5. …na i přes

Zdravíme všechny učení chtivé bikery. Nebude trvat dlouho a my zbavíme bicykly všech úprav, které jsou pro nácvik nezbytné, a vyjedeme vstříc studiu techniky jízdy, přesněji řečeno techniky sjezdu.

Všechny předchozí lekce, včetně této, nebyly hodinami studia techniky jízdy na horském kole. často šlo o triky, které neprovádíte při vyjíždkách. Jejich smysl tkví ve zlepšeném ovládání stroje, v lepším sžití se s ním. Zjistíte, kde máte hranice a celé kolo si pořádně ohmatáte. Bez nich by náš seriál nebyl úplný. Již brzy oprostíme kola všech úprav veledůležitých pro kvalitní nácvik předchozích prvků a budeme se naplno věnovat kombinaci a použití znalostí získaných při jízdě. Dnes máme na programu jeden z posledních nácvikových prvků, přejezd překážky a výjezd na ni.

PŘEJEZD PŘEKÁŽKY

Tento prvek použijete při každém výletu do terénu nesčíslněkrát. Představte si například, že vám v cestě leží kláda. Co teď? Hlavně klídek!

Pomalu se přibližujte k překážce. Asi metr před ní zvedněte přední kolo a položte jej na překážku. Setrvačností se přes ní převalí. Je-li vysoká, dejte pozor na přepadnutí přes řídítka. Ihned, jak překonáte překážku předním, soustřeďte se na zadní kolo. Přeneste těžiště co nejvíce dopředu a odlehčete tak zadní část bicyklu. Nechtějí přerolovat. Propružte v kolenou a ulehčete tak biku dopad. A máte vyhráno. S rostoucí výškou překážky musíte důrazněji přenášet těžiště. Jinak je vše stejné, ať již přejíždíte větev či spadlý kmen.

VÝJEZD NA PŘEKÁŽKU

Tento prvek je hodně podobný tomu předešlému. Použijete jej, chcete-li se dostat výš, než právě jste.

Nájezd je jako vždy plynulý, na tachometru je střední, spíše nižší rychlost. Zvedněte přední kolo opět asi metr, metr a půl před překážkou a měkce ho na ni položte. Poté přesuňte těžiště dopředu. Výška překážky určuje, jak daleko. Přesun těžiště ještě umocněte citlivým přibrzděním předního kola. Pak jen úplně povolte brzdu a hybnost, kterou jste měli, vás přetáhne přes okraj. Bude-li překážka vyšší, při přesouvání těžiště se pořádně opřete do pedálů a pomozte zadnímu kolo nahoru.

  1. Přejezd překážky: přední kolo na vrcholu…
  2. …přenesení těžiště a zadní kolo nad překážkou…
  3. …zadní kolo na překážce.
  4. Výjezd na překážku: přední kolo přes hranu…
  5. …těžiště vpředu, přibrzdění předního kola…
  6. … odbrždění, hybností (setrvačností) přejíždíte přes hranu, citlivě pokládáte zadní kolo.
  7. Výjezd na velkou překážku: předek nahoře….
  8. … těžiště razantně přeneseno dopředu, přední brzda aktivována, boty se opírají do pedálů a táhnou kolo do vzduchu…
  9. …zadní kolo na překážce.
Ohodnoťte článek:

nic mocujdedobrépoutavéskvělé (Zatím žádná hodnocení.)
Loading...

Autor: Dan

Zakládající člen a webmaster A.M.bike, autor tohoto webu. Chorý mozek, pachatel tratí. Ve volném čase se kromě cyklistiky věnuji programování internetových aplikací v jazyce HTML, CSS, PHP, MySQL a Javascript. Pracuji jako designér a modelér porcelánu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..