Přeskočit na obsah

NEJTRAIL – Michalův

Oblast Klínovecka v Krušných Horách je pravým rájem ortodoxních bikerů, ale najde tu své cesty i cykloturista pohodář toužící po pohodlné jízdě nádhernými horami plnými tajemných a romantických zákoutí s rozpadajícími se pozůstatky prastarého osídlení a těžební aktivity našich uranové rudy chtivých předků.

Nádherných úseků, strmých technických výjezdů, trialových pasáží a brutálních sjezdů je tu tolik, že než je jeden objede všechny, ty první už zase spolehlivě zapomene, ale já bych se rád podělil o trejl, který opravdu osloví každého bikera. Myslím, že tuto trasu mnoho lidí nezná, ale věřte, že kdo ji najde, uzná, že stojí za to.

Startujme z Abertam, nemá cenu popisovat cesty jak se tam dostat, protože jich je tolik, že by se to nikam nevešlo. Na rozdýchání pojedeme krásnou lesní cestou po zelené TZ na Plešivec, která prověří techniku a v závěru i kondičku, ale odmění nás neuvěřitelným výhledem na Karlovy Vary, Ostrov a Doupovské vrchy z 1028 m n.m. umístěného Plešivce. Tady nasedneme na modrou TZ okolo Švýcarské boudy, směr Jáchymov. Upozorňuji na odbočku k další vyhlídce přímo u Švýcárny, doporučuji. Následuje jízda lesem a potom exkluzivní sjezd k bývalé šachtě Eva. Po vyjetí ze sjezdu na asfaltovou silničku doporučuji pokračovat po ní doleva, protože kdo sjede až do údolí, nebude už nikdy veselej. Výjezd z Evy po modré se opravdu vyjet nedá. Silnička objede údolí po vrstevnici a vystoupá okolo dolu Eliáš a Rovnost 1 na Nové Město. Zde se chytíme opět modré po které sjedeme nad Šlikovu věž. Tady pozor! Musíme sjet ze silnice doleva a napojit se na starou silnici, dá-li se to tak nazvat. Je to napříč vrstevnicemi vedená štětovaná cesta starých horalů. Nevím jak se po ní pohybovali dříve, ale vidlice si přijde na své. Na 1. odbočce doleva odbočíme a teď nastane to nejkrásnější. Po vrstevnici jedeme okolo staré chalupy a následně vodojemu a pokračujeme stále po vrstevnici po úbočí Hřebenu. Na úzké pěšině se vyplatí občas zastavit a pokochat se neustále se měnícím výhledem na Jáchymov těsně sevřený mezi masivem Stříbrného vrchu a horou Stráž. Pěšina nás dovedla k potůčku tekoucímu z bývalého Městského rybníka, který v minulosti uvolněním svých vod uspořádal v Jáchymově atrakci zvanou Street water tobogan, do které se nedobrovolně zapojil majetek na náměstí žijícího jáchymovského osazenstva. Potůček překonáme a pokračujeme téměř neznatelnou pěšinou šikmo vzhůru k silnici. Tady je to obtížnější, ale vyplatí se na silnici vyškrábat, svižně přeskočit svodidla a pouhým přejetím komunikace se napojit opět na vrstevnicovku vedoucí na Klobouk. Po pravé straně máme stále neuvěřitelný výhled na Jáchymov a protilehlé Nové Město. Cesta nás dovede k ohradě s koňmi. Odud je možné pokračovat mnoha cestami do Jáchymova ke kostelu, ke Sporthotelu Můstek, na Jahodovou louku pod Božím Darem nebo k dolu Bratrství, ale jejich popis vydá na další samostatné trejly.

Tento trejl se dá jet i obráceně a v tomto případě doporučuji nad Novým Městem neuhýbat z modré TZ a dát si sjezd na Evu po ní. Stojí to za to!

Loading

Ohodnoťte článek:

nic mocujdedobrépoutavéskvělé (1 hlasů, průměr: 4,00 z 5)
Loading...

Sdílejte tuto stránku:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Top