Čert ani biker v zimě nespí

Čert – protože nespí nikdy a biker? Ten má v zimních měsících teprve co dělat. Hojí rány z léta, dolaďuje po podzimních plískanicích, sní o sněhu, a také studuje novinky a spřádá plány, co do další sezóny, l když to třeba letos na nový bike nevypadá, tak si nad katalogy alespoň maluje s čím si udělat radost, co je na kole zralé na výměnu, nebo co by se mu moc líbilo. Kdo ale upsat biku duši hlavně jezdí …a bez ohledu na počasí!Jezdí a trpí, jak se zima podepíše na jeho biku, co to zase bude stát a jestli ty všechny radovánky stojí za to. A tak jsme se ve snaze minimalizovat dopady nepříznivého klimatu věnovali nejen zvláštnostem provozu v zimním období, ale načrtli jsme také schéma krátké preventivní prohlídky před vyjížďkou (použitelné v kteroukoliv roční dobu). Pro méně drsné typy, kteří obětují často skutečně nevšední zážitky ve jménu ochrany drahé techniky, je nakonec připojeno doporučení, jak bike připravit k zimnímu spánku.

AŽ SE ZIMA ZEPTÁ…

Tak my budeme připraveni pohotově odpovědět. Ano, jezdili jsme v létě a jezdili jsme hard, ale také jsme kolo opečovávali, sledovali stav jeho opotřebení a zasahovali na pravých místech v pravý čas. Nešetřili jsme námahou, časem a ani penězi. Náš bike je ready pro zimní radovánky. Kéž by tomu tak bylo, nebol nejsou všichni takoví, kteří by bez uzardění mohli tohle prohlášení podepsat. Ale kdos‘ bez viny, hod kamenem! A tak nebude na škodu uvést – byť by byly všechny povinné, nepovinné, předsezónní, sezónní i posezónní, garanční i pozáruční prohlídky na biku důsledně vykonány, ještě něco o servisním minimu udržujícím bike (i bikera) při životě: o denní údržbě. Ne snad že by tato činnost v teplejších měsících nebyla vykonávána, naopak se zdá, že častější používání biku a intezivnější letní provoz nutí k soustavnému sledování stavu a drobnou opravářskou činností průběžně a okamžitě odvracet hrozící katastrofy. Zato jak se začnou krátit dny a klesat teplota, ubývá i na možnostech častějších výjezdů a kontinuita drobných údržbářských zásahů se soustřeďuje z operativního pojetí do bloků prováděných po – častěji ale před – vyjížďkou. Na co se tedy podívat a co zkontrolovat v předvečer?

PŘEDLETOVÁ PROHLÍDKA

Řeknete, to si přečtu v každé uživatelské příručce. Možná, pokud jste ji s kolem vůbec dostali. Ale nám přece nejde jen o teoretické znalosti. Chceme hlavně připomenout, že teď je ta vhodná doba zvyknout si na krátké intenzivní kontroly okamžitého stavu techniky. Liknavost v tomto směru není sice nikdy na místě, ale v zimě to platí dvojnásob. A až vám třeba brzdový špalík pootočený při usilovném čištění kola nakousne bok zbrusu nového pláště, je pozdě! Pak si totiž jeho super vzorek do obzvláště tvrdých podmínek nebudete stačit ani umazat.

