Doba čtení: 6 minut
V dnešním díle seriálu se podíváme, kterak seřídit přesmykač a jak namontovat nezbytnosti, jako je osa a kliky s převodníky. Ti z vás, kteří bez problémů zvládli díl první, se nemají čeho obávat. Ti, kteří po celý měsíc štelovali jako smyslů zbaveni a stejné se výsledku nedobrali, ať si rovnou přečtou něco jiného. Nicméně je jen na vašem zvážení, do které kategorie patříte a jestli se necháte unést vlnou seberealizace, nebo budete natolik uvědomělí, že v případě příslušnosti ke druhé skupině svěříte montáž profesionálům. Není však nad montáž vlastni rukou, a proto se ničeho nebojte a stejně jako posledně se do akce bezhlavě vrhněte. Sikovky a kladivo si připravte, jeden nikdy neví. Samozřejmě, že nejdůležitější na této stránce bude seštelováni pře-smykače, protože montáž středu i klik vyžaduje krom ukrutné sily i speciální nářadí a to má doma málokdo. Hlavní ovšem je zvládnout montáž a tím získat dostatečnou zkušenost pro opravu v terénu. Takže – do díla!
Varování-upozornění
- namažte závit středové osy, chcete-li jí i po delším čase z rámu vyndat,
- bikový přesmykač je pouze pro tři převodníky, nikoli pro dva. Jestli jste ovšem vlastníkem 2×9 drive systému, vypusťte tenhle blábol z hlavy. Seřiďte si přesmyk jen pro dva a je to,
- u Shimana se snažte nekombinovat sady HG a IG, ale užívejte je v kompletním složeni. Funkce bude lepši,
- máte-li rám s horním tahem podívejte se, jestli má tři navářky na bowdeny (obr.1),
- namažte lanko, než ho zastrčíte do bowdenu, aby funkce byla bez odporu a lehká,
- a opět, až budete v koncích, běžte se zeptat, než to zničíte.
Instalace středové osy
- nejdřív se podívejte, jestli máte správný závit na ose i v rámu (italský/anglický). V drtivé většině se používá anglický, ale pro jistotu…
- pasuje, sláva. Teď ho namažte a utáhněte do rámu nejdříve osu s pevnou miskou, potom volnou misku. Kam která miska patří, nejlépe prozradí závity, (obr.2),
- sila utažení je někde mezi 49 – 68.6 Nm, slovy docela dost. Pozor u duralových rámů na strženi závitu. Mimochodem se vždycky strhne v rámu.
Instalace převodníků
- dodržujte rozdíl mezi počtem zubů převodníků v rozmezí 10-12 zubů v případě trojpřevodníku, nebo 13-15 zubů u systému 2×9,
- je-li velký převodník vybaven nýtem proti zaseknuti řetězu pod kliku, dejte ho ke klice. U převodníků s náběhy dodržujte polohu pro montáž. Je většinou naznačena výstupkem, který patří ke klice. (obr.3)
Instalace klik
- předpokládejme, že jste se strefili s délkou osy pro vaše kliky. Je to věc složitá, konzultujte s odborníky,
- teď jen nasaďte kliku a dotáhněte velkou silou. Klíčem číslo 14 či 15, nebo imbusem 8mm. Pozor, délka imbusu musí být asi jako u klik, jinak kliky pořádně nedotáhnete. Totéž platí u klíčů, (obr. 4)
- pro staženi kliky je zapotřebí stahovák, který je běžně k sehnáni.
Instalace přesmykače
- předpokládejme správný průměr pře-smykače pro váš rám. Předpokládejme trefu i v tahu lanka (horní/dolní).
- nevyndavejte z přesmykače ten malý plastový předmět. Usnadni vám hledáni polohy na trubce.
- výšku přesmykače určíte pomoci nálepky s nákresem odstupu. Mezera mezi zuby velkého převodníku a vodítkem přesmykače by měla být 1 mm.(obr. 5)
- při pohledu shora musí být přesmykač rovnoběžné s převodníky. (obr. 6)
- utáhněte 5mm imbusem.
