Doba čtení: 3 minuty
Přehazovačka nebo, chcete-li, šaltr. Malý zázrak, umný výtvor lidského mozku a rukou (dnes už spíše CNC frézy a lisu). Kdo z nás se s ní někdy nepomazlil a nežasnul nad promyšleností její funkce? Genialitou svojí konstrukce se dá srovnat snad jen s diferenciálem automobilové převodovky.
Jenže jako natruc svojí důležitosti je to zrovna jeden z komponentů, který je vystaven všem nástrahám terénu – bahnu, kamení, větvím. Nechci zde dnes mluvit o její údržbě, která má vliv na její chod, to je kapitola sama pro sebe. A už vůbec se nechci zmiňovat o všelijakých krytech, které jsou dobré snad jen proti poškrábání, protože když vám vletí do drátů pořádný klacek, je v hajzlu přehazka, kryt, patka i výplet. Chci se zaměřit na srovnání klasické kovové přehazovačky s její plastovou variantou z pohledu výdrže a rentability. Osobně mám zkušenost s kovovými SIS, ACERA X, LX a XT Shimano a plastovou Centerou od Sachse (zprostředkovaně Plasmou od téhož výrobce, ale ta je drahá jako prase). Jedna věc je jasná hned. Odhlédnu-li od hmotnosti, pak v zásadě VšECHNY přehazovačky fungují stejně dobře, pokud jsou správně seřízeny, udržovány, a jsou kompatibilní s řazením. A VšECHNY přehazovačky se dají stejně dobře urvat. Neslyšel jsem o žádné, která by byla proti tomu odolná. A co teď? Dřepíte v pangejtě třicet kiláků od domova, na lanku vám plandá patnáct stovek (nebo taky tři litry), které jsou vejpůl, a v hlavě vám cvaká kalkulačka. Možná s sebou máte rezervu. A pokud ano, je na co namontovat? Nebo se ulomila patka (máte rezervní za pět stovek?) a chybí půlka výpletu (máte dráty a centrklíč?)? Moje zkušenost je taková, že kovové přehazovačky o něco déle odolávají, ale většinou s sebou vezmou buď patku, nebo výplet, nebo oboje. A to je za ty prachy k posrání. Plastová přehazka vždycky rupne jako první, čímž chrání ostatní díly, i když to zní hrozně. Proto vozím Centeru za šest stovek a v báglu mám ještě jednu. Matematika je jasná. Teoreticky si můžu dovolit oddělat šest Center v porovnání s jedním ixtéčkem (ale to se nikdy ani zdaleka nestalo) a ještě ušetřím za patky a výplet. Navíc díky vedení bovdenu napřímo je Centera použitelná jako nouzová náhrada za jakoukoliv přehazovačku bez výměny bovdenu. Není co řešit.
Závěrem ještě malý tip: Centera má jeden nešvar – někdy se z jejího těla při velkých vibracích vyklepávají čepy, které jsou tam jen nalisovány. Stačí přes ně elektrickou pájkou přetáhnout trochu roztaveného plastu a je po problému.
Aktualizováno 02. 05. 2013 v 01:41:19
Dávám 1.00 za styl.