Abyste byli zdraví

S příchodem jara se nedočkaví cyklisté vydali na silnice, či do terénu. Nestálé jarní počasí, při němž teplé slunce střídá chladný vítr, nebo zvýšená námaha po zimním lenošení mohou přinést nečekané trápení například vás začnou bolet svalové úpony. Co dělat, radí lékař profesionálního týmu Wüstenrot-ZVVZ a pracovník oddělní sportovního lékařství CASRI, MUDr. Karel Martinek.

Když vás bolí úpony

„Bolestivost úponů je běžná obtíž, která se vyskytuje hlavně v chladném jarním období. Zátěž po třech, čtyřech měsících pauzy je na dolní končetiny nadměrná. Může se projevit druhý či třetí den bolestmi v oblasti kolenních kloubů, pánve a kotníků. Není z toho třeba panikařit, a ještě před eventuální návštěvou lékaře bych poradil zkusit nápravu »svépomocí«. Před jízdou doporučuji jednak provést protahovací cvičení, za druhé je potřeba zahřát svaly dolních končetin. Bolesti jsou totiž způsobeny zkrácením svalových vláken, a to vede k zvýšenému napětí v oblasti úponů těchto svalů. Je známé, že většina svalů dolních končetin se upíná v oblasti kolenních kloubů a v okolí kotníku. Jednu z rychlých pomocí nabízí použití mastí k prokrvení svalů – například Rheumosin. Takže: protáhnout svaly, prokrvit je a použít mast. A samozřejmě se i dobře obléci – termodresy jsou pro nejisté počasí skoro nezbytností. A když bolest neustupuje? V tom případě je potřeba vyhledat pomoc ortopéda, nebo sportovního lékaře, aby se zabránilo možnému zánětu šlach či úponů, což by mohlo znamenat i na nějaký čas vyřazení z tréninku“

abyste-byli-zdravi

Když bolí páteř

Po dlouhé hodiny ztrnulá poloha v sedle a nad řídítky často způsobují nepříjemné bolesti zad v oblasti páteře. Častými problémy jsou bolest v oblasti bederní páteře (kříž), nebo v oblasti krční páteře, kdy může dojít i k strnutí šíje. Jak těmto nepříjemnostem předejít? „Především nejde o organickou změnu – například vyhřeznutý obratel – ale o funkční poruchy páteře, které je možné chutí a vůlí odstranit. Z 90% se jedná o ponámahovou bolestivost, která je výsledkem dlouhodobého strnulého pobytu v sedle. Těmto symptomům lze předejít pravidelnými »automobilizačními« cvičeními. U cyklistů, kteří těmito problémy trpí je vhodné doporučit každodenní cvičení, nebo mezi sportovní aktivity zařadit i plavání. To jednoznačně pomáhá. V období bolesti bych ale nedoporučoval užít léky bez konzultace s lékařem. Lidé je sice užívají, léky pomohou a svaly se uvolní, ale když přestanou působit, může dojít k výraznému zhoršení stavu. Proto bych při potížích ať již s krční nebo bederní páteří doporučoval nejprve zkusit cvičit a plavat, a teprve potom návštěvu lékaře.“

abyste-byli-zdravi1

Pozor na pády!

Sezóna sebou nese nejen radost z vítězství či vlastních výkonů, ale také nebezpečí pádů, úrazů a samozřejmě odřenin. Pády se nevyhýbají nikomu – ani profesionálům, ani amatérským nadšencům. A protože ne vždy je v blízkosti lékař, asi byste měli znát některé zásady, jak při odřeninách postupovat. Většina pádů bývá bohužel bolestivá a navíc je doprovázená pohledem na vlastní krev. V prvních chvílích bývá cyklista většinou psychicky otřesen. Důležité je proto se zklidnit, zhodnotit situaci a prohlédnout rozsah zranění.

