Přeskočit na obsah

Lekce 4: Řazení – přesmykač a tácy

V dnešním díle seriálu se podíváme, kterak seřídit přesmykač a jak namontovat nezbytnosti, jako je osa a kliky s převodníky. Ti z vás, kteří bez problémů zvládli díl první, se nemají čeho obávat. Ti, kteří po celý měsíc štelovali jako smyslů zbaveni a stejné se výsledku nedobrali, ať si rovnou přečtou něco jiného. Nicméně je jen na vašem zvážení, do které kategorie patříte a jestli se necháte unést vlnou seberealizace, nebo budete natolik uvědomělí, že v případě příslušnosti ke druhé skupině svěříte montáž profesionálům. Není však nad montáž vlastni rukou, a proto se ničeho nebojte a stejně jako posledně se do akce bezhlavě vrhněte. Sikovky a kladivo si připravte, jeden nikdy neví. Samozřejmě, že nejdůležitější na této stránce bude seštelováni pře-smykače, protože montáž středu i klik vyžaduje krom ukrutné sily i speciální nářadí a to má doma málokdo. Hlavní ovšem je zvládnout montáž a tím získat dostatečnou zkušenost pro opravu v terénu. Takže – do díla!

Varování-upozornění
 • namažte závit středové osy, chcete-li jí i po delším čase z rámu vyndat,
 • bikový přesmykač je pouze pro tři převodníky, nikoli pro dva. Jestli jste ovšem vlastníkem 2×9 drive systému, vypusťte tenhle blábol z hlavy. Seřiďte si přesmyk jen pro dva a je to,
 • u Shimana se snažte nekombinovat sady HG a IG, ale užívejte je v kompletním složeni. Funkce bude lepši,
 • máte-li rám s horním tahem podívejte se, jestli má tři navářky na bowdeny (obr.1),
 • namažte lanko, než ho zastrčíte do bowdenu, aby funkce byla bez odporu a lehká,
 • a opět, až budete v koncích, běžte se zeptat, než to zničíte.

Instalace středové osy
 1. nejdřív se podívejte, jestli máte správný závit na ose i v rámu (italský/anglický). V drtivé většině se používá anglický, ale pro jistotu…
 2. pasuje, sláva. Teď ho namažte a utáhněte do rámu nejdříve osu s pevnou miskou, potom volnou misku. Kam která miska patří, nejlépe prozradí závity, (obr.2),

2

 1. sila utažení je někde mezi 49 – 68.6 Nm, slovy docela dost. Pozor u duralových rámů na strženi závitu. Mimochodem se vždycky strhne v rámu.
Instalace převodníků
 1. dodržujte rozdíl mezi počtem zubů převodníků v rozmezí 10-12 zubů v případě trojpřevodníku, nebo 13-15 zubů u systému 2×9,
 2. je-li velký převodník vybaven nýtem proti zaseknuti řetězu pod kliku, dejte ho ke klice. U převodníků s náběhy dodržujte polohu pro montáž. Je většinou naznačena výstupkem, který patří ke klice. (obr.3)

3

Instalace klik
 1. předpokládejme, že jste se strefili s délkou osy pro vaše kliky. Je to věc složitá, konzultujte s odborníky,
 2. teď jen nasaďte kliku a dotáhněte velkou silou. Klíčem číslo 14 či 15, nebo imbusem 8mm. Pozor, délka imbusu musí být asi jako u klik, jinak kliky pořádně nedotáhnete. Totéž platí u klíčů, (obr. 4)

4

 1. pro staženi kliky je zapotřebí stahovák, který je běžně k sehnáni.
Instalace přesmykače
 1. předpokládejme správný průměr pře-smykače pro váš rám. Předpokládejme trefu i v tahu lanka (horní/dolní).
 2. nevyndavejte z přesmykače ten malý plastový předmět. Usnadni vám hledáni polohy na trubce.
 3. výšku přesmykače určíte pomoci nálepky s nákresem odstupu. Mezera mezi zuby velkého převodníku a vodítkem přesmykače by měla být 1 mm.(obr. 5)

5

 1. při pohledu shora musí být přesmykač rovnoběžné s převodníky. (obr. 6)

