Lekce 5: Kola a výplet #3

Další pokračování školy vyplétání…

Po prokousání se teoretickou stránkou věci tentokrát přistoupíme k praxi. Další povídání a možná ještě spíš obrázky by vám měly být nápomocny v cestě za prvním vlastním výpletem. Na pracovním stole už jistě leží dráty správné délky a niple (zde platí: Dvakrát měř, třikrát počítej a nakonec vyraz do bikeshopu, aby ti sdělili, že tuhle délku zrovna nemají…), náboj a ráfek (znovu se ujistěte, že se shodným počtem děr), neožvýkaný centrklíč, centrovací vidlice (připadně stará pevná „vidle“ upnutá do svěráku). Uživíte také posuvné měřítko nebo k tomu určený přípravek pro kontrolu polohy ráfku (to pokud nemáte zmíněnou centrovací vidlici vybavenou vlastními měrkami). Pro začátek bude jednodušší vyplétat přední kolo se symetrickým nábojem, kde je délka drátů na obou stranách shodná. Zvolili jsme nejběžnější trojité křížení drátů a 36 děr. O jiných způsobech si povíme třeba jindy.

lekce-5-kola-a-vyplet-3

Vás zkušené si dovolujeme upozornit, že následující řádky jsou určeny úplným začátečníkům. Z obrázku by měl být relativné dobře zřejmý systém vyplétání. Dráty označené silnějším kroužkem máji hlavičku na vnější straně náboje a naopak. Otvory v ráfku jsou očíslovány pouze od 1 do 18. To znamená, že mezi nimi je vždy jeden otvor volný pro druhou stranu výpletu. Otvor pro ventilek se nalézá mezi číslicemi 18 a 1. To je dost důležité, protože může sloužit jako výchozí bod pro určení správného otvoru v ráfku, ale hlavně – pokud by se ventilek nalézal třeba mezi 1 a 2, pak se stane nahuštěni duše něčím jako hlavolamem a vy v očích zkušenějších opovrhovanými jedinci. Správné spárování umístění dvojic drátů v náboji a v ráfku je dáno tabulkou. Provlékněte první dvojici drátů otvory v náboji, tak mezi nimi budou čtyři otvory volné, to znamená děr označených 1 a 6. Drát v otvoru 1 má hlavičku na vnější straně náboje (vnitřní drát), drát v otvoru 6 převlékáte z vnitřní strany osazení na náboji (vnější drát). Překřižte vnitřní drát přes vnější a konce zasuňte do otvorů 1 a 2 v ráfku. V praxi to znamená, že vnitřní drát umístíte do třetího otvoru za ventilkem a vnější do prvního. U ráfků s asymetricky vrtanými děrami je třeba dbát o to, aby osa otvoru směřovala na tu stranu náboje, odkud k ní vede drát. Jinak by po zapletení byly dráty u ráfku nesmyslně ohnuté. Další dvojici umístíte do náboje tak, že mezi novou a předchozí dvojici bude jeden otvor volný. Pakliže první dvojice byla v 1. a 6. otvoru, pak další bude ve 3. a 8., 5. a 10. atd. (viz tabulka). Podobně je tomu u ráfku. Po prostrčení ráfkem na dráty našroubujte rukou niple a pokračujte dál. Pokud jste postupovali správně, poslední drát této strany výpletu prostrčíte otvorem v náboji označeným jako 4. Na druhé straně začněte tak. aby dráty v protilehlých otvorech náboje byly souběžné.

Myslím, že to pro tentokrát stačí. Zkuste si cvičně kolo vyplést a příště se mrkneme na další kroky, které vás čekají.

Ohodnoťte článek:

nic mocujdedobrépoutavéskvělé (1 hlasů, průměr: 5,00 z 5)
Loading...

Autor: Dan

Zakládající člen a webmaster A.M.bike, autor tohoto webu. Chorý mozek, pachatel tratí. Ve volném čase se kromě cyklistiky věnuji programování internetových aplikací v jazyce HTML, CSS, PHP, MySQL a Javascript. Pracuji jako designér a modelér porcelánu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..