Přeskočit na obsah

Slavkovským lesem #3

Z Lokte na krásenskou rozhlednu a Křížky kolem Dlouhé stoky
Trasa: Loket-Dvory – 3 km, Nadlesí – 4 km, Třídomí – 7 km, „Sedmička“ – 10 km, Krásno – 14 km, krásenská rozhledna – 15,5 km, Dlouhá stoka – 16 km, Bílá cesta – 18 km, silnice na Novou Ves – 20,5 km, Nová Ves – 22 km, Křížky – 25 km, Prameny – 27 km, Mýtský rybník – 30 km, V požárech – 31 km, pomníček žen – 35 km, Litrbachy – 38 km, Komáří rybníky – 40,5 km, Třídomí – 43,5 km, Nadlesí – 46,5 km, Dvory – 47 km, Loket – 50 km.

Terén: asi 30 % po asfaltu, zbytek lesní cesty, pískové cesty, občas mokřiny.
Kolo: MTB
Možnost občerstvení: Loket – kdekoliv, Nadlesí (konzum), Nová Ves – „Hostinec na Rejpalce“, Prameny – „Restaurace U radnice“.
Poslední prošlápnutí: 3. 5. 2003

slavkovskym-lesem-3

Trasa začíná v Lokti, na křižovatce Sokolov, Loket, Horní Slavkov u hospody „Za vodou“, kde se můžeme před dlouhou cestou občerstvit. Když stojíme k hospodě čelem, vidíme po její levé straně cestu, která stoupá vzhůru do lesa. A právě tato cesta je vstupní branou k našemu výletu. Šlapeme po ní nahoru ostrým stoupáním přes skalku, kde to za mokra dost klouže, po pěšině až na první, druhou a třetí louku (bývají dost rozryté od divočáků) až se napojíme na zeleně značenou turistickou cestu. Po ní pokračujeme přes obec Dvory až na asfaltku, která spojuje Dvory s Nadlesím (tady je ve všední den otevřený krámek). Když přijedeme na křižovatku, dáme se vpravo (doleva bychom dojeli do Nadlesí, právě k tomu krámku, cca 500 m) pořád po zelené značce, po které můžeme pokračovat až na Třídomí, kde je, za bývalou hájenkou, klíčová křižovatka lesních cest. My se vydáme po žlutě značené lesní cestě, rovně. Jedeme po ní ale asi jenom 300 metrů, za ohrazenou lesní školkou zahneme doleva a pokračujeme po neznačené cestě. Tady se řídíme pravidlem jízdy po nejlepší cestě, protože odboček a rozcestí je tu požehnaně.

Asi po 1 km jízdy po této neznačené cestě je rozcestí ve tvaru Y, za kterým cesta začíná stoupat. My si vybereme zase tu lepší, pravou cestu, po které stoupáme asi 500 metrů. Když přijedeme na rovinatější úsek, cestu křižuje širší, ale také lesní cesta, po které se vydáme doleva. Ta nás dovede asi po 2 km až k rybníčku ( je napravo od cesty ), kde se dá koupat a za nímž je chatová osada č. 7, které se říká „Sedmička“. Nebojte se nějaké přelidněnosti, je tam asi jenom 10 chatek a klid.

Naše cesta však pokračuje dál, jedeme po ní k panelce, kde máme dvě možnosti. Pokud odbočíme vlevo, přijedeme k zatopenému lomu, kde je příjemné koupání a dál na začátek Krásna, nebo jedeme doprava, kudy se dostaneme na značenou cestu k rozhledně.

Popišme si pravou cestu. Panelka asi po 200 metrech odbočuje doleva. Rovně bychom po objetí závory dorazili na Komáří rybníky. Jedeme tedy doleva a začínáme nejdřív stoupat do lesa, potom klesat, na další panelku, ke kaolinovému lomu. Na tu se napojíme a asi po 300 m odbočíme první cestou doprava. Má příjemný pískový povrch a po chvíli míjíme další, tentokrát opuštěný lom. Pod námi, na levé straně je krásenské náměstí, my přijíždíme k severní části obce.

Před námi, na protějším, Krásenském vrchu, už vykukuje pozoruhodná věž krásenské rozhledny.

Dojedeme až k posledním domkům staré zástavby, kde se staví ošklivé rezidence novodobých milionářů. Cesta se stáčí doleva a začíná klesat. Přijedeme po ní až k hlavní silnici na Litrbachy, tu přejedeme a přes můstek se dostaneme na žlutě značenou turistickou cestu. Po ní stoupáme nejprve kolem domků, posléze polní pěšinou asi 1,5 km, až k samotné rozhledně. Pokud vám bude přát počasí ( což tady nebývá zrovna častým jevem ), můžete se pokochat dalekým výhledem, hezky popsaným na orientačních, porcelánových tabulkách.