6

 1. utáhněte 5mm imbusem.
Určení délky řetězu
 1. psali jsme to již minule, ale pro jistotu
 2. pro pevná i odpružená kola platí totéž,
 3. délka řetězu ovlivňuje funkčnost řazeni a počet možných využitelných převodů,
 4. nejsnáze určíte délku nasazením řetězu na největší pastorek a největší převodník, aniž by procházel přehazovačkou a k této délce přidáte dva články (obr. 7)

7

 1. druhá možnost je nasadit řetěz na nejtěžší převod (největší převodník a nejmenší pastorek) a to i skrz přehazovač-ku, a upravit délku řetězu tak, aby byly rolničky v přehazovačce pod sebou.
Seřízení
 1. začnete spodním dorazem, který je označen písmenem L-low. Nastavíte jej do polohy, kdy je vnitřní strana vodítka přesmykaée vzdálena od řetězu asi 0.5mm. (obr. 8),

8

 1. důležité je dodržet správnou pozici řetězu (obr. 9),
 2. nyní vyjměte ten malý plastový předmět (obr. 10),

9_10

 1. pokračujete natažením lanka do šroubu. Zkontrolujte dosed bowdenů v navářkách i řazeni, zkontrolujte i polohu lanka ve smyku, máte-li rám s dolním tahem.
 2. dbejte na správné uchyceni lanka pod šroubem (obr. 11 – spodní tah a obr. 12 horní tah, oba Shimano),

11 12

 1. pro přesmykaóe ŠRAM platí, že je pro oba tahy stejný. Při spodním tahu se pouze lanko vede drážkou na rameni pro uchycení šroubu.
 2. nyni znovu omrknete, jestli se někde nestala sabotáž a bowden není mimo navářku,
 3. O.K.?Tak dál!!!
 4. horní doraz je na řadě. Seřiďte jej tak, aby vnější okraj vodítka byl od řetězu 0.5 -1 mm (obr. 13)

13

 1. doštelováni lanka probíhá pouze štelovacim šroubem na řazení. Budete-II jej otáčet směrem doleva (chcete-li vyšroubovávat) bude přesmykač více nakloněn řazení na větši převodníky a naopak. Ideální seřízeni probíhá při převodu z obrázku 14. V této poloze se snažte dostat přesmykač vnitřním okrajem vodítka do vzdálenosti 0,5 mm od řetězu.

14

Nakonec pár zapeklitých momentů a odpovědi jak z toho ven.
 • když padá řetěz ke klice, tak přitáhněte horní doraz o 1 /4 otáčky nebo více, je-li třeba,
 • když řetěz neleze z prostředního převodníku na velký, tak povolte horní doraz 01/4-1/8 otáčky,
 • když řetěz neleze z prostředního převodníku na malý. tak povolte o 1 /4 otáčky spodní doraz,
 • když dře řetěz při zařazení na velkém převodníku o vnitřní okraj vodítka, povolte horní doraz otočením o 1/4 otočky či více
 • když dře pro změnu o vnější okraj vodítka, povolte horní doraz o 1 /4 otočky,
 • když řetěz nenabihá z prostředního na velký převodník, přitáhněte lanko pomocí ětelovaciho šroubu na řazeni,
 • když řetěz dře při zařazeni na střední převodník a největší pastorek o vnitřní okraj vodítka přesmykače, zašroubujte štelovaci šroub na řazeni o jednu otočku,
 • když padá řetěz směrem k rámu, přitáhněte spodní doraz,
 • mimochodem, jestli jste to ani po vychytáni těchto vad neseřídili, zahoďte kolo a začněte běhat. Zavázat si boty není složité.

Loading

Ohodnoťte článek:

nic mocujdedobrépoutavéskvělé (2 hlasů, průměr: 5,00 z 5)
Loading...

Sdílejte tuto stránku:

1 komentář na “Lekce 4: Řazení – přesmykač a tácy”

 1. Dobrý den,
  měnil jsem přesmykač (přední přehazovačka), prostrčil lanko pouze jednoduše řídítkovou přehazovačkou (simano), prostrčil bovdenem a do předního přesmykače (nového), seřídil předpětí a dorazy. Přehazovala pouze prostřední a malý talíř, atak, nespokojený, se snažil přehazovačku seřizoval tak dlouho, až mi nepřehazovala vůbec. Rozebral řídítkovou, ve které jsem našel lanko. Pravděpodobně hýbe s hodnotami kolečka L-R nebo je tu nějaké zbytkové lanko? Nechci jej předčasně odstraňovat. Mohl byste mi, prosím, pomoci? Děkuji.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Top