Bike v záběhu #2

Pořádný bike – a náš biker by si žádnou odloženinku nebo atrapu MTB, jak dá rozum, nekoupil -předprovozním seřízením u prodejce a majitelovou předletovou kontrolou sice přeskočil miminovská i jinošská léta na cestě k dokonalosti, ale pubertálnímu zrání v bezvadně fungující mechanizmus se vyhnout prostě nedá. A tak jako zmizí uhříky z tváře dorostencovi, najeté kilometry chladí drsnost povrchů otočných i kluzných uloženi, bovdenové tahy dostanou svoji konstantní délku a pevná spojeni se stanou opravdu pevnými. Chce to jen jistý čas, uměni zasáhnout v pravou chvíli a teoretické vzdělání.

Nejen na mladé hochy všude číhá nebezpečí

Biker nasává chvějícími se nozdrami atmosféru první vyjížďky… Stará cesta dostává jiný rozměr, krajina se zdá malebnější a svět ze sedla nového biku má citelně radostnější a přátelštější podobu. Kolo se vede jedna báseň. Včera nezdolné kopce se s pokorou před úžasnými převody samy pokládají a ďábelské sjezdy jsou najednou s pořádným strojem hračkou. Biker unášen křídly vysněné značky a vlastní dokonalosti míří hodně vysoko…

Avšak vzpomeňte na Ikara, hrdobci! Nové lepši kolo nikoho nepostavilo přes noc na úroveň bohů a ani z vás za deset, dvacet, třicet tisíc korun neudělalo v mžiku Hanse (Reye), Johna (Tomaca), ale ani Honzu (Slavíčka), tak nepřestávejte být sami sebou a zůstaňte v rámci svých dosavadních jezdeckých dovedností a fyzických sil. Jisté budete právem od dnešního dne očekávat, že vaše bikerská dovednost půjde nahoru. Zlepšíte se, dokonce rychle, ale rozhodně to nebude skokem – uspěchaným a nepovedeným bunnyhopem se můžete leda tak katapultovat. A tak vás přemlouvám k opatrnosti – pozor: nikoliv k vyjukané, křečovité ustrašenosti, která už sama znamená půl pádu – a také, a to hlavně, k soudnosti a předvídavosti: kultivovaný chod nového kola svojí plynulostí jízdního projevu (navíc je-li osazen výkonnějším odpružením) zkresluje vnímáni rychlosti. Vzpomeňte na to, abyste pak nebyli příliš dlouzí na brzdy, až se známá zatáčka překvapivě utáhne.

První vyjížďka není prestižní švih, i když…

…je fajn se pochlubit inovovaným materiálem a také vím, že neskrývaná závist kolegů je andělským zvoněním v bikerových uších. Je proto vzácnou příležitostí a životabudičem dojet na místo bikerského srazu a všem se pochlubit, je ale také rozumné se po pár kilometrech v terénu pro tentokrát od skupiny oddělit a dát se mírnějším tempem svoji cestou. Protože se může stát cokoliv (a dokonce ještě něco navíc), bude třicet, čtyřicet kilometrů napoprvé tak akorát. A když pojedete ve dvou, tak je skoro jisté, že první vyjížďku přežijete…

Údržba už od nultého kilometru

Odřený lak nebo rozbitý loket mohou být daní euforii, vymačkané kliky jsou ale cenou zanedbání údržby. I když vše mohlo být v dílně správné dotaženo a na stojanu seřízeno, období záběhu, kterým prvních provozních 150 km bývá nazýváno, leccos změní. Lze asi namítnout, že řada novopečených majitelů na kolo ani nesáhla a přeci garanční prohlídka, která by měla záběh vždy završit, neobjevila žádný problém ani trvalé poškození. Jsou ale také známy případy velmi záhy stržených závitů klik, vytlučených hlavových složení a vydřených kónusů nábojů, kterým se dalo snadno předejít a ušetřit z blbosti vyhozené peníze. Uplatňovat záruku na zanedbanou údržbu je totiž absurdní. Je jen na každém, kam se zařadí.

