Lekce 6: Čištění a mazání

Je s podivem, kolik bajkerů dokáže strávit hodiny před zrcadlem zkoušením správné barevné kombinace oblečení či výběrem kúl slunečních brýlí a přitom mají bajka trvale tak zasviněného, že nejde rozeznat ani jeho značka. Přitom čistota kola a především komponentů je základním předpokladem k jeho spolehlivé funkci. Nejde tu o nějaké hysterické leštění; určitá provozní patina patří k dobrému tónu, aby bylo na první pohled vidět, že se s bajkem neprojíždíte po kolonádě. Jasně, že když se vrátíte z rozbláceného terénu, musíte oba, kolo i vy, vypadat jako prase. To je v pořádku. Mlaskání sajrajtu pod plášti je jeden z nejhezčích zvuků, které znám. Jenže nejmíň chytré je praštit doma s bajkem do sklepa a nechat ho tam rezavět do příští vyjížďky. Existují borci, kteří svůj stroj po návratu umyjí dřív než sebe.

Čisté musí být především to, CO SE HÝBE. Teprve pak je možné to mazat a seřizovat. Čisté a přiměřeně promazané díly také snáze vzdorují opotřebení, a tak šetří vaši peněženku. Špindíru poznáte na první pohled podle řetězu – původně stříbrný komponent je skryt pod dvoumilimetrovou černou vrstvou prachu a maziva, přes kterou dotyčný čas od času aplikuje další nástřik védéčkem nebo něčím podobným. Takový týpek se často obrací na zručnější kamarády s prosbou, aby mu bajka seřídili, protože mu to blbě řadí, nehází dolů, nebo váznou brzdové čelisti. Obětavec pak má po chvíli osahávání nevinného kola ruce jako automechanik z JZD.

Nejšetrnější způsob mytí kola je pod tekoucí vodou. Běžné nečistoty jdou dobře dolů pomocí houby nebo tlustého štětce. Nevynechte žádné místečko a zákoutí. Mokré to vypadá čistě, ale když to uschne… Na mastnou špínu je třeba použít petrolej, nebo lépe ekologická speciální odmašťovadla, která jsou za nevelký peníz k dostání v cykloprodejnách. Se řetězem je potíž, ale dá se na něj vyzrát pomocí „pračky na řetěz“, kterou zakoupíte tamtéž. Osobně dávám přednost jeho roznýtování a protřepávání v petrolejové nebo benzínové lázni. K tomu je vhodná plastová láhev se širokým hrdlem. Otrlejší jedinci chodí s bajkem na vapku. Nic proti, sám tuto možnost nouzově využívám (někdy myju kolo upnuté do nosiče na střeše auta – to je pohled!), ale je třeba dát si pozor, abyste trysku nestrkali moc blízko k ložiskům, byť zapouzdřeným. Ani sebetěsnější těsnění takovému tlaku neodolá; jen si zkuste vrazit prst přímo před trysku!

Mazání je pro leckoho důvodem k experimentování, ale zas taková alchymie to není. V praxi se pro mazání téměř čehokoliv od řetězu po bovdeny nejlépe osvědčil VD spray. Do ložisek se používá vodovzdorná vazelína. Některé díly, třeba odpružené vidlice, vyžadují speciální mazivo, doporučené výrobcem. Je dobré se řídit jeho radami, jinak se vám může stát, že díl poškodíte. Přebytečné mazivo vždy otřete suchým hadrem, aby na něm neulpíval prach a nevytvářel brusnou pastu. A taky dejte bacha, aby se mastnota nedostala tam, kam nemá – na ráfky, eventuelně brzdové kotouče.

Ohodnoťte článek:

nic mocujdedobrépoutavéskvělé (Zatím žádná hodnocení.)
Loading...

Autor: Dan

Zakládající člen a webmaster A.M.bike, autor tohoto webu. Chorý mozek, pachatel tratí. Ve volném čase se kromě cyklistiky věnuji programování internetových aplikací v jazyce HTML, CSS, PHP, MySQL a Javascript. Pracuji jako designér a modelér porcelánu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..