínili jsme se zatím o nejdrobnější součásti výpletu. Totiž o niplích, neboli matičkách.

Co se týče materiálu, jsou dnes suverénně nejrozšířenější niple mosazné s povrchovou úpravou niklováním. Duralové, většinou eloxované niple lze považovat spíše za alternativu s omezeným použitím. Jejich největší předností je samozřejmé nižší hmotnost. Jako v mnoha jiných případech, i zde je však vykoupena nižší pevností a citelně vyšší cenou. Jejich největší nevýhodou však není vytrhávání drátů ze závitu, jak by se mohlo na první pohled zdát, ale velmi omezená životnost vnějšího čtyřhranu pro centrování. Pro práci s duralovými nipli je třeba používat pouze přesné a neopotřebované centrklíče s co největší styčnou plochou, jinak hrozí stržení hran. Duralové niple se proti povolování často zajišťují nízkopevnostními lepidly typu Loctite. Snad i ten největší antitalent si uvědomuje, že pro dráty se závitem 2,0 mm bude potřebovat niple s jiným závitem, než pro dráty 1,8 mm nebo 2,34 mm a nestačí tedy „koupit nějaké niple“. Jejich rozměry se neliší jen průměrem závitu, ale i celkovou délkou. Ta se pohybuje zhruba v rozmezí 12 až 16 mm a volba závisí jednak na tloušťce materiálu ráfku, kterou musí nipl projít, jednak na předpokládaném zatížení. Delší závit odolá pochopitelně většímu zatížení. Různé mohou být také tvary hlavy. Nejrozšířenější je kruhová hlava s drážkou pro šroubovák, narazit ale můžete také na hlavu ve tvaru šestihranu nebo jiné speciality používané pro vysoké ráfky, či jinak atypické výplety.

A než se příště pustíme do vyplétání, budeme potřebovat znát, pokud možno co nejpřesnější, délku drátů. Existuji v podstatě tři možnosti:

 1. odhadem podloženým zkušenostmi
 2. pomocí různých tabulek případně počítačových programů
 3. matematickým výpočtem

Většina mechaniků vás asi bude přesvědčovat, že je nesmysl zdržovat se nějakým počítáním. Pokud jim přinesete ráfky a náboje, s jejichž kombinací mají zkušenosti, dokáží si bez větších problémů poradit. Budete-li si přát zaplést něco speciálního, ať už půjde o atypický materiál nebo způsob vyplétání, dají se nejspíš cestou pokusů a omylů a za pár let se sejdete v ordinaci profesora Chocholouška… a to i v případě, že ti lépe vybavení budou disponovat tabulkami od dodavatele drátů, či dokonce potřebným softwarem. Bohužel žádná z těchto moderních vymožeností zatím není schopna obsáhnout celé spektrum vyráběných typů ráfků a nábojů. Když tedy program nebude znát váš model ráfku nebo náboje a bude se domáhat zadání potřebných rozměrů, nezbude vám, než se uchýlit k jejich zjištění pomoci vlastních měření. Stejnou „technologii“ použijete ale i pro dosazení do vzorce. Jediné, čeho vás program může ušetřit, jsou případné chyby při práci s kalkulačkou Bez čeho se tedy určitě neobejdete? Jste-li dítě štěstěny a získáte rozměrové výkresy ráfků i nábojů, ze kterých jsou nutné kóty zřejmé, jste málem za vodou. Podobný účel splní i tabulka, kde jsou tyto hodnoty rozepsány. V opačném případě začněte shánět posuvné měřítko – což je obyčejná „šuplera“ a něco delšího pro změření vnitřního průměru ráfku, zřejmě svinovací metr. Máte-li známého u firmy Kolben a Daněk, nechť vám propašuje obří „posuvku“ pro práci s lodními hřídeli… Výše uvedený vzorec jsme převzali z materiálu firmy Shimano. Porovnali jsme jej s jiným z německé odborné publikace a zjistili, že jinou cestou jsme se dobrali stejných hodnot. Vypočítávaná hodnota „L“ se vztahuje na dráty pro symetrické přední náboje a levou stranu zadních nábojů, která bývá (ale nemusí být) shodná. Délka drátů pro pravou stranu -u pastorků – je v průměru o cca 2 mm menší. Výjimkou jsou ráfky typu OCR „Off Center Řím“ (Ritchey, Bayer, Bontrager), které mají otvory umístěny excentricky, kvůli stejnoměrnému rozložení sil do obou stran výpletu. Pro ráfky „OCR“ se používá jedna délka drátů, stejně jako vpředu. A aby to nebylo úplně jednoduché, máme tu ještě náboje pro kotoučové brzdy. Ty si na předním kole vynucují posunutí osazení pro dráty směrem do středu náboje, čímž dochází ke stejnému efektu jako vzadu u pastorků. Pokud použijete náboj pro kotoučovou brzdu i vzadu a průměr roztečných kružnic otvorů pro dráty je na obou stranách stejný, nebudete potřebovat excentrický ráfek a délka drátů na obou stranách bude víceméně shodná.

lekce-5-kola-a-vyplet-2

Práci s uvedeným vzorcem zvládne pravděpodobně úplné každý – testovali jsme jej na vlastních mozcích a i ty si s ním poradili. Neobejdete se ale bez lépe vybavené kalkulačky s funkcí „cosinus“, v horším případě matematických tabulek. Pokud budete počítat délku drátů pro radiální výplet (bez křížení) bude hodnota Kn rovna nule. Uf.

Loading

Ohodnoťte článek:

nic mocujdedobrépoutavéskvělé (1 hlasů, průměr: 1,00 z 5)
Loading...

Sdílejte tuto stránku:

6 komentářů na “Lekce 5: Kola a výplet #2”

 1. Rád bych upozornil na chybu vzorce pro výpočet délky drátu. Z přiloženého obrázku vyplívá, že L= druhá odmocnina lomena čtyřmi, ale správně je celá odmocnina z celého zlomku.
  Pro zájemce mám v Excelu vytvořený výpočet, který po dosazení hodnot délku vypočítá okamžitě.
  LeSt

  1. Dobrý den , měl bych vážný zájem o vámi nabízenou tabulku v Excelu pro výpočet délky drátů pro výplet kol. Jestli už to není možné dejte mi prosím alespoň vědět, abych měl jistotu, že vám můj mail došel. Předem děkuji a s pozdravem P. Marek z HK

 2. V odstavci Seřízení špalíků klas. brzd je věta, že u přední brzdy je DELŠÍ část špalku /asymetr./nastavena dopředu ve směru jízdy……. Nad tímto textem je obr. kde je KRATŠÍ část znázorněna vpředu.
  Nepochopil jsem tedy nastavení nebo došlo k tisk. chybě???

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Top