Přeskočit na obsah

6. Bunny hop

Pokračujeme v bikové škole (nikoliv trialové, jak by si někdo mohl mylně myslet) lekcí populárního přeskoku překážky – Bunny hopu. Králičí skok není tak těžký, jak se zdá, s námi ho zvládnete jedna dvě.
V naší bikové škole jsme zašli již hodně, hodně daleko. Pokud poctivé trénujete, pak určitě pozorujete zlepšení na vaší jízdě. Lépe řešíte těžké situace, o něž není při vyjížďkách nouze, měli byste se cítit klidněji a mít větší radost z jízdy. Zvládáte totiž i to, o čem jste před časem jen snili a co jste možná obdivovali u jiných. A vězte, že i jezdci závodů cross country musí v horské cyklistice umět svůj bike náležitě ovládat. Tak hurá do sedel!

VYPNĚTE PRUŽENÍ, MOZEK NIKOLIV…

Jak jsme již naznačili, půjde dnes o aviatickou lekci. Naučíme se totiž létat. Ne, nikoliv přes řídítka, nýbrž přes překážku, vysoko a bezpečně, jako ptáci. Dnes naposledy potřebujete, aby vaše kolo bylo speciálně upraveno. Potřebujete obloukové pedály bez klipsen z důvodu správného nácviku pohybu. S nášlapnými pedály totiž sice táhnete kolo do vzduchu

mnohem snadněji, pokud ale nemáte zažitý optimální pohyb bez pomoci kufrů, nikdy nedosáhnete takové výšky jako v opačném případě. Taktéž doporučujeme vypnout veškeré pružící systémy. Ty vám sice změkčí dopad, o to hůře se však s nimi odrážíte. Pak již jen vezměte helmu, najděte prostor, kde vás nikdo nebude rušit, postavte překážku (ideální jsou papírové krabice – nepoškodí vám ráfek) a směle do toho

…A JDEME NA TO

Prvním krokem k úspěšnému Bunny hopu je zvednutí předního kola za jízdy. To my již umíme, takže jdeme dál. Nyní se snažte zvednout za jízdy přední kolo tak, aby co nejvíce tělesné váhy spočívalo právě nad tímto kolem. Smyslem zdánlivého nesmyslu je maximální odlehčení zadní části pro zdvih obou kol. Až i toto pro vás nebude problém, pokračujte.

A teď to přijde: jeďte mírnou rychlostí po rovině, uvolněni, psychicky v pohodě. Přesuňte váhu nad přední kolo, zvedněte ho a současně se opřete do pedálů jako do startovacího bloku, táhněte za řídítka. A hle, předek je ve vzduchu, zadek taky, nebo je velmi, velmi odlehčen. A to je celá věda! Teď to chce jen trénovat a dřít se. Výsledek se určitě dostaví, jakmile budete schopni cvičit na rovině a sami uznáte, že váš skok již má dostatečnou výškou, přineste překážky a jděte přes ně. Svým způsobem je to i jednoduší v tom, že se soustředíte na překážku a netaháte kolo do vzduchu jen tak, když jste psychicky připraveni. A ještě něco. Pro dosažení větší výšky skoku táhněte bicykl do vzduchu rukama a především pak nohama. Čím více přitáhnete a pokrčíte kolena, tím výš poletíte. Natrénujte si to obyčejnými dřepy s výskokem… Také zjistíte, že čím níže do podřepu jdete a čím ohnutější jsou vaše kolena, tím výše vyskočíte. Pozor ale, abyste nepodřepli příliš. Pak, jak sami vidíte, je výsledek horší než s malým pokrčením.

Bunny hop na vyšším stupni můžete zvládat dvojím způsobem. A to odrazem z jednoho a z obou kol. První verze se používá převážně pro překonání překážek v malé rychlosti, jedete proti překážce, například obrubníku, a rozhodnete se, že ji zdoláte skokem. Včas přestanete šlapat a soustředíte se na překážku. Asi tak metr a půl před ní zvednete přední kolo a odraz provedete prakticky již v jízdě po zadním. Zde je třeba opravdu hodně táhnout nohama, které odvedou největší kus práce. Nezapomeňte pak končetinami přijmout náraz a ulehčit tak vašemu drahému miláčkovi.

Druhý způsob skoku je jednodušší. Používá se k překonání nižších překážek nebo při jízdě velikou rychlostí. Pamatujte na to, abyste se včas odrazili, nezapomeňte ani propružit dopad. Zde, stejně tak jako při jakémkoliv jiném bunny hopu, platí pravidlo, že čím pomaleji jedete, tím větší musí být výška skoku. Kdo nechápe, může si na své bikové základně nakreslit náčrtek.

  

 

  1. Nájezd k překážce. Biker se plně soustředí.
  2. Přední kolo zdviženo do vzduchu, váha se přesouvá dopředu.
  3. Do vzduchu jde i odlehčené zadní kolo. Nohy a ruce táhnou stroj nahoru.
  4. Dopad na obě, nebo na přední kolo.
  5. Tělo propruží a přijímá náraz. Dobrý jezdec dokáže s „tvrdým“ kolem přistát lépe, než špatný jezdec s celoodpruženým superspeciálem.

Loading

Ohodnoťte článek:

nic mocujdedobrépoutavéskvělé (Zatím žádná hodnocení.)
Loading...

Sdílejte tuto stránku:

5 komentářů na “6. Bunny hop”

    1. Nepředvádím to já, ale pedály jsou to normální. S nášlapnými se bunny hop sice předvést dá, ne však dobře naučit. Naučíš-li se ho bez nášlapů, uděláš ho na čemkoliv.

  1. To muzu zkouset jak chci a proste stejne mi to nejde :(( zvednout predni kolo a pak prenyst vahu na predni kolo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Top