  • Rám – blesková, ale pozorná prohlídka nejnamáhanějších oblastí: dolní rámová trubka a její spodní část u hlavové trubky; svary sedlové a horní rámové trubky a zejména okolí vetknutí vzpěr; odvětrávací otvory dolních ramen zadní vidlice. Nebezpečí trhlin je akutnější u duralových a tenkostěnných CrMo rámů.
  • Vidlice – celková vizuální kontrola geometrie – podražená nebo pokládající se vidlice je důvodem k výměně, stejně jako trhliny na hlavici nebo na obloucích přechodu ramen do sloupku. Tolerovat poškození těchto míst je hazardem. Tekoucí olej odpružené vidlice nebo velká vůle v uložení jsou sice nemilými zjištěními, ale bezprostředně úrazem nehrozí.
  • Hlavové složení – poklepem předního kola zjistíme vůli uložení.
  • Řidítka – pootočením se zapřeným předním kolem se přesvědčete o pevnosti spojení sloupek vidlice – představec, sklopením a tahem za rohy můžete zjistit potřebu jejich dotažení nebo to, že se povolila objímka představce; postavte se rozkročmo nad rám a uchopte obě rukojeti: při troše citu na první pohled poznáte, pokud není na skupině řízení něco v pořádku (a je lepší to zjistit doma, než po prvních metrech na cestě).
  • Brzdy – zmáčkněte současně obě brzdové páky – přesvědčíte se tak o základní funkčnosti systému (kdo neviděl, neuvěří, ale vyhozené spojovací lanko není žádnou bílou vránou), odhalíte přidrhávání v ovládání a hlavně neúměrně dlouhý krok způsobený výrazným opotřebením špalíků a případnou nesouměrnost odezvy obou brzd; vyhákněte spojovací lanko a na vyklopených čelistích si prohlédněte stav funkčních ploch obložení; dřív, než dáte lanko zpět, odstraňte z drážek utemované bláto s kamínky a celou plochu strhněte pilníkem; při stisknuté páce pečlivě zkontrolujte, zda oba špalíky jsou rovnoběžné s okrajem ráfku a zda nejdou pod něj nebo v horším případě nezasahují do pláště; neuškodí se s citem přesvědčit o pevnosti zajištění polohy špalíků v čelisti; zpředu (zezadu) a opakovaným stiskem příslušné brzdy si z jiného úhlu pohledu zkontrolujte symetrii funkce, i to, že je vše O.K.
  • Středové složení – dřív než dáte kolo na stojan, zjistěte na vodorovně postavených klikách, zda uložení hřídele nebo klik nevykazuje vůli.
  • Pedály – pátrejte po vůlích na ose i v rámečku; zkontrolujte, zda nechybí prachovky, není nalomená klipsna či nechybí její připevňovací šroub; u nášlapných pedálů se může objevit kamínek blokující mechanizmus nebo uvolněný vodící kříž.
  • Pohon – točte klikami a procvakáním celé škály převodů kazety se přesvědčete o správném nastavení koncových dorazů, funkci řadícího mechanizmu, lehkosti jeho ovládání i nastavení přehazovačky; rychlým zpětným otáčením lze objevit nepřesnosti v seřízení i přidrhávající článek řetězu nebo vychýlené vodítko; vůle přehazovačky nemusí znamenat bezprostřední ohroženi funkce, ale na přesnosti řazení se časem podepisuje; přehoďte si párkrát na všechny převodníky, a i když se zde stoprocentní funkčnost pozná až za jízdy, hned bude jasné, kdyby přesmykač chtěl stávkovat (vodítko přesmykače musí mít boky rovnoběžné s plochou převodníků); hmatem ověřte vůli na kazetě; za pomalého otáčení naneste mazivo na řetěz a přebytečné hadrem otřete.
  • Kola – zjistěte, zda náboje nemají vůli; zatočením předním a pak zadním kolem se přesvědčete o lehkosti chodu (váznoucí, příliš přitažená osa – většinou přední o má za následek předčasné vyběhání ložiskové dráhy a prolomení cementační vrstvy); znovu zatočte a mezi brzdovými špalíky pozorujte, jak ráfek běží -pozor zejména na házení na výšku – ohrožuje plášť; zkontrolujte, zda brzdové plochy ráfků nejsou probržděny (podélná trhlina zpravidla začíná ve spoji ráfku), či zda profil není místně výrazně naražen nebo zda se na něm neobjevují u niplů vytažení a popraskání; promačkejte výplet, pátrejte po volných, prasklých nebo načatých drátech; pohledem na boky plášťů se ujistěte, že nejsou prodřené od špalíků (někdy se poškozeni prakticky kryje s hranou ráfku) nebo proříznuté o kámen; možná, že se řez šklebí mezi výstupky dezénu, kde také můžete objevit třeba zaražený trn nebo sklo. V každém případě si všimněte stavu opotřebení vzorku.
  • Sedlo – hmatem zkuste, zda není někde neobvyklá vůle; u některých typů může být dobré podívat se, ne-nf-li poškozený plast skořepiny v okolí vetknutí per; praskliny v okolí zámku sedlovky objeví asi málokdo, to ohnutí sedlovky nad objímkou rámu je častější.
  • Celkově – s mírným odstupem si prohlédněte kolo jako celek a ještě jednou zevrubně jednotlivé uzly; pak zkontrolujte stav lanek a bovdenů; ujistěte se o pevnosti upevnění lahve, brašničky eventuálně hustilky (obě posledně jmenované neopominutelné doplňky je dobré navíc vhodně zajistit); úplně nakonec dohustěte na požadovaný tlak pneumatiky (raději víc, upustit se dá vždycky).
ZIMNÍ NÁSTRAHY

Z jídelníčku lahůdek, které paní Zima bikerovi navařila, lze začít třeba právě u gum. Samozřejmě v první řadě je to vzorek, co ovlivňuje jezdcův výkon. Hrubším dezénem jistě nic nezkazíme, a i když na tvrdém zmrzlém povrchu nemusí být vždy výhodou, je přezutí na řidší větší špunty pro zimní provoz na místě. Optimální šířka je 2,1″, širší plášť už nemusí mít dost místa ve vidlici a to po nabalení blátem nebo sněhem nepříjemně komplikuje život. Stav vzorku a tlak hrají ale přinejmenším stejně důstojnou roli jako typ pláště. Každá nová pneumatika bere jako divá, vzorek s orvanými hranami bývá nevypočitatelný a výrazněji je cítit rozdíl záběru mezi jednotlivými podklady (hladká cesta, kameny, mokrá tráva). Tlak volte raději vyšší, protože v převážně měkkém terénu středoevropských zim by pasivní odpory ještě vzrostly a navíc se chráníte před průrazem, když vymetete v listí schovanou díru nebo balvan. Když ale mrzne až praští, je na místě něco upustit, aby pláště k podkladu jak mlat alespoň trochu přilnuly.

