Čistím, mažeš, jedeme

Představa suchých lesních a polních cest v tomto období stejně jako představa o celou zimu nesolených asfaltkách patří do říše snů a pohádek. Nečistoty připravené vytrvale ukrádat z životnosti biků i silniček číhají na každém metru zimních vyjížděk. Jejich úspěšnost závisí na naší přípravě a obraně proti nim (možná také na naší lenosti). Nastává nejvyšší čas bránit se.

Naštěstí už jsou nějaký ten pátek pryč časy, kdy jediným přípravkem k péči o bicykl byl řídký olej na jízdní kola a šicí stroje. V době současné už i pulty naši prodejen nabízejí řadu přípravků určených k této péči. Můžeme si vybírat nejen z mazadel, ale i čistidel a konzervačních leštidel. Až to vypadá, že stejné množství drogistických přípravků, jaké potřebujeme pro naše tělesné schránky, je nezbytné k životu kola.

cistim-mazes-jedeme

ČISTĚNÍ

Ač to bude možná někomu znít jako rouhání, v tomto období platí, že VODA JE VODA. Dostávat z kola bláto nebo sůl s hadříkem v ruce je nereálná představa. Moderní komponenty už jsou většinou dokonale utěsněné, takže pokud se nepoužívá příliš vysokého tlaku, voda se nedostane, kam nemá. Nabízí se také použití speciálních šamponů, kartáčů či houbiček. Na mastné znečištění se hodí originální čistidla a rozpouštědla na kola dodávaná většinou ve sprejích. Ty velmi usnadňují práci, stačí je nanést, nechat chvíli působit a nakonec pouze spláchnout proudem vody. Ideální jsou pro kazety, převodníky, řetězy a okolní části rámu.

KONZERVACE

Po umytí vodou je třeba kolo pořádně a pokud možno co nejrychleji vysušit. Pokud se umyté kolo nechá osychat několik dní, znamená voda stejná rizika jako bláto nebo sůl. Na takto „předpřipraveném“ kole začneme poté s jeho konzervací, k níž mohou posloužit přípravky plnící hned dvě funkce na jednou. Nejenže se po jejich aplikaci a přeleštění kolo blýská novotou, ale navíc, a to hlavně, se na kole utvoří jemný film, který následně brání většímu usazování nečistot, mechanickému poškození, odření laku a v některých případech také chrání před UV zářením. Používat je lze jak na lakované, tak kovové součástky.

EKOLOGIE

Zřejmě nejslabší článek při očistě kola. Nejvíce samozřejmě záleží na nás, na volbě jednotlivých přípravků a našem vztahu k přírodě. Známka o ekologické nezávadnosti na obalech čistidel je sice určitým vodítkem, použije-li se ovšem prostředek na silně znečištěné součástky, rázem se vzniklá směs stává neekologickou. Určité, ač ne stoprocentní zlepšení tohoto jevu představuje používání stejně ekologicky nezávadných mazadel.

KDO MAŽE, TEN JEDE

Možná ještě lépe: „kdo čistí a maže, ten jede a vydrží“. Následující řádky budou věnovány mazání, a to mazání a celkové údržbě řetězů, které jsou v zimním a jarním období nejvíce na ráně. Každodenní působení bláta, soli a vody jim rozhodně neprospívá, proto si právě jejich údržba zaslouží více slov. Mazadel je na našem trhu spousta, oleje, vosky nebo vazelíny na řetězy, s přísadami jako silikon, teflon a další, do sucha, vlhka či extrémních podmínek, jen si vybrat to správné. Žádný z olejů nelze označit za špatný, každý má svá pro i proti.

PRVNÍ krok znamená umytí řetězu. Od hrubého zanesení pomůže voda, od mastných nečistot a smíru pak ošetření štětcem a příslušným čistidlem (ideální po stránce účinnosti je bezesporu nafta, její vlastnosti však zároveň vévodí žebříčku nejvíce znečišťujících produktů). Nenáročný a spolehlivý způsob pak představuje použití některé z myček na řetěz. Nasadit, nalít, několikrát protočit, sejmout a čistotou zářící řetěz je na světě. Vše bez špinavých rukou, potřísněného oděvu a bicyklu. DRUHÝ krok celé procedury představuje samotný akt mazání. Pokud řetěz prošel „mycím procesem“, mělo by mu předcházet jeho dokonalé vysušení. A to jak po mytí vodou, tak i po jeho praní. Pokud by totiž byl vlhký nebo na něm zůstaly zbytky rozpouštědel, zhoršila by se podstatně přilnavost mazadel a využití jejich vlastností by bylo značně omezené. Většina současných mazadel (zvláště těch „přísadových“) vyžaduje pro stoprocentní funkci určitý čas k zaschnutí a vytvoření ochranného filmu. Takže pozor na mazání řetězu těsně před vyjížďkou, po pár kilometrech nemusí být po kvalitním oleji ani stopy. Přebytečné množství mazadla se vyplatí lehce setřít hadrem. Toť vše. Tak málo stačí k tichému a přesnému chodu řetězu, jakož i k prodloužení životnosti.

Ohodnoťte článek:

nic mocujdedobrépoutavéskvělé (Zatím žádná hodnocení.)
Loading...

Autor: Dan

Zakládající člen a webmaster A.M.bike, autor tohoto webu. Chorý mozek, pachatel tratí. Ve volném čase se kromě cyklistiky věnuji programování internetových aplikací v jazyce HTML, CSS, PHP, MySQL a Javascript. Pracuji jako designér a modelér porcelánu.

1 komentář u „Čistím, mažeš, jedeme

  1. Pavel

    Dobrý den,
    zajímalo by mne, jak dlouho (kolik km) vydrží průměrně dobrý řetěz. Najel jsem za sezónu 2800 km. A při sezóní prohlídce řetěz vyměnili s tím, že je již opotřebovaný. Na starém kole jsm měnil řetěz zhruba po 9000 km.
    Děkuji za odpověď

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..