Sledujte své kolo, ale nezasahujte

Nechci šířit paniku mezi svědomité a udělat jim z první vyjížďky trénink seskakování, obíhání biku a nasedání provázené psychickými traumaty z nejistoty zanedbání, ale rozhodně bych chtěl varovat před spoléháním se, že šedesátým šestým smyslem starého psa neomylně a v pravou chvíli poznáte, kam přesně a právě teď je třeba klíčem sáhnout, abyste ve velkém stylu agenta 007 vteřinu před exploíi odvrátili katastrofu. Jak se tedy přiměřeně chovat?

Snažte se zmapovat jízdní vlastnosti i mechanickou poslušnost biku od samého počátku provozu. Zapamatování si nulového stavu je výchozí nejen pro sledování změn stavu nastavení a seřízení, ale je i základem informace, na co se má mechanik zaměřit při garanční prohlídce. Během záběhových kilometrů pak čas od času zapněte své mozkové monitorovací centrum, zjistěte okamžitý stav biku a uvědomte si jeho odchylky.

Blesková kontrola stavu kritických míst

Ještě za jízdy si všímejte průběhu reakce kola na vaše ovládací impulsy. Jednoduše řečeno: uvědomte si, jak řadí, jak brzdí, jak vede stopu, nebo jak jde za pedály. Nepropadejte panice a hned se vším nekruťte, když řetěz bleskové nepřeskočí, nebo když brzdy zapískají. Jen si informaci uložte do paměti, ať víte, zda se stav časem zlepšuje, jak se díly zabíhají (patrně to bývá u lehkosti řazení, účinnosti brzd nebo chodu odpružené vidlice), nebo zhoršuje zvětšováním vůlí nebo sedáním (přesnost řazení, škrtání vodítka přesmykače, uvolnění hlavového složení, případně uložení zadní vidlice).

Když pak zastavíte a čekáte až popadnete dech nebo polknete karbanátek, slezte na pár minut z kola. Zmáčkněte obé brzdy a podívejte se, jak daleko mají páky ke gripu. Pak si zkuste při zabržděném předním kole cuknout dopředu a dozadu, zda není někde (v řízení nebo v korunce odpružené vidlice) vůle. Ujistěte se, že nedošlo k posunutí nábojů v patkách vidlice a rámu, a že rychloupínáky jsou zatažené a zavřené. Zvedněte a zatočte si předním i zadním kolem, podívejte se, zda se nezvětšila jejich házivost a zda se neuvolnilo seřízeni nábojů. Zakvrdlejte klikami (nikde nesmíte mít pocit uvolněni). S předním kolem mezi nohama zkuste dotažení představce. Určité se přesvědčete, že brzdové plochy samy nepřibržďují a že se nenatočily do plášťů.

Závady vyžadující okamžitý zákrok

Jsou však poznání, která musí rozblikat váš obranný systém. Pak neváhejte a zakročte. Jinak hrozí nenávratné poškozeni materiálu, (…potažmo podle amerických manuálů pak ztráta ovladatelnosti/pád/úraz/smrt – a víte vy vůbec, jak je to s posmrtným životem?).

Zjednejte tedy bez váhání nápravu: … když zjistíte vůli v hlavovém složení (vymezte znovu lehký chod bez vůle)… když se uvolní vidlice na sloupku řízení (dotáhněte šrouby korunky)… když se kola netočí lehce (uvolněte příliš přitažené kónusy)… když cítíte, že se kliky vůči sobě pohybují (dotáhněte na krev oba šrouby středové osy)… když pootočíte řidítka proti přednímu kolu (dotáhněte představec) … když jdou špalíky do pláště (srovnejte je s ráfkem a dotáhněte) … když přehazovačka brnká o dráty (dorazovým šroubkem L posuňte krajní polohu)… když nezatočíte nohama (lehněte si do trávy)…

První mytí

Je-li bike opravdu jen lehce zaprášený, je možné připustit otření měkkým hadrem, většinou ale nese stopy bláta a pak je na místě mokrý postup. Čím dřív se po návratu z terénu do mytí pustíte, tím snáze a šetrněji kolo zbavíte nahozených přírodnin. Lze použit kýbl s vlažnou vodou (aby vás nezábly ruce) a velkou houbu, ale lépe to jde se zahradní hadicí a malým košťátkem. Tlakové myčce se raději vyhněte – proud vody je zbytečně ostrý a doslova natlačí veškerý humus z povrchu mechanizmů dovnitř, kde vytvoří spolu se zbytky vypláchnutého maziva překvapivě účinnou, korozní brusnou pastu. Půvab strojového mytí se projeví jen v rychlosti a pohodlnosti akce, proto je přijatelným řešením po závodech, kdy musí být v krátké době odbaveno mnoho těžce zabahněných biků.

