Súlovské skály na MTB od Zdeňka Bartoše

Za idealniho pocasi jsme v nedeli projeli trasu Sulov kemp…

Další informace k tématu (včetně podélného profilu a názvů map) najdete m.j TADY a TADY a TADY

Kopie mého mailu:
Date: Mon, 28 Aug 2000 11:47:15 +0200
Kdyz uz jsme jeli na maraton (Strazovsky) tak daleko, rozhodli jsme se osobne vyzkouset jeste trasy (bohužel dnes 26.12.03 na dále uvedeném webu tyto trasy již nebyly…) v nedalekych Sulovskych skalach ( http://www.sulov.sk ) a byli jsme z nich nadseni jeste vice nez z trasy maratonu. Pokud se vam to zda do Dolomit ci k Lago di Garda daleko, zajedte si do Sulovskych skal…

Za idealniho pocasi jsme tedy v nedeli projeli trasu Sulov kemp (20,- Sk za stan, 50,- Sk za auto, bez sprch, bez elektriny, suchy zachod, jeden kohoutek se studenou vodou) – sedlo Pastuch (stoupani po zl. tur. znacce a cykloznacce, 2 km asfalt, zbytek narocny teren)


Súlovské skály – pohled z polí ležících jižně od vsi Súlov (ze žluté značky) směrem na sever. V pozadí na horizontu je vidět hřeben mezi zříceninou Súlovského hradu (vlevo) a vrchem Brada (816 m n.m.) – (foto 31.8.03 – David Samuels)


Súlovské skály – pohled ze žluté značky jihozápadním směrem na poslední domky vsi Hradná (foto 31.8.03 – Zdeněk Bartoš)


Sulov Rockies – pass Patuch/Pastuch (621 m) with wooden cross (photo 4.6.04 by Zdenek Bartos)
Súlovské skály – sedlo Patúch/Pastúch (621 m) s dřevěným křížem a s rozcestníkem značených cest (my jsme přijeli po žluté zn.)


Súlovské skály – výborné vyhlídkové místo (570 m n.m.) poblíž žluté značky západně od vsi Zbyňov. Jižně odtud je na horizontu vidět hřeben Lúčanské Malé Fatry s vrchem Klak (1352 m n.n.) uprostřed a s městečkem Rajec pod ním (foto 31.8.03 – Zdeněk Bartoš)


Súlovské skály – výborné vyhlídkové místo (570 m n.m.) poblíž žluté značky západně od vsi Zbyňov. Jihovýchodně odtud je na horizontu vidět hřeben Lúčanské Malé Fatry s nejvyšším vrchem pohoří Velká lúka (1475 m n.n.). V údolí je vlevo vidět část lázní Rajecké Teplice a vpravo vesnici Zbyňov (foto 31.8.03 – Zdeněk Bartoš)


Súlovské skály – výborné vyhlídkové místo (570 m n.m.) poblíž žluté značky západně od vsi Zbyňov. Pohled na sever. Na fotce je vidět boční hřeben Súlovských skal s vrchem Kamenný diel (653 m n.n.) vlevo. Vpravo je bezejmenné sedlo (560 m n.m.), kam budeme za chvíli stoupat bez značky ze Zbyňova (foto 31.8.03 – David Samuels)


Súlovské skály – výborné vyhlídkové místo (570 m n.m.) poblíž žluté značky západně od vsi Zbyňov. Jihovýchodně odtud je na horizontu vidět hřeben Lúčanské Malé Fatry s nejvyšším vrchem pohoří Velká lúka (1475 m n.n.). V údolí je vlevo vidět část lázní Rajecké Teplice a vpravo vesnici Zbyňov (foto 31.8.03 – Zdeněk Bartoš)

– Zbynov (po zl. znacce a cykloznacce, velmi narocny “italsky” sjezd po erodovanem vapenci, obracene tezko sjizdne) – sedlo 565 m n.m. (stoupani po polni ceste bez znacky SZ smerem ze Zbynova, castecne po louce, cca 500 m pred sedlem pramen a zprava se pripojuje znacka cyklotrasy)