Po tomto odreagování už nás čeká trial ( já osobně kolo radši snáším ) po kamenech a kořenech dolů, k Dlouhé stoce. Od rozhledny dolů je to necelých 500 m. Umělý kanál Dlouhé stoky přejedeme po malém můstku a vydáme se kolem něj doprava. Vede tady pěšina, která je dokonce značena žluto-bílým „psaníčkem“. Podél Dlouhé stoky jedeme 2 km, až přijedeme na pískovou cestu, která ji křižuje. Je to lesácká cesta, které neřekne nikdo jinak, než Bílá cesta a je to vlastně zkratka z Krásna do Nové vsi.

Po ní se vydáme vlevo a po 2,5 km příjemné cesty lesem přijedeme na silnici od Litrbachů. Na ní odbočíme opět doleva a jedeme po ní na křižovatku Nová Ves – Prameny. Nová ves je z téhle křižovatky vzdálena necelý kilometr a je tady otevřená příjemná hospůdka, kde je možno se občerstvit, proto doporučuji sem zajet. Krom toho je zajímavé vidět, jak vypadá socialistická vesnice, v současné době.

Z Nové Vsi jedeme zpět, po silnici na Prameny. Po 3 km se nám nalevo otevře pohled na dominantní, hadcovou skalku se třemi kříži na vrcholu – Křížky. Vpravo je další, zvlášť chráněné území – upolínová louka, reprezentující mokřadní biotopy.

My pokračujeme po silnici směrem na Prameny, která začne pozvolna klesat, směrem k silnici od Litrbachů. Když na ní přijedeme ( má nový asfaltový povrch ), dáme se doleva, z kopce. Od Křížků až do Pramenů, vlastně jedeme po zelené turistické značce. V Pramenech si můžeme doplnit láhev chutným Giseliným pramenem, který vyvěrá kousek od silnice a dostanete se k němu po můstku, přes Pramenský potok, u turistického rozcestníku.

Tady opustíme zelenou a také silnici a odbočíme doprava, na modrou turistickou značku. Cesta chvíli stoupá a je velice příjemná. Je z větší části písková a vede lesem. Asi po 1,5 km je napravo lesní studánka s dobrou, studenou vodou. Modrá značka nás dovede až k Mýtskému rybníku, kde je opět možnost vykoupat se.

Od Mýťáku pokračujeme po modré ( písková cesta ) až na rozcestí „V požárech“, kde modrou opustíme a a napojíme se na zelenou. Po ujetí 1,5 km končí písková cesta a zelená je značena po hlavní silnici Krásno – Prameny. Po novém asfaltu se ale svezeme jenom dalších 1,5 km, na Zaječí vrch, kde zelená uhýbá ze silnice doleva do lesa, na hruboasfaltku, která nás po necelém kilometru přivede k pomníčku žen, kde přechází v pískovou cestu. Po ní začneme klesat do údolí, kde bývá cesta často rozbahněná. Stoupání nahoru vede starým úvozem, který bývá v létě dost zarostlý bujnou vegetací. Po překonání tohoto údolí jsme opět na silnici Krásno – Prameny – Podstrání. Kolem ní kdysi stávalo město Litrbachy (Čistá). Je tady pamětní deska a informační tabule. Naproti přes silnici vidíme panelku a závoru. Právě po ní pokračuje zelená značka. Nejprve stoupáme kolem betonových van, které slouží ke skladování rašeliny a pokračujeme po hruboasfaltce až na Komáří rybníky. I tady je pěkné koupání na spodním, Novém rybníce.

Mezi oběma rybníky odbočíme doleva, kde vede žlutá značka, pěkným lesem, kolem Komářího potoka až k rozcestí na Třídomí. Z Třídomí bude naším průvodcem opět zelená turistická značka. Vede lesem, po příjemné lesní cestě až do Nadlesí, kde přechází v asfaltku až do Dvorů, kde zahneme doprava opět na pískovou cestu a uháníme dolů, směr Loket. Cesta vede lesem a loukami a pořád klesá, ke konci dost prudce.

Doporučuji nekopírovat zelenou až do konce, ale sjet rovně loukami, po kterých jsme vyjeli nahoru. Odměnou nám bude parádní sjezd, až k hospodě „Za vodou“, odkud jsme vyjeli.

Loading

Ohodnoťte článek:

nic mocujdedobrépoutavéskvělé (Zatím žádná hodnocení.)
Loading...

Sdílejte tuto stránku:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Top