Přítel batoh

Na cestách více o méně vzdálenou divočinou, vždy s sebou potřebujeme vzít řadu nezbytných a někdo i zbytných věcí. A ty je nutné nějak přepravovat. Nabízí se ten nejdostupnější zavazadlový prostor, který se nachází přímo na našich zádech. Řeč je o batohu.

TYPOLOGIE

Batohy můžeme rozdělil především podle velikosti, případně u speciálních podle účelu (cyklistické, speleologické, skialpinistické apod.). Podle objemu se rozlišují batohy malé (15-25 litrů), určené do města a na krátké výlety, dále jednodenní (20-40 litrů), které mají jednoduchý nosný systém, vnější kapsy a přístup do batohu je často vyřešen zipem po obvodu. Zimní jednodenní batohy (30-45 litru) jsou většinou klasického střihu tj. plněné shora, mají dokonalejší nosný systém, možnost uchycení cepínu apod. V víkendových batohů (45-60 litrů) se už může objevit dvoukomorové uspořádání a dvě boční kapsy, zatímco u trekingových (60-8O litrů) jsou již dvě komory standardem, navíc disponují nejdokonalejším nosným systémem, mají variabilní objem a je k nim dodáváno nejrůznější příslušenství. Zvětšenou variantou předešlé kategorie jsou expediční batohy (80-110 litrů). Cestovní „kufrobatohy“ (60-90 litrů) se uplatní na cestách, kde nepřevažuje chození s batohem na zádech. Mají tvar podobný kvádru, držadla ho umožňují nosit i jako kufr nebo tašku přes rameno, nosný systém lze celý schovat pomocí víka na zip a uchránit před škodami při přepravě v autobusu, letadle apod. Zcela specifické určení mají vodotěsné batohy a batůžky pro vodácké účely. Ty se podobají většinou lodnímu pytli s rolovacím uzávěrem doplněným o nosný systém.

A pak jsou tu pochopitelně speciální cyklistické batohy (18-35 litrů). Mají nižší těžiště, nosné popruhy jsou tvarované tak, aby vyhovovaly ohnutí trupu na kole. Můžeme k nim připočítat i všechny „camelbagy“ různých značek. V poslední době navíc nejsou nové modely „hrbů“ jen obalem pro vak na tekutiny. Přibývají kapsičky a menší či větší prostory na rezervní oblečení, pláštěnku, svačinu atd. Nosné popruhy jsou přizpůsobeny tvaru těla cyklisty nahrbeného nad řídítky. Forma cyklistických batůžků se většinou rozšiřuje směrem dolů jak při pohledu zezadu, tak ze strany. Součástí výbavy je možnost upevnění helmy. V dlouhém úmorném stoupání uprostřed letních veder cyklista ocení, že má kam přilbu odložit. To samé lze říci o boční síťované kapsičce na bidon nebo jiné drobnosti. K praktickým detailům patří i poutko na přichycení blikačky a reflexní proužek pro větší bezpečnost za snížené viditelnosti. Důraz je kladen na dobré větrání zad.

Pokud se nám nedostává prostoru při dlouhodobém cykloputování s brašnami, zůstává batoh poslední rezervou. Pro tento případ je možné použít i menší horolezecké batohy s objemem kolem 40 litrů. S těžkým batohem se ale jezdí velmi špatně a zhoršuje stabilitu i ovladatelnost. Proto je lepší používat batoh pouze jako pohotovostní zavazadlo pro různé drobnosti.

DŮLEŽITÉ VLASTNOSTI

Tvar

Záleží k jakému účelu je batoh určen. Pro dlouhodobější nošení a těžší náklady jsou výhodnější batohy s vyšším těžištěm, čehož je docíleno užší základnou a směrem vzhůru mírně se rozšiřujícím kónusem po vzoru uhlířských puten nebo proutěných košů afrických domorodců. Tento tvar je nejčastější u batohů trekingových. Naopak u batohů střední a malé litráže nebo u velkých transportních batohů, u nichž se nepředpokládá dlouhodobé nošení, bývá většinou běžnější tvar válcovitý.

