Přeskočit na obsah

Lekce 4: Řazení – přehazovačka a pastorky

Doba čtení: 6 minut

Loading

Nejzajímavější je přehazovačka. Začneme právě jí a přilehlými oblastmi. Tedy dnes vám ukážeme, jak seštelovat přehazovačku, kterak nasadit a sundat kazetu, jak správně určit délku řetězu a z které strany mlátit paličkou do Rapidfiru, či Grip Shiftu, když to prostě neřadí. A pozor, dneska nejen Shimano, neboť až na obrázky se seřízení a montáž ESP nebo DI.R.T. nijak výrazně neliší.

Varování (POUZE PRO SHIMANO)
  • nepoužívejte rám s vedením lanek vnitřkem trubky, protože to svým zvýšeným odporem nepříznivě působí na funkci SiS.
  • vždy používejte HG nebo IG sadu kompletně.(Nikdy jinak)
Poznámky (PRO VŠECHNY)
  • používejte dostatečné dlouhé vedeni lanka v oblasti řidítek, a to i pro případ extrémního zatočeni. Nesmi to za ně v zatáčce tahal, protože by vám to samo řadilo,
  • namažte lanka a bowdeny, než je strčíte do sebe,
  • veďte vedení lanek vždy cestou nejmenšího ohýbáni a používejte správný smyk v případě spodního tahu,
  • nebude-li vám cokoli jasné, radši se nejdřív zeptejte.
Instalace přehazovačky
  1. při instalaci buďte obezřetní a nezdemolujte si sroubek na štelováni odklonu přehazovačky od kazety (obr.1).

Instalace kazety
  1. na ořechu najdete jednu dráhu širší a stejně tak i na kolečkách. Tak se zkuste strefit (obr. 2)

  1. že je nutné správně seřadit pastorky, je asi zbytečná poznámka, ale radši se podívejte. Zvláště nemáte-li tzv. bič. (obr. 3)

  1. speciálním klíčem zatáhněte závěrnou matici. Nemusí vám praskat za ušima, ale nešetřete ji, v případě demontáže je nutné použít tzv. bič na podržení kazety (obr.4).

Určení délky řetězu
  1. pro pevná i odpružená kola plati totéž, délka řetězu ovlivňuje funkčnost řazeni a počet možných využitelných převodů, nejsnáze určíte délku nasazením řetězu na největší pastorek a největší převodník, aniž by procházel přehazovačkou a k této délce přidáte dva články (obr.5)

  1. druhá možnost je nasadit řetěz na nejtěžší převod (největší převodník a nejmenší pastorek) a to přehazovačku, a upravit jeho délku tak, aby rolničky v přehazovačce byly pod sebou.
Instalace řadících páček/otočné rukojeti
  1. pro instalaci používejte řidítka, jež mají v části pro montáž gnpu vnější průměr 22 mm.
  2. instalujte řadicí páčky/grip shift do polohy nebránící pohybu brzdové páky,
  3. dotáhnete imbusem 5 mm (páčky) nebo 3 mm (ghp shift). Nemusíte zběsile, stačí když se během řazeni nepohnou,
  4. pro nasazeni gripu je vhodné použít Iron nebo !íh, Grip po něm dobře klouže a líh po pár hodinách vyprchá a nežádoucí otáčeni je fuč. Nikdy nepoužívejte k této operaci něco jako mýdlovou vodu nebo nedej-bože olej. Při sundáváni vstřiknéte injekčni stříkačkou líh pod grip a zatočte. (Nojovonotode,).
Natáhněte si lanko
  1. u jednotlivých typů Shimana i Grip Shiftu se tato operace značně odlišuje, a tak vystačíme s tím, že v novém řazeni lanko je a u starého jste se měli podivat kudy vede, než jste ho vytáhli ven,
  2. samozřejmé je nutné najít optimální vedeni a délku bowdenů a i tohle se individuálně odlišuje, takže si poraďte jak umíte.
  3. Důležité je vést lanko co nejmenšími ohyby a vždy s dostatečnou rezervou pro jejich pohyb při zatáčeni, pruženi (to je obzvlášť záludná věc) a pohybu prehazovacky nebo brzdových čelistí.
  4. pro zkracováni bowdenu je dobré dbát co nejrovnějšího odštípnuti. Perfekcionisti a podobni úchyláci mohou konce i zapilovat či zabrousit. Potom je dobré donutit konec ke kulatému tvaru. Jde to rukou, kladivo si ještě schovejte, (obr.6)

