Slavkovským lesem #2

Z Lokte za tajuplným viklanem
Trasa: Loket-Svatošské skály – 7 km, hájovna Bor – 8,5 km, Cihelny nádraží ČD – 10 km, Stanovice – 12,5 km, Nové Stanovice – 14,5 km, Dražov – 16,5 km, Hlinky – 18 km, Odbočka k bývalé briketárně – 20 km, Rybničná- 23 km, Javorná (zámek) – 24,5 km, Lysina – 26 km, Odbočka na modrou – 28 km, Viklan Dominik – 30 km, Pila – 34,5 km, Kolová – 36,5 km, Vítkův vrch – 39,5 km, Chata básníků – 40 km, Vřídlo – 43,5 km, Malé Versailes – 44,5 km, rozcestí na Doubské pěšině – 49 km, Doubí – 50 km, vesnička SOS – 50,5 km, Svatošské skály 53,5 km, Loket 60,5 km.

Terén: asi 35 % po asfaltu, zbytek lesní a polní cesty.
Kolo: MTB
Možnost občerstvení: Loket – kdekoliv, Svatošské skály – Restaurace Svatošské skály, Stanovice – konzum + hospoda, Hlinky – konzum, Javorná – Hospůdka na rynku, Pila – Pilská hospoda, Kolová – Restaurace Pohoda + konzum, Karlovy Vary – kdekoliv.
Poslední prošlápnutí: 6. 7. 2002

Trasa začíná v Lokti a pokračuje po velmi známé, turistickocyklisticky frekventované lesní cestě na „Svatošky“, kde přejedeme přes houpací most. Tady ovšem veškerá pohodička končí, protože hned za „houpačákem“ nás čeká prudký 1,5 km výstup po žluté turistické značce. Opravdu si nedovedu představit, že by to někdo vyjel, snad nějaký trialista. Proto pěkně kolo na ramena a s chutí vzhůru !

Odměnou nám budiž parádní výhledy na Karlovy Vary a Krušné hory za nimi. Tady nahoře už se dá nasednout a vyměnit si s bikem polohu. Po lesní cestě přijedeme až k hájovně Bor, kde se žlutá kříží se zelenou. My za hájovnou zahneme vlevo po asfaltce a potom kolmo doprava. Následuje prudký sjezd do Cihelen, kde jedeme kolem nového golfového hřiště. Za Cihelnami musíme přejet hlavní silnici Vary – Plzeň a pokračujeme po žluté přes závoru, kolem cedule „Zákaz skládky“ do lesa, kde začneme lesní cestou stoupat na Stanovický vrch. Blízko něho přijedeme na silnici z Březové, která nás dovede až do Stanovic. Tady se můžeme občerstvit. Hospoda je sice otevřená až odpoledne, ale konzum je ve všední dny a v sobotu k dispozici a je před ním lavička a stůl.

Ve Stanovicích opustíme žlutou, která pokračuje do Kolové a vydáme se doprava po silnici do Nových Stanovic. Tady projedeme kolem jakési lesní školky s odstavenými traktory a trambusy a hned za ní se dáme doprava. Neznačená cesta vede mezi poli a v létě bývá dost zarostlá. Asi po 2 km cestě mezi poli, přijedeme na silnici, po které pokračujeme doleva, přes Dražov, do obce Hlinky. Je tady JZD a dva paneláčky a kupodivu i nenápadný konzum, kde jsme si dali dobrou slaninu a lahváče.

Od tohoto konzumu jedeme rovně po silnici a asi po 2 km klesání zahneme ne zarostlou asfaltku doleva, Ta se dále rozvětvuje, ale levá větev je slepá a končí v poli. My jedeme doprava, kolem ruiny bývalé briketárny a asi po 500 m zahneme doleva na lesní cestu. Po ní chvíli stoupáme mírným kopečkem a jedeme pořád rovně, až asi po 1 km, přijedeme na lesní hruboasfaltku, po které se vydáme doprava. Asi po 1,5 km nás kolem rybníka dovede do Rybničné. Tady přijedeme na silnici, po které se vydáme vpravo. Jedeme po ní až k javorenskému zámku, který je v dost katastrofálním stavu a není přístupný. Hned u něj začíná zelená turistická značka, která vede po silnici do Javorné. Tady je třeba se rozhodnout, jestli se chcete rozhlédnout z pěkného výhledového kopce Lysina ( což rozhodně doporučuji ), a pak se k zámku vrátit, nebo pokračovat rovnou.