Uspořádání

Batoh může být jednoprostorový nebo rozdělený do komor. Ty lze oddělil odepínacím dnem, což pak přináší výhody obou variant. Někdo totiž balí radši do oddělených komor, jiný věci do batohu našlape jako do pytle. Spodní komora je většinou určena na spací pytel. Můžeme se také setkat s batohy, jejichž hlavní komora je přístupná přední stranou, kterou lze pomocí zipu celou rozepnout. Do takového batohu se snadno balí, podobně jako do kufru. Důležité však je, aby byl batoh vybaven kompresními popruhy. Pevnostně jistí namáhaný zip a převezmou jeho nosnou funkci.

Nosný systém

Tvoří ho tři hlavní části: výztuha zad, bederní pás a ramenní popruhy. Nosný systém může být pevný nebo nastavitelný (často označovaný slůvkem Vario), viz. dále Velikost zad. Pokud vybíráme batoh na náročnou expedici, zvolíme zřejmé systém pevný. Je jednodušší a proto i nepatrně lehčí. Pokud požadujeme batoh, který bude příležitostně sloužit všem členům rodiny, je nastavitelný systém nejlepším řešením. U nejnovějších modelů už bývá nastavitelný systém tak propracovaný, že vyrovnává i své drobné handicapy. Konstrukce nosného systému by měla zabraňovat kymácení batohu při chůzi a úklonech. Pevná výztuha zad se uplatňuje od kategorie „zimní jednodenní“ nebo od „víkendový“ výše. Používají se nejčastěji duralové trubky a pruty nebo plastové výlisky. U některých batohů je možné výztuhu vyjmout a vytvarovat individuálně. Je užitečné, pokud lze batoh používat i po vyjmutí výztuh, což uživatelé ocení při lezení nebo jízdě na kole. Při výběru batohu je třeba věnovat pozornost i dostatečnému vyměkčení dosedacích míst a tomu, zda jsou provedena z materiálu, který umožní i pohodlné nošení na holém těle. Důležitým kritériem je také dostatečné odvětrání zad. Ideální je co možná nejmenší styčná plocha batohu a zad.

Je rovněž nezbytné si uvědomit, že dobrý bederní pás tvoří plnohodnotnou nebo spíše hlavní součást nosného systému. Váha spočívající na bedrech se nese daleko pohodlněji než na ramenou, a proto se unavíme mnohem později. Navíc tím výrazně šetříme páteř. Dobře provedený bederní pás by měl být schopen (alespoň na chvíli) převzít hmotnost celého batohu. Během pochodu je vhodné co nejčastěji střídat rozložení hmotnosti na bederní pás a ramenní popruhy a tím šetřit síly. Pominout nelze ani přezku bederního pásu. Nesmí se rozepnout, když se zhluboka nadechnete, a měla by se dát snadno dotáhnout.

Ramenní popruhy by měly být pohodlné a přiměřeně polstrované, ale platí pro ně to samé jako pro bederní pás: tedy dostatečná tuhost, stavitelná délka za chůze, stabilní poloha přezek i pod zatížením. Popruhy jsou jednou z nejvíce namáhaných součástí batohu, proto je třeba věnovat pozornost, zda je šití dostatečně kvalitní. Hrudní popruh zabraňuje padání ramenních popruhů a zajišťuje jejich nejvhodnější polohu. Měl by být pružný, aby nebránil dýchání, a výškově nastavitelný. Zvyšuje stabilitu a zároveň najde uplatnění u jedinců s úzkými a svislými rameny.

pritel-batoh

Balanční dotahy

Ty kvalitní jsou snadno dosažitelné při nasazeném batohu, k němuž by měly být přichyceny v místech, kde je ještě tuhá výztuha, jinak táhnou jen za víko a jsou zbytečné. Přitahují se při chůzi do kopce, povolují z kopce.

pritel-batoh1

Kompresní popruhy

Slouží k zmenšování objemu batohu a pokud není plný, udržují jeho optimální tvar.

Víko

Mělo by dostatečně krýt vstup do batohu i v případě, že je naplněn nástavec. U větších batohů bývá často zcela odnímatelné.

Kapsy

K dobrému batohu patří dostatek kapes pro uložení snadno dostupných věcí. Boční kapsy mohou být pevné, skládací nebo zcela odnímatelné (ty se většinou prodávají zvlášť). Jsou obvykle dostatečně nabrané, aby se tam vešlo jablko nebo fotoaparát, i když je batoh plný, a dostupné bez otevírání víka a sundání batohu ze zad. Šikovná je kapsa na mapu v přední části. Uvnitř mají některé batohy vodotěsnou kapsu na doklady. K vidění jsou také malé kapsičky na bederním pásu nebo ramenním popruhu. K užitečným detailům se řadí kapsičky z boku na dolní části batohu vhodné na nošení tyček od stanu nebo zastrčení patek lyží při skialpinistické túře. V tom případě jsou dole opatřeny otvorem, aby z nich odtékala voda.

