Přeskočit na obsah

Boj s vlky

Doba čtení: 6 minut

Loading

Ať sportovec či ne, snad každý člověk dbá na hygienu svého těla. Sportovci pak k hygieně základní přidávají jakousi nadstavbu v podobě masáží unavených svalů pro jejich zatavení. Svaly ale nejsou jedinou bolístkou, kterou cyklisté potřebují po svém výkonu pofoukat. Cyklista je totiž s kolem v kontaktu skrze své pozadí, které pohlcuje velké množství vibrací a rázů od sedla. R právě proto si „místo, kde záda ztrácejí své slušné jména“ zaslouží velkou pozornost, aby se nestalo rušivým elementem znechucují-čím usednutí za řídítka.

boj-s-vlky

Naopak od zmiňovaných masáží, jejichž využívání většinou roste v přímé úměře se sportovními ambicemi a tedy i kvantitou a kvalitou zátěže, zaslouží sedací partie pozornost každého z nás. Možná právě tím větší, čím méně častěji se jezdec na kole pohybuje. Zadky těch, kteří sedí na kole každodenně, si po určitém čase přivyknou (trefně platí oblíbená fráze, že se jim utvoří mozol) a přestanou být až tak problémovou partií. Ale kdo nezná někoho, kdo se po víkendovém bikování nemůže nějaký čas na kolo posadit? Ovšem i sportsmeni by své mozoly měli hýčkat.

Prevence

Ať chceme nebo ne, při jízdě v sedě se zadek nejen otlačuje, ale také vznikají drobné nepostřehnutelné ranky, do kterých může vniknout infekce. Proto by naší prvotní starostí měla být prevence. A když od začátku, tak od volby správného sedla. Zde je každá rada drahá, někdo rád tvrdá úzká sedla, jiný uvítá sedlo širší a měkké, moderní jsou gelové polštářky. Nedá se poradit nic více, než zkoušet a hledat, až narazíte na svůj ideál. Snad jen, že příliš měkké sedlo může být pohodlné jen do té doby, než se po delší jízdě v něm začnete pařit a zadělávat tak na problémy. Ponechte jej proto kolům na nákupy a pro delší jízdy volte sedlo sportovnější.

Lepší už je to s volbou kraťasů. Hygienická vložka nepřišla ke svému pojmenování jen tak. Její antibakteriální úprava zabrání podstatnou měrou rozmanitým „zvířátkům“ vyvolat infekce a záněty. Zákonitě by se každý měl poohlédnout po takovém výrobku, který se nebude shrnovat a tím i dřít pokožku a chystat prostor bakteriím. Hrubá nit jim dokáže připravit hotový ráj.

Hygiena, hygiena a zase hygiena

Hlavně v létě jsou intimní partie celkově náchylnější k zánětům. Proto by zde mělo dvojnásob než jindy platit pravidlo naprosté hygieny. Sprcha by měla následovat ihned po dojetí, nikoliv až tehdy, když nás k tomu donutí tělesný pach či štípání soli. Preventivním prvkem se sekundár ně stává i složení stravy a pitný režim ovlivňující tvrdost stolice. Navíc i poté, co vstanete ze záchodu, by ke slovu měla přijít opět sprcha či bidet, zvláště před tréninkem. Spousta lidí trpí více či méně hemeroidy a předchozí uvedené je výtečnou zbraní proti jejich vzniku. A když už budete v koupelně, nečekejte s praním kalhot až do doby, kdy se objeví solné mapy nebo uplyne vašich obvyklých čtrnáct dní nošení. Nejen bakterie, ale i plísně, jimž tím poskytujete domov, jsou nebezpečné.

Mazat, koupat nebo foukat?

