Přeskočit na obsah

Legendární lázeňská klasika se vrací!

Doba čtení: 4 minuty

Loading

Po sedmnácti letech se na silnice opět vrací legendární cyklistický závod Praha – Karlovy Vary – Praha. Tento závod patří k nejstarším a nejdelším závodům cyklistické silničářské klasiky. Po vzoru francouzské a italské cyklistiky založili cyklističtí nadšenci K. Tocl, F. Šubrt, J. Parrus, Vála a Nerad cyklistický maratón Praha – Karlovy Vary – Praha. Porce 263 km dlouhé trati byla měřítkem výkonnosti a zároveň propagací československé cyklistiky.

Legendární lázeňská klasika se vrací!

Byla neděle 21. srpna 1921 a byl to velký den české cyklistiky. Ve čtyři hodiny ráno totiž odstartoval na Letné první ročník silničního závodu Praha – Karlovy Vary – Praha. Historie zaznamenala jak jména nadšenců, kteří závod po vzoru francouzské a italské klasiky uspořádali, pánů Tocla, Šubrta, Parruse, Vály a Nerada, tak jména prvního vítěze. Byl jím závodník pražské Sparty Procházka, který 262 kilometrů zvládl průměrnou rychlostí 24,98 km/hod.

Cyklistické klání mezi hlavním městem republiky a největšími českými lázněmi se pak na dlouhá léta stalo neodmyslitelnou součástí cyklistického kalendáře a řada jeho vítězů vešla do síně slávy české cyklistiky. Písmem nejzlatějším je v jeho historii zapsán Jan Veselý, který závod vyhrál osmkrát, z toho šestkrát v řadě za sebou, a pětkrát vytvořil rekord trati. Na listině vítězů jsou na věky věků zapsáni i Karlovaráci Theodor Černý a bratři Antonín a Zdeněk Bartoníčkové.

Závod má za sebou rovných šedesát ročníků, poslední se ale jel už před drahnými lety. Opona spadla v roce 1989 a dlouhých šestnáct let se o obnovení jen mluvilo. Skutečností se to stalo až letos. Pořadatelství se ujal Sportovní klub Neumětel v čele s Markem Kocábem, 61. ročník se pojede v neděli 17. září a vypsán je pouze pro kategorie Elite a U23.

Podobně jako v minulosti, i letos přilákal tento cyklomaraton celou plejádu předních jezdců. Hvězdou číslo jedna bude Ján Svoradu, pro kterého to má být poslední silniční závod v kariéře. Na startovní listině, která už dnes čítá sedm desítek jmen, najdeme ale i kompletní tým PSK Whirlpool v čele s mistrem republiky Standou Kozubkem, účastníkem Tour de France 03 René Andrlem a Petrem Benčíkem a další špičky české silniční cyklistiky.

Slavnostní start bude na Letenské pláni před stadionem Sparty v 8:00, peloton pak pojede za zaváděcími vozy až na karlovarskou výpadovku, kde bude u autosalonu Klokočka ostrý start. Závod je veden s maximální snahou zachovat historický ráz trati převážně po staré silnici se třemi prémiemi, na km 93 v Bošově, na km 130 na Hůrkách a na km 199 v Krušovicích.

Do Karlových Varů přijede peloton po nové Pražské a Mattoniho nábřeží kolem poledne, pokud se pojede průměr 35 km/hod. měl by být na kruhovém objezdu u solivárny ve 12.11 hod. Pokračovat bude ulicemi Bezručovou, Na Vyhlídce a Pražskou a město opustí na Hůrkách.

Trať závodu:
Praha letenská pláň – slavnostní start v 8,00 hodin,
po Milady Horákové, Prašný Most, Vypich, Karlovarská,
AUTOSALON KLOKOČKA ostrý start 8,30 hodin
Hostivice, Jeneč, Unhošť, Kyšice, Valdek, Velká dobrá, Doksy, Kamenné Žehrovice, Tuchlovice, Slovanka, Nové Strašecí, Mšecké Žehrovice, Mšec, Řevničov, Krušovice, Krupá, Hořesedly, Hořovičky, Petrohrad, Lubenec, Libkovice,
Bošov PRÉMIE–LIMIT 93,1 km,
Karlovy Vary, Mattoniho nábřeží, Drahomířino nábřeží, Vítězná, Jateční,Bezručova, Na Vyhlídce, Pražská,
Panorámka PRÉMIE–LIMIT 128,3 km,
BUFET Lubenec,Petrohrad, Hořovičky, Hořesedly, Krupá,
Krušovice PRÉMIE–LIMIT 198,7 km,
BUFET Řevničov, Mšec, Mšecké Žehrovice, Nové Strašecí,Slovanka, Tuchlovice, Kamenné Žehrovice, Doksy, Velká Dobrá, Valdek, Kyšice, Unhošť, Červený Újezd, Břve,
Praha LIMIT 245,4 km,
Sobín, Zličín, Hrozenkovská, Strojírenská, Engeimullerova, Makovského, Plzeňská, Podbělohorská, Spiritka, Vaníčkova, Dlabačov, Myslbekova, Patočkova, Milady Horákové, Letenská pláň CÍL 262 km.

STRÁNKY ZÁVODU

PLÁN PRŮJEZDU KARLOVÝMI VARY

PROFIL TRATĚ

video průletu tratě (rozlišení: 200×180; velikost: 15,8 MB; formát: avi

Sdružení A.M.bike no limits si tuto příležitost nenechalo ujít a podílí se na organizačním zajištění akce jako partner závodu.

Aktualizováno 19. 10. 2013 v 01:19:28

O autorovi Dan

Zakládající člen a webmaster A.M.bike, autor tohoto webu. Chorý mozek, pachatel tratí.
Ve volném čase se kromě cyklistiky věnuji programování internetových aplikací v jazyce HTML, CSS, PHP, MySQL a Javascript.
Pracuji jako designér a modelér porcelánu.

Ohodnoťte článek:

nic mocujdedobrépoutavéskvělé (Zatím žádná hodnocení.)
Loading...

Sdílejte tuto stránku:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Top