Určení délky řetězu
- psali jsme to již minule, ale pro jistotu
- pro pevná i odpružená kola platí totéž,
- délka řetězu ovlivňuje funkčnost řazeni a počet možných využitelných převodů,
- nejsnáze určíte délku nasazením řetězu na největší pastorek a největší převodník, aniž by procházel přehazovačkou a k této délce přidáte dva články (obr. 7)
- druhá možnost je nasadit řetěz na nejtěžší převod (největší převodník a nejmenší pastorek) a to i skrz přehazovač-ku, a upravit délku řetězu tak, aby byly rolničky v přehazovačce pod sebou.
Seřízení
- začnete spodním dorazem, který je označen písmenem L-low. Nastavíte jej do polohy, kdy je vnitřní strana vodítka přesmykaée vzdálena od řetězu asi 0.5mm. (obr. 8),
- důležité je dodržet správnou pozici řetězu (obr. 9),
- nyní vyjměte ten malý plastový předmět (obr. 10),
- pokračujete natažením lanka do šroubu. Zkontrolujte dosed bowdenů v navářkách i řazeni, zkontrolujte i polohu lanka ve smyku, máte-li rám s dolním tahem.
- dbejte na správné uchyceni lanka pod šroubem (obr. 11 – spodní tah a obr. 12 horní tah, oba Shimano),
- pro přesmykaóe ŠRAM platí, že je pro oba tahy stejný. Při spodním tahu se pouze lanko vede drážkou na rameni pro uchycení šroubu.
- nyni znovu omrknete, jestli se někde nestala sabotáž a bowden není mimo navářku,
- O.K.?Tak dál!!!
- horní doraz je na řadě. Seřiďte jej tak, aby vnější okraj vodítka byl od řetězu 0.5 -1 mm (obr. 13)
- doštelováni lanka probíhá pouze štelovacim šroubem na řazení. Budete-II jej otáčet směrem doleva (chcete-li vyšroubovávat) bude přesmykač více nakloněn řazení na větši převodníky a naopak. Ideální seřízeni probíhá při převodu z obrázku 14. V této poloze se snažte dostat přesmykač vnitřním okrajem vodítka do vzdálenosti 0,5 mm od řetězu.
Nakonec pár zapeklitých momentů a odpovědi jak z toho ven.
- když padá řetěz ke klice, tak přitáhněte horní doraz o 1 /4 otáčky nebo více, je-li třeba,
- když řetěz neleze z prostředního převodníku na velký, tak povolte horní doraz 01/4-1/8 otáčky,
- když řetěz neleze z prostředního převodníku na malý. tak povolte o 1 /4 otáčky spodní doraz,
- když dře řetěz při zařazení na velkém převodníku o vnitřní okraj vodítka, povolte horní doraz otočením o 1/4 otočky či více
- když dře pro změnu o vnější okraj vodítka, povolte horní doraz o 1 /4 otočky,
- když řetěz nenabihá z prostředního na velký převodník, přitáhněte lanko pomocí ětelovaciho šroubu na řazeni,
- když řetěz dře při zařazeni na střední převodník a největší pastorek o vnitřní okraj vodítka přesmykače, zašroubujte štelovaci šroub na řazeni o jednu otočku,
- když padá řetěz směrem k rámu, přitáhněte spodní doraz,
- mimochodem, jestli jste to ani po vychytáni těchto vad neseřídili, zahoďte kolo a začněte běhat. Zavázat si boty není složité.
Aktualizováno 02. 05. 2013 v 10:13:28
Dobrý den,
měnil jsem přesmykač (přední přehazovačka), prostrčil lanko pouze jednoduše řídítkovou přehazovačkou (simano), prostrčil bovdenem a do předního přesmykače (nového), seřídil předpětí a dorazy. Přehazovala pouze prostřední a malý talíř, atak, nespokojený, se snažil přehazovačku seřizoval tak dlouho, až mi nepřehazovala vůbec. Rozebral řídítkovou, ve které jsem našel lanko. Pravděpodobně hýbe s hodnotami kolečka L-R nebo je tu nějaké zbytkové lanko? Nechci jej předčasně odstraňovat. Mohl byste mi, prosím, pomoci? Děkuji.