Přeskočit na obsah

TIPY A TRIKY

🙂 🙂 🙂

BunnyHop

Je vlastně základem všeho. Streetu, BMX, Biketrialu… Je to jednoduchý trik. Za jízdy zvedni přední kolo a hned jak ho zvedneš, tak se rychle, ale plynule přesuň nad řídítka. Noha, kterou máš víc vzadu, musí být skoro kolmo na zem. Tím se vlastně rozepřeš mezi řídítka a šlapátka. Dopad si vyrovnáš ve vzduchu.

Odhazování kola do stran

Odhazování předního kola do stran je určitě mnohem jednodušší a myslím, že to více či méně umí skoro každý. Princip je taky hodně jednoduchý. Nejdřív to zkus v malé rychlosti a pak to budeme trénovat na místě. Rozjeď se, postav se do pedálů a dejme tomu, že chceš odhodit kolo doleva. Mírně se pokrčíš v kolenou a loktech, pak se tělem (přesněji hrudníkem) zhoupneš k řídítkům a při zpětném pohybu nahoru a mírně vzad se ještě nakloníš doleva. Samozřejmě musíš zatáhnout i za řídítka, abys kolo nadzvednul.

Odhazování zadního kola

To se budeme učit taky nejdřív v nižší rychlosti, ale pro začátek si párkrát zkus následující pohyb. Pomalu jeď ve stoje na kole, zabrzdi s citem ale prudce přední brzdu, zpevni ruce v loktech a povol kolena. Tím je zpevníš a natáhneš ruce a tlačíš s nimi na řídítka, až se ti začne zvedat zadní kolo od země. Jak pokrčíš nohy v kolenou, necháváš prostor kolu k jeho pohybu nahoru, ovšem těžiště se posouvá dopředu jen maličko.Takže až se někdy naučíš takhle nadzvednout to zatracený zadní kolo, můžeš ho zkusit odhodit i kousek do strany. Princip je stejný, jenom musíš dát impuls kolu do strany. A to uděláš zase jenom pohybem těla. Řekněme, že chceš odhodit kolo doprava. Pomalu ve stoje jeď, lehce zatoč řídítky doleva a v tom okamžiku zabrzdi přední brzdou a tělem nebo spíš zadkem dej impuls zadnímu kolu doprava. To se postupem vysvětleným dříve odlepí od země. Je také lepší trochu víc zatlačit pravou rukou do řídítek a tím pomoct rámu v rotaci. Samozřejmě musíš myslet i na odpružení dopadu, aby tě energie získaná z tohoto skoku neshodila do boku na zem

Výskok na teréní stupeň

Nejdřív to zkoušej v menší rychlosti, kdy máš víc času na provedení všech pohybů. Převod si zvol hodně pomalý. Určitě nejmenší převodník a zhruba střední pastorek. I v nejnižší rychlosti bys měl lehkým záběrem do pedálů dát impuls kolu k pohybu. Můžeš si to zkusit s různými převody a snad sám poznáš, co ti vyhovuje. Postav se do pedálů a natoč kliky opačně než obvykle, tedy se záběrovou nohou tentokrát vzadu. Zhruba dva metry před překážkou plynule zaber do pedálu, lehce se nasuň na řídítka a když začneš zabírat svým ‚záběrovým‘ pedálem, zatáhni za řídítka a přesuň těžiště dozadu. Kolena a lokty máš pokrčené. Tak dostaneš na překážku přední kolo.V okamžiku, kdy už jsi předním kolem na kvádru, musíš se tělem vypružit nad řídítka. Skoro jako by ses chtěl omotat kolem řídítek k přednímu kolu. Tím dáš impuls zadnímu kolu k cestě vzhůru. Tenhle pohyb můžeš ještě umocnit lehkým zhoupnutím v kolenou před odrazem těla k řídítkům. Můžeš si pomoct i citlivým přibrzděním přední brzdou. No a ve chvíli, kdy se zadní kolo dostává nad hranu, postrč rukama celé kolo pod sebe na překážku. Když tam kolo je, tak se přesuneš zase do normálního postoje.

Rovnováha

Nejenže je potřeba, ale také se skvěle nacvičuje a rychle jsou znát pokroky. Schází-li ti cit pro rovnováhu, jsi znevýhodněn i ve strmých výjezdech, při jízdě po vrstevnici, při přejezdu lávek apod. Zkus nejdřív jezdit po širším obrubníku z mírného kopce a jemně přibržďuj oběma brzdami. Snaž se držet těžiště nad osou obrubníku a měj povolené ruce i nohy, kolo pod tebou musí plavat. Neboj se třeba sundat nohu, abys to ustál, určitě to postupně natrénuješ. Pak zkoušej přibrzdit a úplně se zastavit a zase rozjet. Není to nic složitého, čím pomaleji jedeš, tím líp. Pak zkus totéž do kopce, už to půjde hůř, princip je stejný, ale ne každý umí plynule šlapat. Zase zkoušej zastavovat a rozjíždět se. Ovládání brzd musí být citlivé, nejlíp jedním nebo dvěma prsty a současně oběma brzdami.

360ka na zemi

Nejprve musíš zvládnout otočení o 180 (i méně) stupňů na předním kole (viz. odhazování zadního kola), teprve potom se můžeš pustit do tohohle. Tak teda jedeš v základní pozici a malou rychlostí. Zabrzdíš přední brzdou a pokusíš se zadní kolo „odkopnout“ do boku, jakmile ti dopadne zadní kolo na zem pokus se švihem odhodit přední kolo na !STEJNOU! stranu jako kolo zadní, protože setrvačnost tě stále žene vpřed, a ty jí jen trochu pomůžeš. Při trialu to asi nevyužiješ, ale je to machrovina, kterou chtějí lidi vidět ještě jednou.

Loading

Ohodnoťte článek:

nic mocujdedobrépoutavéskvělé (Zatím žádná hodnocení.)
Loading...

Sdílejte tuto stránku:

1 komentář na “TIPY A TRIKY”

  1. fakt dík moc naučil sem se bunnyhop… akorát mi furt nejde že to postavím na přední a votočím kolo (třeba o 90 stupňů) na předek i na zadek mi to de dost dobře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Top