Sulov Rockies – climbing the noname pass (565 m) on the bicycle in such muddy conditions was impossible… (photo 4.6.04 by Zdenek Bartos)
Súlovské skály – vyjet do bezejmenného sedla (565 m) na kole bylo blátivou neznačenou cestou nemožné. Všiměte si hlubokých rýh plných vody, které na této cestě zanechaly drapáky terenních motorek… Mimochodem následující den 5.6.04 se tudy jel Author Strážovský bikemaraton…


Sulov Rockies – wooden cross in the noname pass (565 m) (photo 4.6.04 by Zdenek Bartos)
Súlovské skály – dřevěný kříž v bezejmenném sedle (565 m)

– Knazova Lehota (sjezd po cyklotrase, obtizny teren, asi v pulce blativy usek, obracene tezko sjizdne) – Babkov (po cyklotrase, silnice, stoupani) – Podhorie (po cyklotrase, silnice, kousek stoupani pak sjezd)


Sulov Rockies – good place for lunch and good lookout (556 m), cca 700 m far from the end of the village Pohorie. View to the north (photo 4.6.04 by Zdenek Bartos)
Súlovské skály – asi 700 m daleko od konce vsi Podhorie (po modré zn. směrem na Roháčske sedlo) je pěkná vyhlídka (556 m), kde jsme poobědvali


Sulov Rockies – also on this grass track with muddy soil was impossible for someone to climb this slope on the bicycle… View from the lookout (556 m) to the south-east. You can see the houses of the village Podhorie in the valley and the buildings of the agriculture farm in the village Babkov above it (photo 4.6.04 by Zdenek Bartos)
Súlovské skály – je li jílovitá půda nasáklá vodou, je obtížne na kole vyjet i takovéto travnaté stoupání… Pohled z vyhlídky na modré zn. (556 m) směrem na jihovýchod. Dole v údolí je vidět pár domků ze vsi Podhorie, nad nimi se bělají budovy zemědělského družstva ve vsi Babkov. Kopec nad družstvem je Strážna (686 m)


Sulov Rockies – view from the lookout (556 m) to the north-east. You can see the houses of the village Lietavska Zavadka in the valley on the left (photo 4.6.04 by Zdenek Bartos)
Súlovské skály – Pohled z vyhlídky na modré zn. (556 m) směrem na severovýchod. Vlevo dole v údolí je vidět pár domků ze vsi Lietavská Závadka


Sulov Rockies – view from the lookout (556 m) to the north. You can see the village Lietavska Zavadka in the valley (photo 4.6.04 by Zdenek Bartos)
Súlovské skály – Pohled z vyhlídky na modré zn. (556 m) směrem na sever. Dole v údolí je vidět ves Lietavská Závadka, vpravo na horizontu je kopec Vrch (560 m). Ze sedla ve středu snímku (u jakoby vykousnutého lesa) jsme následující den sjižděli bez cesty lesem na druhou stranu hřebene….


Sulov Rockies – view from the lookout (556 m) to the south-east. You can see the village Lietava in the valley and the white ruins of the castle Lietava on the top of the mount on the right (photo 4.6.04 by Zdenek Bartos)
Súlovské skály – Pohled z vyhlídky na modré zn. (556 m) směrem na jihovýchod. Dole v údolí je vidět ves Lietava, vpravo na horizontu je vidět malá bílá skvrnka, což je zřícenina hradu Lietava


Sulov Rockies – lunch on the lookout (556 m). View to the north (photo 4.6.04 by Zdenek Bartos)
Súlovské skály – oběd na vyhlídce na modré zn. (556 m). Pohled na sever

– Rohacske sedlo (po cyklotrase a modre zn., kousek silnice, pak narocny teren, nahoru jsem to vyjel jen se stestim)


Súlovské skály – výborné vyhlídkové místo (660 m n.m.) kousek od modré značky (vyhlídka je dostupná jen pěšky) jižně od Roháčského sedla. Pohled na severozápad na vrch Brada (816 m m n.m.) – (foto 31.8.03 – David Samuels)


Súlovské skály – výborné vyhlídkové místo (660 m n.m.) kousek od modré značky (vyhlídka je dostupná jen pěšky) jižně od Roháčského sedla. Pohled na jihozápad na ves Súlov a na tři řady hřebenů, z nichž nejvyšší se jmenuje Holazne (foto 31.8.03 – Zdeněk Bartoš)


Súlovské skály – výborné vyhlídkové místo (660 m n.m.) kousek od modré značky (vyhlídka je dostupná jen pěšky) jižně od Roháčského sedla. Pohled na severozápad (foto 31.8.03 – Ami Samuels)