Přezky, spony a zipy

Podstatnou vlastností je snadné a rychlé zapnutí i rozepnutí a to i jednou rukou. Měly by umožňovat plynulou regulaci popruhu oběma směry i pod zatížením. Vyplatí se připlatit za batoh s kvalitními přezkami značkových výrobců (National Molding, Nexus apod.). Zipy by měly být dostatečně robustní, ale zároveň se snadným chodem.

Materiál

Na výrobu batohů se většinou používá buď polyamidové (PAD) nebo polyesterové (PES) textilie, které jsou upraveny tzv. zátěrem. Materiály PAD jsou odolnější proti oděru, PES zase ohebnější a příjemnější na dotek. Zátěr může být nejčastěji polyuretanový, akrylátový nebo PVC. Nesmí se po krátké době s povrchu materiálu začít drolit, v mrazu praskat apod.

Nepromokavost

Konstrukčně lze těžko docílit naprosté nepromokavosti a ani není cílem. Ochranu proti dešti je proto možné řešit buď nepromokavým obalem/pláštěnkou na batoh, pláštěnkou/ponchem, které je ušito tak, aby zakrylo i batoh na zádech, nebo zabalením věcí do nepromokavých igelitových pytlů.

Příslušenství

Pozor, ne všechno je v ceně nového batohu. Hrudní popruh, boční kapsy, odlehčovací poutka na ruce… Velmi šikovný je popruh s oky našitý svisle na přední část batohu pro variabilní uchycení karimatky, teleskopických hůlek, přilby, bidonu apod.

SPRÁVNÁ VELIKOST

Stejně jako nám mohou být krátké rukávy saka nebo si šlapeme po nohavicích, také batoh může být dlouhý či krátký. Záleží na velikosti zádové části batohu. Ta je daná nosným systémem, který je určen bederním pásem a ramenními popruhy. Ramenní popruhy musejí dosednout na ramena, bederní pás na bedra. Pokud tomu tak nebude a nejedná se o batoh s nastavitelným horním uchycením ramenních popruhů nebo výjimečně bederního pásu, nezbývá než vybírat dál. Pokud délka zad není správná a nejde upravit, nikdy se nám nepodaří rozložil optimálně hmotnost batohu na ramena a bedra a tudíž se neponese dobře. V zásadě si můžeme vybírat z různých alternativ: několik velikostí zad jednoho typu batohu s pevným systémem, batoh s vario systémem, nebo několik velikostí zad jednoho typu batohu s vario systémem. Poslední varianta poskytuje dokonalou možnost nastavit batoh přesně na vaše záda.

Výrobci myslí i na ženy. Tyto batohy mají ramenní popruhy a bederní pás tvarované tak, aby vyhovovaly ženské fyziognomii. Záda batohu počítají s tím, že jej budou nosit menší ramenáči a pevná výztuha je u dna trochu více ohnuta.

V OBCHODĚ

Každý by si měl před koupí nového batohu uvědomit, co od něho očekává a jaké na něj bude klást nároky. Batoh patří k základním článkům vybavení pro pobyt v přírodě a proto se rozhodně nevyplatí na něm šetřit. Nekvalitní batoh může mít v extrémních podmínkách velmi vážné důsledky.

Je třeba si rovněž ujasnit, jak velký batoh potřebujete, vybírejte vždy raději větší. Není třeba se ostýchat vyzkoušet všechny přezky a zipy, batoh si nasadit, dotáhnout popruhy a případně požádat společníka, aby vlastní vahou batoh zatížil a simuloval tak jeho naplnění. Pak teprve zjistíte, zda vám batoh sedí a jak je pohodlný.

Ohodnoťte článek:

nic mocujdedobrépoutavéskvělé (Zatím žádná hodnocení.)
Loading...

Autor: Dan

Zakládající člen a webmaster A.M.bike, autor tohoto webu. Chorý mozek, pachatel tratí. Ve volném čase se kromě cyklistiky věnuji programování internetových aplikací v jazyce HTML, CSS, PHP, MySQL a Javascript. Pracuji jako designér a modelér porcelánu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..