Poraněná místa, která přišla do styku s tvrdou zemí – asfaltem, štěrkem, kameny – bývají většinou velmi bolestivá. Kůže nezakrytá oděvem je špinavá a silně zakrvácená. Ale: před prvotním ošetřením bývá pohled na tyto úrazy většinou podstatně hoší, než po něm. Většinu úrazů se obvykle ošetřuje doma. Co dělat? Nejprve bych doporučil ošetřit krvavé odřeniny tak, že pod tekoucí vodou mýdlem důkladně rány očistíme. Když i po tomto umytí v ráně zůstanou zbytky štěrku, písku či jiných nečistot, neváhejte použít jemný kartáček a pokuste se odstranit i tyto zbytky! Mohly by se později stát zdrojem možné sekundární infekce. Na závěr je dobré takto ošetřenou ránu očistit peroxydem. Pokud jde skutečně jen o povrchovou ránu, stačí ji přikrýt nepřilnavým sterilním čtvercem. Nový kožní kryt se vytvoří během několika dní. Pokud je rána hluboká, bude lepší navštívit lékaře, který ránu ošetří přiložením mastného tylu. Ten má jednak hojivé účinky a za druhé zabraňuje vysychání rány. Po vytvoření nového kožního krytu je vhodné ještě několik dní tato místa promašťovat buď Dermazulenem nebo Calciem panthotenicem, aby se zabránilo možnému praskání čerstvě vytvořeného kožního krytu. Protože jsou všechna naražená a pohmožděná místa silně bolestivá a bolest se zvýrazňuje i další den, je dobré mít v mrazícím boxu chladničky led. Ihned po ošetření odřenin bych led doporučil přikládat prakticky celý den. Jednak tím utlumíme výraznou bolest, jednak omezíme zvětšení krevního výronu v místě naražení – to je důležité předevbším při poranění větších svalů. Je jasné, že při podezření na možnou zlomeninu okamžitě vyhledáme lékaře! Pokud dopjde k pádu na hlavu a vy zjistite, že si na nic těsně před a na samotný pád nevzpomenete, máte pocity na zvracení nebo snad skutečně zvracíte, okamžitě vyhledejete úrazovou ambulanci. Jsou to toiž symptomy otřesu mozku a je nutné vyloučit možné krvácení! I proto bych cyklistům doporučil jak kvalitní přilbu, tak rukavičky a rovněž brýle jako ochranu zdraví.

abyste-byli-zdravi2

Vadí na kole kila?

Statistiky jasně vypovídají o tom, že naše populace – ale nejen ona, podívejme například na Američany – je, mírně řečeno, obézní. Faktem proto je, že obezita je rozsáhlým zdravotnickým, psychologickým i společenským problémem. Takže tedy problém: kolo a obezita. Asi všichni se setkáváme na kole s obézními cyklisty. Velká většina z nich vnímá kolo jako prostředek hubnutí. Některým se jejich tužba vyplní a pro mnohé se kolo stane i jakousi drogou. Kolo má pro obézního jedince – na rozdíl od jiných pohybových aktivit – úžasnou výhodu. Nedochází k přetížení pohybového aparátu a k chronickým poškozením, které právě tyto jiné aktivity mohou vyvolat. To pak následně bohužel může vést i k trvalému omezení pohybových aktivit.

Tlouštka sebou přináší menší obratnost a relativně nižší svalovou sílu. Nejjednodšším lékem proti obezitě je právě zvýšená tělesná aktivita. Toto léčení je ale velmi zdlouhavé a proto se spojení aktivního pohybu s dietou – tedy snížením kalorického příjmu – jeví jako optimální. V jedné z vědeckých studií vyšla najevo jedna zajímavá skutečnost: jedna skupina obézních se léčila pouze dietou, ta druhá kombinovala dietu s jízdou na kole. Obě skupiny měly stejný váhový úbytek, ale u pohybově aktivních – tedy u těch, kteří jezdili na kole – byl úbytek tuku o 5% vyšší. Znamená to, že se u nich zároveň zvětšila aktivní svalová hmota. Je samozřejmé, že jízda na kole příznivě působí – při dodržování zdravého stravovacího režimu – na snižování cholesterolu v krvi a zpomaluje i proces aerosklerozy a jejich komplikací. Na závěr ještě jednu poznámku. Pro to, že jízda na kole může být optimálním prostředkem ke snížení tělesné hmotnosti, mám dva důvody: především nejvíce energie se vydává při práci mírbé až střední intenzity, která trvá delší dobu – jedná se tedy o práci vytrvalostního charakteru, což je právě jízda na kole. A za druhé: mám kolo rád….

abyste-byli-zdravi3

Ohodnoťte článek:

nic mocujdedobrépoutavéskvělé (Zatím žádná hodnocení.)
Loading...

Autor: Dan

Zakládající člen a webmaster A.M.bike, autor tohoto webu. Chorý mozek, pachatel tratí. Ve volném čase se kromě cyklistiky věnuji programování internetových aplikací v jazyce HTML, CSS, PHP, MySQL a Javascript. Pracuji jako designér a modelér porcelánu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..