Přeskočit na obsah

7. Hup!

V dnešní lekci naší školy vám ukážeme, co si počít, natrefíte-li při rychlé jízdě na hrbol, hup, skokánek či jiné muldy.

Představme si situaci: sobotní vyjížďka, slunce konečně pálí a vy si to valíte v čele bikového gangu. Cesta klesá, povrch je tvrdý, a tudíž rychlý. A najednou se, jen tak z ničeho nic, přes celou cestu táhne vlna tvořící obstojnou startovací rampu. Nejste žádná měkota, a tak to s obvyklým sjezdovým posedem mírně vzadu napálíte přímo přes hranu. V tom vás polije studený pot střídaný horkým. Bike se zvednul na přední kolo a ujel po něm hezké dva metry. Chybělo málo a vy jste hobloval štěrk jako malý kluk. Tomu se však dá velmi jednoduše zabránit. A příští víkend tuto pasáž absolvujete rychleji a bez křečí.

PO DVOU

Najděte si přiměřenou muldu v lese či na bikrosové trati a můžete začít. Nejprve první, jednodušší způsob. Rozjeďte se proti skoku zprvu střední rychlostí, šlapejte až k místu, kde se hup zvedá. Pak srovnejte kliky do vodorovné polohy a začnete posouvat těžiště za sedlo. S přibývající výškou boule posunujte zadek dál a dál. Na vrcholu byste měli být nejdále, většinou těsně nad pneumatikou. V této poloze setrvejte s rukama nataženýma nebo mírně pokrčenýma (jak vám geometrie dovolí) dokud zadní kolo nesjede ze skoku. Pak začněte šlapat dále a klidně odjeďte. Postupně zvyšujte nájezdovou rychlost a oddalujte dobu, kdy přestáváte šlapat. Ke konci „tréninku“ byste měli být schopni přestat šlapat až těsně před vrcholem a náhlým přenesením váhy pak přinutit zadní kolo, aby kopírovalo terén. Také šlapat můžete začít dřív. Sklonem hupu získáte totiž na rychlosti. Ani teď však nezapomeňte udržet těžiště soustavy jezdec – stroj nad zadním kolem.

PO JEDNOM

Druhým, náročnějším způsobem zdolání skoku je jeho přejezd po zadním kole. Jak již chytré hlavy pochopily, bez schopnosti ovládat jízdu po jednom kole se budete marně namáhat. Věřím však, že jste pilně trénovali, a tak jdem na to.

Opět začněte najíždět střední rychlostí. Tak asi dva metry, metr a půl před překážkou zvedněte přední kolo do vzduchu a pokračujte dál jen po zadním. S tím, jak se bude zvětšovat sklon hrbu, posunujte, stále šlapajíce, těžiště dozadu. Na vrcholu budete zadkem opět takřka lízat pneumatiku, avšak přední kolo bude stále ve vzduchu. Sjezd z muldy bude těžší na udržení rovnováhy, vy to však zvládnete. Sjeďte dolů, můžete ještě ujet tak metr po zadním a položte lehce přední kolo. Jakmile se přední kolo dotkne země, ihned vysprintujte pryč.

1 2

3 4

5 6

  1. Přejezd skoku posunutím těžiště: nájezd na vlnu, těžiště se posouvá dozadu.
  2. Zadní kolo na vrcholu vlny, těžiště je maximálně posunuto a udržuje zadní kolo na povrchu.
  3. Těžiště se navrací do normálu, jezdec roztáčí svůj stroj.
  4. Přejezd skoku po zadním kole: přední kolo ve vzduchu.
  5. Přední kolo je stále mimo zem, zadek nad zadní pneumatikou pro maximální trakci.
  6. Sjezd z muldy stále po zadním, následuje odsprintování a výkřiky uznání kolemstojících

Loading

Ohodnoťte článek:

nic mocujdedobrépoutavéskvělé (Zatím žádná hodnocení.)
Loading...

Sdílejte tuto stránku:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Top