Pro žalostnou informovanost zůstává k neprospěchu všech trochu v pozadí řada opravdu funkčních léčiv, která pomohou nejen až když je nejhůře, ale také coby účinná prevence. Nebojte se, nejde o čípky ani podobné masochistické procedury. Jedná se o preparáty ve formě krémů nebo tělových mlék a je potěšující, že většina z nich je na bázi přírodních produktů, bez zbytečné chemie. Některé pochází z běžné nabídky lékáren, kde vám podají nejvíce informací, jiné od firem specializujících se výhradně na sportovce a cyklistické problémy (Sixtus, Australian Bodycare atd.). Užití takového přípravku před tréninkem kůži zvláční a ta je pak odolnější a lépe připravená na zátěž, která ji v podobě několika hodin v sedle očekává.

Po jízdě následuje samozřejmě ihned důkladná očista těla ve sprše. Poté je dobré zvláště po dlouhých jízdách pokožku zklidnit některým z příslušných prostředků. A to i v případě, že nepociťujete žádný problém. Pokožka vytrpěla své a zaslouží si odpočinek stejně jako vy. Platí zde pouze zásada nepoužívat mastné krémy, které uzavrou póry v pokožce.

Po opravdu náročném tréninku nebo v případě promoknutí v dešti či jízdy v blátivém terénu, kdy se do kraťasů dostává i písek a nečistoty působící na kůži jako smirkový papír, není od věci použít po osprchování následnou koupel sedací partie. Hodí se k tomu různé bylinkové lázně, kupříkladu směs Hemoral složená z více bylin nebo prostá dubová kůra. Vseje běžně k dostání v lékárnách, kde vám také nejlépe poradí s výběrem. Nemělo by jít o přípravek, který kůži vysušuje. Kdo je opravdu náročný, může o radu požádat kožního lékaře, v lepším případě pak sportovního, který vám může doporučit některý z přípravků přímo pro sportovce.

Pokud se i přes dostatečnou prevenci a hygienu nějaký ten vážnější problém objeví, neváhejte a nečekejte až sám zmizí, ale co nejdříve vyhledejte lékaře. Když už se nedá sedět, bývá většinou pozdě. Léčení pak trvá déle a je náročnější. Nebojte se, onemocnění této partie nejsou známkou toho, že se o sebe nestaráte, jsou běžnější, než si možná myslíte.

Je pouze na každém z nás, jaký druh ochrany zvolíme. S výběrem ideálního prostředku pomohou lékárníci. Sportovních farmaceutik je na trhu poskrovnu a navíc, ač ideální a potřebná, jsou hůře dostupná. Naopak lékárny vám nabídnou poměrně široký sortiment. Ženám bude navíc více než vítaným rádcem gynekolog.

Vidět někoho jezdit na vlku je záležitost hodná cirkusů. Ve skutečnosti se však mezi námi najde mnoho takových varietních umělců. Také k hemeroidů vám může kolo výrazně dopomoci. Nebo přinejmenším k otlačeninám a bolákům. Nechceme strašit, ale na druhou stranu, proč s tím něco neudělat?

Problémy s cyklistovým pozadím jednoznačně souvisejí s kvalitou kalhot a hygienou, l ta sebekvalitnější vložka trochu dře, když je nová. Kvalita se také pozná podle toho, jak dlouho si i při opakovaném praní udrží své vlastnosti, neztvrdne, nežmolkuje se apod. S hygienou je to taky jasné. Když má někdo jedny kraťasy na celou dovolenou, určitě nedopadne dobře.

Jak „nechytit vlka“
  1. Vhodné sedlo a oblečení
  2. Hygiena před i po tréninku
  3. Pravidelná výměna kraťasů za čisté
  4. Ošetřující přípravky
  5. Vhodná strava

Aktualizováno 02. 05. 2013 v 04:28:47

O autorovi Dan

Zakládající člen a webmaster A.M.bike, autor tohoto webu. Chorý mozek, pachatel tratí.
Ve volném čase se kromě cyklistiky věnuji programování internetových aplikací v jazyce HTML, CSS, PHP, MySQL a Javascript.
Pracuji jako designér a modelér porcelánu.

Ohodnoťte článek:

nic mocujdedobrépoutavéskvělé (Zatím žádná hodnocení.)
Loading...

Sdílejte tuto stránku:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Top