Pokud se vydáme po zelené, u zchátralého hřbitova se napojíme na modrou, která nás provede Javornou. Tady se před výstupem můžete občerstvit v příjemné „Hospůdce na rynku“, pokud není zrovna pondělí, nebo čtvrtek, které jsou zavíracími dny. Kousek za zatáčkou modrá odbočuje kolem baráku nahoru doprava a po 400 metrech stoupání mezi pasoucími se kravami se vyškrábete na Lysinu ( 753 m n/m ). Výhled je odsud nádherný, hlavně na Krušné a Doupovské hory.

Stejnou cestou se vrátíme zase k javorenskému zámku a po hlavní silnici se dáme doprava, směr Bochov. Zhruba po půl kilometru narazíme na křižující modrou a jedeme po ní doleva. Cesta vede mezi poli a až k osamělé chatě je pěkná. Za chatou ale začíná ošklivý, asi 400 metrů dlouhý úsek, který bývá v létě zarostlý kopřivami. Hned za ním je les a odbočka k viklanu Dominik, který je od odbočky 60 metrů.

Když se dosyta pohoupáme na masivním viklanu, pokračujeme po modré, lesní cestou. Asi po kilometru přijedeme k odbočce k červenému kříži. Tady si můžeme nabrat chutnou vodu z lesní studánky. Za ní začíná příjemná lesní asfaltka, která nás přivede až do Pily. V Pile na křižovatce se dáme vlevo a na konci obce sjedeme ze silnice, když modrá ( ke které se už na křižovatce připojila červená ) uhýbá kolmo doprava. Je to polní cesta, po které ujedeme 400 metrů a modrou tady uhnutím vlevo, na štěrkovou cestu, na chvíli opustíme. Cesta po neznačené štěrkové cestě do Kolové je totiž mnohonásobně příjemnější, než bloudění v poli, po špatně značené modré.

Po téhle štěrkové cestě jedeme rovně, těsně před Kolovou se stáčí mírně doprava. Měří skoro přesně 1 km.

Kolovou projedeme už opět po modré, ke které jsme se zase připojili. Za obcí po ní uhneme ze silnice doleva, mezi pole a asi po 500 m přechází ve velmi příjemnou lesní cestu. Pozorně sledujeme modrou, protože asi 2,5 km od Kolové nečekaně uhýbá vpravo, na pěšinu, do poměrně hustého lesa. Po půl kilometru mírného stoupání jsme na Vítkově vrchu. Odsud stále po modré sjedeme lesem k rozcestí u chaty básníků a pokračujeme po ní dál, příjemným, lesním sjezdem až na starou pražskou silnici. Před hotelem Imperial značku opustíme, protože je vedená po schodech, jedeme po silnici až k nákupnímu středisku, kde je značená červená, po které sjedeme dolů k rozcestníkům u Vřídla.

Protože jsou Karlovy Vary v rokli, kterou musíme přejet, doporučuji tuto trasu: za Vřídlem přejedeme most přes Teplou a stoupáme po zelené směrem k pravoslavnému kostelu. Za ním, těsně před Malým Versailes odbočíme doprava. Cesta není značená a vede za ploty sanatorií. Nechodí tady moc lidí, takže je poměrně příjemná. Po ní jedeme pořád rovně, až narazíme na zelenou turistickou značku. Ta nás vede Tuhnickou stezkou lesem, po asfaltce až do Doubí, kde přejedeme hlavní silnici na Plzeň, narazíme na modrou, která už nás přes Svatošské skály dovede až do Lokte.

slavkovskym-lesem-2

Ohodnoťte článek:

nic mocujdedobrépoutavéskvělé (Zatím žádná hodnocení.)
Loading...

Autor: Dan

Zakládající člen a webmaster A.M.bike, autor tohoto webu. Chorý mozek, pachatel tratí. Ve volném čase se kromě cyklistiky věnuji programování internetových aplikací v jazyce HTML, CSS, PHP, MySQL a Javascript. Pracuji jako designér a modelér porcelánu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..