Doba čtení: 3 minuty
Tyto články jsou určeny především začátečníkům a bikerkám něžného pohlaví, které (přiznejme si to) právě příliš netíhnou k porozumění všelijakým těm hejblátkům, i když v terénu to jinak mohou být docela slušné drsňačky.
Naším záměrem není podrobný popis rozborky a sborky kola do posledního šroubku. Chceme spíše uvést příklady těch nejčastějších banálních závad a poruch a zaměřit se na jejich vychytávku. Není nic otravnějšího, než když před desetikilometrovým sjezdem zjistíte, že vám „zničehonic“ nebrzdí brejky, ve stoupání ne a ne zařadit lehčí převod, nebo že ráfek je tak rozhozený, že neprojde rámem. Někdy se něco podělá přímo na švihu, ale většina závad úzce souvisí s předchozí preventivní údržbou kola. A kdoví, možná že i zkušenějším z vás umožní následující články překvapivě nový úhel pohledu na věc.
Předpokládáme, že jste si koupili nové kolo. Leskne se novotou a voní kovem, lakem a trvanlivými mazivy od výrobce. Po noci strávené v jeho bezprostřední blízkosti (nejlépe s vámi pod peřinou) vstáváte do nového dne, natěšení na první delší zkušební jízdu. Znám dost případů, kdy si bajker na tento slavnostní okamžik, srovnatelný snad jen se křtinami, vzal dovolenou. Zpočátku je všechno perfektní, tedy pokud jste kolo koupili ve specializované prodejně a ne v supermarketu. Převody vrní, řazení sází, při stisknutí brdových pák kolo stojí na fleku, případně za sebou zanechá impozantní brzdnou stopu. Ale stejně jako se z roztomilého batolete vyklube kraválista, který blinká a dožaduje se co chvíli výměny zadělaných plen, tak i bajk postupně prochází obdobím adaptace na okolní svět. Výplet si sedá, něco křupe, lanka se vytahují, brzdy škrtají o ráfek a šroubované spoje se uvolňují. Není to ničemu na závadu, naopak, byl bych ve střehu, kdyby se to nedělo. Obecně se dá říci, že máte měsíc na to, abyste kolo co nejvíc huntovali a umožnili tak jednotlivým dílům sesednout a vyjevit případné poruchy či potřebu seřízení. V ničem se nešťourejte a po měsíci odvezte bajka na garanční prohlídku, kde provedou všechny patřičné úkony. Mechanikovi ulehčíte diagnostikaci, když mu popíšete změny, ke kterým v chování kola došlo. Pokud je všechno O.K., odvezete si domů „zatažený“ stroj, asi jako necky. Záruka běží dál, to znamená, že na všech původních dílech vám bude servis v jejím průběhu poskytnut zdarma.
Pořídili-li jste si starší kolo, pak na záruku klidně zapomeňte a zaměřte se na další lekce. Jen si dejte pozor na jeho původ, aby se vám nestalo, že vás srazí k zemi rozzuřený bývalý majitel, kterému bylo ukradeno. „Čórky“ většinou poznáte podle toho, že jsou na své vybavení podezřele levné.
Aktualizováno 02. 05. 2013 v 10:45:37