  1. Na konec bowdenů použijeme koncovku sundanou (no spíše servanou) ze zbytku bowdenů. Kdo si koncovku s odstřižkem bowdenů zahodí, montáž nedokonči a nikam nepojede. Tak opatrné.
Teď seřídit !!!
  1. začněte spodním dorazem (většinou je označen písmenem H-high). Pomalým otáčením dostaňte přehazovačku do polohy, ve které je střed horního vodiciho kolečka, rolničky, v ose se spodním okrajem posledního pastorku.(obr. 7)

  1. pokračujte natažením lanka do přehazovačky. Zde je nutné mít řazeni v poloze nejtěžšího převodu. Tedy lanko je co nejvíce povolené. Podívejte se, zda všechny koncovky bowdenů sedí v navářkách opravdu pořádné, podívejte se i na zasazeni v řazení a pokud máte koncovky bowdenů s gumovým těsněním, dbejte nezdemolování trubičky k jeho nasazení, (obr.8) V případě použiti těsnicího systému Nigtcrawier patřícího ke Grip Shiftu je dodržení správného namontováni poněkud jednodušší. Takže jestli je všechno v pořádku, napnete lanko a zatáhněte šroubem. Je opravdu napnutý? Co? Prověšený? Tak ještě jednou, a pořádně!!!

  1. znovu překontrolujte, jestli lanko někde „nevisi“ a zatáhněte ho pod šroub. Pozor, nesprávné usazeni lanka, byť i o malý kousek, znepřesní razení výrazným způsobem. Proto se držte připraveně drážky, (obr.9) V případě přehazovaéky ESP nebo DI.R.T. je nutné dodržet vedení lanka celou drahou kladky, i dráhu před šroubem (ESP), (obr.12)

  1. na řade je horní doraz (označen písmenem L-low). Opět otáčejte až k poloze přehazovačky, kdy je rolnička svým středem pod středem největšího pastorku, (obr.10)

  1. šroub odklonu, který máte u čepu šaltru, sice na první pohled alespoň u Shimana nic nedělá, ať točité, kam chcete. Je tu ale pro seřízeni vzdálenosti přehazovačky od pastorků. Příliš vzdálená přehazovačka řadí s prodlevou, neboť řetěz má možnost se cestou od horního kolečka ke kazetě uhnout a neřadit. Je-li rolnička blízko, může se přehazovačka zvláště na větších pastorcích tlačit moc proti pastorku a funkce opět mizí. Zvláště důležité je tohle u ESP a DI.R.T. přehazovaček, které nemají horní čep opatřen pružinou a nemohou se pohybovat.(obr.11) Dobré seřízení znamená také ideální opásání pastorků řetězem

 

  1. teď už jenom seřídíte natažení lanka, tedy pro funkci to nejdůležitější. Ideální situace nastává, když je při každé poloze horní rolnička středem pod středem pastorku poloze příslušnému, (obr. 13 a 14)

  1. Posun přehazovačky ovlivníte šroubem ve kterém je opřený bowden u přehazek Shimano (obr. 15 a 16), nebo v případě DI.R.T. a ESP, které šroub na přehazovačce postrádají, šroubem u řazení. Jeho vyšroubováním pomáháte přehazovačce směrem k větším pastorkům, jeho zašroubováním směrem k menším.

Hotovo, gratulujeme !

Jestli se vám všechno povedlo, nezbývá, než vyzkoušet, jak to funguje. Neměl by vám padat řetěz za kazetu ke drátům ani k patce. Funkce by měla být rychlá a přesná. Cvrkáni řetězu, prodleva nebo samovolné přeskakováni a podobné věci jsou naprosto nepřípustné. Pokud se objeví, seřizujte až do úplného zemdleni. Pořád je v záloze kladivo a sikovky, takže se není čeho obávat. A kdyby ani údery a mocné sevření silných čelisti nepomáhaly, dejte to odborníkům.

Aktualizováno 02. 05. 2013 v 10:25:11

O autorovi Dan

Zakládající člen a webmaster A.M.bike, autor tohoto webu. Chorý mozek, pachatel tratí.
Ve volném čase se kromě cyklistiky věnuji programování internetových aplikací v jazyce HTML, CSS, PHP, MySQL a Javascript.
Pracuji jako designér a modelér porcelánu.

Ohodnoťte článek:

nic mocujdedobrépoutavéskvělé (Zatím žádná hodnocení.)
Loading...

Sdílejte tuto stránku:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Top