Král Šumavy Láďa Fabišovský myslí na návrat do světa „velké cyklistiky“

KARLOVY VARY – Vítězem hlavního závodu jubilejního 15. ročníku Krále Šumavy se v sobotu stal Ladislav Fabišovský z Ostrova.V závodě na 105 kilometrů, který dokončilo šest a půl z bezmála sedmi stovek startujících, jeho tempu neodolal ani TOP favorit Tomáš Trunschka. Zkušený biker, který se může pochlubit dvěma medailemi z mistrovství světa v cyklokrosu a vítězstvím v extrémním, 209 km dlouhém bikemaratonu Salzkammergut Trophy, zaostal za ostrovským cyklistou o více než minutu.

faba
Král Šumavy Ladislav Fabišovský na trati Karlovarského AM bikemaratonu. Autor: DENÍK/Jiří Linhart

Jakpak se jelo pro ´královskou´ korunu s takovou smečkou skvělých cyklistů za zády?
Nebylo to tak zlé, startovalo se v koridorech a po pár metrech už jsem na ty, co byli za mnou, nemyslel.

A ti, co byli vepředu?
Těch nebylo moc, hned po startu se utrhli tři kluci v dresu České spořitelny, ale tomě moc nevzrušovalo. Já byl na Šumavě prvně, trať jsem neznal a nechtěl jsem se hned od začátku unavit. Až po nějakých deseti kilometrech jsme se na ně s Trunschkou dotáhli a pak jsme jeli pěkně dlouho na čele v pěti.

Kdy jste začal myslet na vítězství?
No to trvalo ještě hodně dlouho. Jako první se z té pětky snažil utrhnout Tomáš Trunschka, já nejdřív myslel, že by nemělo smysl se ho držet, protože mi připadal hodně nadupaný. Ale buď on, nebo já jsme se spletli v odhadu formy a stačil jsem mu, takže jsme zůstali v čele dva. A pak se povedlo vzít za to mně. Bylo to v takovém prudším stoupáku asi 25 kilometrů před cílem, docela mi to šlapalo, a když jsem byl nahoře, ohlédnu se a koukám, že jsem sám. A protože se mi jelo opravdu dobře, začal jsem mít pocit, že bych to mohl vyhrát. Nakonec jsem na Trunschku najel minutu a čtvrt a na třetího Tomáše Kozáka, který je na šumavské trati jako doma, víc než čtvrt hodiny.

Jak moc jednoho těší skalp takové hvězdy?
No samozřejmě že těší, i když to ale nebylo prvně. Já už ho porazil loni ve Varech na Bahnech, akorát že tenkrát to bylo cross country na Třech křížích, což je jaksi ´moje´ trať, a teď maraton, který je zase silnější zbraní Trunschky.

Před pár lety jste patřil do špičky české cyklistiky, nechcete se tam zase vrátit?
Musím se přiznat, že mě to už taky napadlo. Já jezdil čtyři roky v reprezentaci do 23 let, ale pak na mě nějak nezbylo místo, nestačilo ani, že jsem si v roce 2003 vyjel titul mistra republiky v časovce, a tak od roku 2004 jezdím jako amatér za Koruna Pralines. Už jsem myslel, že u toho zůstane, ale letos mě zase nějak začalo bavit víc trénovat, výsledky taky nejsou špatné, a tak se o ten comeback do vrcholové cyklistiky pokusím. Dokonce to vypadá, že by o moje služby mohl být zájem, ale nerad bych to zakřikl…

Na horském kole, nebo na silničce?
No, já jsem tempař, takže bych to viděl v kombinaci bikemaratony a silnice.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..