Vy ale tolik nespěcháte a určitě nebudete hned celé kolo rozebírat a znovu mazat -tak si dejte na čas. Začněte mýt kolo od pneumatik (zde můžete přidat na tlaku), výpletů a nábojů, přejděte na sedlo a řidítka, postupujte dolů z levé a pak z pravé strany, až skončíte u klik a středové spojky. Mechanizmy ani bovdeny nemusíte zrovna utopit, ale vodou, hlavně na trubkách, nešetřete. Není mistrovstvím umýt kolo z jednoho kýblu – tak raději houbu nebo košťátko namáčejte častěji. Laku a leštěným duralům totiž snad nejvíc škodí usilovné šmidlání nasucho. Ušetřit na vodě (zejména pokud ji nosíte z desátého patra) můžete, když napřed vhodným nástrojem (klacíkem, drátem) mechanicky odstraníte silné vrstvy bláta (často s namotanou trávou) z převodů, pedálů a dezénu plášťů. Pokud bláto na kole zaschlo, namočte ho a nechte změknout – nedrbejte ho natvrdo.

Nakonec je dobré celé kolo ještě spláchnout čistou vodou. Odklepnutím zbavte bike ulpěných kapek a hadrem celý povrch setřete. V tuto chvíli a zejména v zimním čase, není na místě frotýrovat kolo do úplného sucha – jakmile ho přenesete do teplé místnosti, stejně se vám ihned orosí – voda by z něj ale crčet neměla už jen s ohledem na okolí.

Teď máte čas i na sebe. Převlečeni do suchého pak v místnosti dokončete očistu biku. Měkkým hadrem zbavte povrch zaschlých map po mytí a vyleštěte ho.

Mazat či nemazat

l když střiknout teflonový sprej (GT 80, WD 40) na místa vzájemného pohybu nikdy neuškodí, má to po prvním mytí spíš preventivní význam – dokonce i u řetězu (je opatřen mazivem s konzervačním účinkem, které většinou po dobu záběhu vydrží).

Než dáte biku po první šichtě dobrou noc

V rozsahu bleskové kontroly znovu proběhněte všechna kritická místa a v případě nutnosti dotáhněte, dolaďte, pofoukejte… Navíc – a na to nezapomeňte – klíčem 15 dotáhněte napevno, ale s citem (směrem dopředu) oba pedály v klice a (většinou imbusovým klíčem 8 a každý doprava) oba šrouby středového složení v klikách a to i v případě, že nezjistíte žádné vůle. Stejné tak sáhněte příslušnými šestihrannými klíči na všechny šrouby představce, vidlice a zámku sedla. S citem se přesvědčete o dotažení šroubů brzd a objímek páček (u řadících sáhněte i na spodní šroub držící mechanizmus pohromadě, který je obzvlášť nemilé ztratit).

Pro klid duše obhlédněte ještě rám, zda zrovna vy nemáte tu smůlu a nepadl na vás Černý Petr výrobní vady v podobě začínající trhlinky.

… až do garančky, tedy než dáte kolo do servisu k první povinné (ale bezplatné) kontrole, jezděte smírně, trvale sledujte stav biku, okamžitě řešte potřebné, ale nehrabte se, v čem není nutno. Hydrate or die.

Ohodnoťte článek:

nic mocujdedobrépoutavéskvělé (1 hlasů, průměr: 5,00 z 5)
Loading...

Autor: Dan

Zakládající člen a webmaster A.M.bike, autor tohoto webu. Chorý mozek, pachatel tratí. Ve volném čase se kromě cyklistiky věnuji programování internetových aplikací v jazyce HTML, CSS, PHP, MySQL a Javascript. Pracuji jako designér a modelér porcelánu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..