Nižší teploty (a nemusí to být ještě mráz) stačí ke ztížení funkce mechanizmů vlivem zatuhnutí maziv. Když se k tomu přidá všudypřítomné bláto, bývá dokonáno. Je proto dobré před zimním provozem vyměnit smír náplně ložisek za čistou vazelínu, vyčistit ovládací bovdeny, z řetězu sundat nános usazeného, ztvrdlého mazu, vyčistit pastorky a kladky přehazovačky a vše nastříkat řídkým mazivem s teflonem, čistit a přiměřeně mazat a zase čistit – to je jediná prevence udržitelnosti funkce většiny komponentů.

S klesající teplotou mění negativně charakteristiky odpružené vidlice. Zejména elastomerové jsou na chlad a nečistoty velmi citlivé. Ne snad, abyste na kluzáky dýchali, ale slušivé psi’dečky nebo pryžové manžety hodně ochrání a kdo se nechce spokojit s vadnoucí funkcí blížící se mnohdy k pevné vidlici, ať pátrá, zda výrobce (dovozce, prodejce) nemá elastomery do zimy. U vidlic vzduch-olej častěji kontrolujte tlak a -pokud máte pocit, že je to třeba – lze vyměnit tlumící olej za řidší.

Diskutabilní je zimní varianta levných ráfků a brzdových špalíků motivovaná enormním úbytkem obou v místech vzájemného styku. Kdo jezdí opravdu často, bláto nebláto a sníh nesníh, asi by se nedoplatil, kdyby vozil XT špalíky a lehké supersportovní ráfky. l z hlediska provozní spolehlivosti by to byl nesmysl. Tam bude na místě taiwanská imitace a dobrý tuzemský ráfek, i když výkon brzd o něco poklesne a dolaďování výpletu bude častější.

Konečně důležité je také, co si vzít na sebe. Zásada více variabilnějších vrstev je jasná, doplňme jen, že by nemělo chybět propocovací prádlo. Triko a spodky z Moiry (polypropylenové vlákno Alae Lupuli) bezpečně odvedou pot do další textilie a odizolují tak tělo od pocitu mrazivého chladu. Propocováky jsou řešením pod neprodyšné vrchní materiály, které chrání před proudícím studeným vzduchem a vnější vlhkostí, a bez nichž se v zimě neobejdeme. Ponožky z Moiry pod klasické tenké cyklistické dosahují překvapivé účinnosti a pokud není opravdu zima, mohou nahradit vnější návleky na boty. Ty v jejich paralelní funkci ochrany před marastem cest ale pochopitelně nezastoupí.

ZAZIMOVÁNÍ BIKU

A abychom byli v zimní informaci úplní, pokud chcete svoji jezdeckou kariéru přerušit, pověsit helmu na hřebík a v teple se slzou v oku vyprovázet ptáky odlétající k jihu nebo se věnovat jiným aktivitám, je tu i pár řádek pro vás.

V každém případě i kolo zavěšte. Nejlépe za rám, ale i nastojato za ráfek. Pokud musí bike stát na kolech, nedovolte, aby postupně se snižující tlak v pneumatikách vedl k výraznějším deformacím boků plášťů. Na jaře by nepříjemně házely. Tlak v gumách by ale neměl výrazně přesáhnout cca 0,2 MPa (2 atm). Že se odstavuje bike čistý, je jasné, méně jednoznačná odpověď bude, zda ho přikrývat. Pokud ano, tak pozor na kondenzující páry – obal musí větrat! Také se, zejména pokud jste těsně před odstavením používali k očistě tlakovou vodu, přesvědčete, že v rámu (sedlové trubce) není voda. Určitě neuškodí podívat se i do středové spojky a nábojů a preventivně vyměnit vazelínu. Nakonzervovat vyčištěný řetěz hustším olejem nebo lépe mazivem voskové konsistence (např. Cast-rol Ketten Spray) je samozřejmostí, kdo navíc namaže sedlovku a sloupek představce, bude mít jistotu, že tyto spoje i po čase budou demontovatelné. Nezapomeňte také vypnout lanka z brzd a povolit tah v řetězu na nejmenší možnou míru (nejmenší převodník a pastorek). Máte-li kožené sedlo, pak ho ošetřete jak si kůže zaslouží.

To, aby bike byl ve větrané přiměřeně zateplené místnosti, kde je omezeno nebezpečí koroze, se asi každému nepoštěstí, rozhodně ale nezkoušejte, co dokáže stará autobaterie v sousedství nebo jak budou povrchové úpravy vzdorovat parám solných roztoků z tajícího sněhu navozeného autem do garáže. Mohli byste zažít zjara šok. A nezapomeňte se občas na kolo podívat – čert totiž nikdy nespí.

Ohodnoťte článek:

nic mocujdedobrépoutavéskvělé (Zatím žádná hodnocení.)
Loading...

Autor: Dan

Zakládající člen a webmaster A.M.bike, autor tohoto webu. Chorý mozek, pachatel tratí. Ve volném čase se kromě cyklistiky věnuji programování internetových aplikací v jazyce HTML, CSS, PHP, MySQL a Javascript. Pracuji jako designér a modelér porcelánu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..