Súlovské skály – výborné vyhlídkové místo (660 m n.m.) kousek od modré značky (vyhlídka je dostupná jen pěšky) jižně od Roháčského sedla. Pohled ze skal dolů směrem na jihozápad (foto 31.8.03 – David Samuels)


Súlovské skály – výborné vyhlídkové místo (660 m n.m.) kousek od modré značky (vyhlídka je dostupná jen pěšky) jižně od Roháčského sedla. Pohled na sever (foto 31.8.03 – Ami Samuels)


Súlovské skály – výborné vyhlídkové místo (660 m n.m.) kousek od modré značky (vyhlídka je dostupná jen pěšky) jižně od Roháčského sedla. Pohled na severozápad (foto 31.8.03 – David Samuels)


Súlovské skály – výborné vyhlídkové místo (660 m n.m.) kousek od modré značky (vyhlídka je dostupná jen pěšky) jižně od Roháčského sedla. Pohled na sever (foto 31.8.03 – David Samuels)

– Sulov kemp (sjezd po cyklotrase a modre zn., obtizny teren, kousek pod sedlem vpravo uzasna vyhlidka z prirodni kamenne “veze”, na zaver cca 1 km asfalt). Celkem 23,5 km, 2:02:00 cisty cas, prevyseni cca 800 m.


Sulov Rockies – church in the village Sulov (photo 4.6.04 by Zdenek Bartos)
Súlovské skály – kostel ve vesnici Súlov

Po vlastnorucne uvarenem obede v kempu jsme si projeli jeste druhou trasu: Sulov kemp – sedlo 630 m n.m. (stoupani po cyklotrase a cervene zn., narocny kamenity teren)


Súlovské skály – pohled z bezejmenného sedla (630 m n.m.) směrem na jih. Nad přilbou bikera je vidět střechy chalup poblíž vesnice Vrchteplá (foto 31.8.03 – Zdeněk Bartoš)

– Vrchtepla (sjezd po cyklotrase a cervene zn., narocny teren) – Maninska tiestnava (sjezd po cyklotrase a nejake zn. – napamatuji si, asfalt)


Sulov Rockies – Maninska tiesnava/narrow (photo 4.6.04 by Zdenek Bartos)
Súlovské skály – Manínská tiesňava


Sulov Rockies – Maninska tiesnava/narrow (photo 4.6.04 by Zdenek Bartos)
Súlovské skály – Manínská tiesňava

– Vrchtepla (stoupani po stejne trase jako predchozi sjezd, asfalt) – sedlo 596 m n.m. (stoupani po cyklotrase a zelene znacce, teren a polni cesta)


Pohled z bezejmenného sedla (596 m n.m.) směrem na jih. Uprostřed je vidět skalnatý vrchol Okrúhle (692 m n.m.) a střechy vesnice Vrchteplá pod ním (foto 31.8.03 – David Samuels)

– Sulov kemp (sjezd, po po cyklotrase a zelene znacce, obtizny teren, potok pres cestu). Celkem cca 22 km, cca 1:30:00 cisty cas, prevyseni cca 350 m.

Celkovy dojem: trasy jsou jiz vyznacene nebo ve stadiu zrodu. Celkem odpovidaji popisu na webu obce Súlov (pozn. 27.12.03 – popis na webu obce Súlov není momentálně funkční), ale ne uplne. Spousta plastovych rozcestniku byla ulamana – dle meho nazoru neni mistni obyvatelstvo (?mistni zeleni?) srozumneno s tim, ze tam najednou zacalo jezdit “tolik” bikeru a “takybikeru”. Ze znaceni neni patrno, jak je trasa tezka (tam jsou skoro vsechny ty trasy pro MTB tezke) a nic netusici rodiny s detmi a tatinci s pivnimi mozoly tam pak maji velke problemy (zazili jsme to na vlastni oci) a mozna ziskavaji i negativni vztah ke znacenym cyklotrasam pro MTB. Trasy nejsou zakreslene v mapach SCK 1:1000000 z roku 1997. Jinak parada povrch, prevyseni, jezditelnost (v urcitych smerech), pomerne malo lidi, nadherne vyhlidky (za pekneho pocasi).
Fyzicky pry trasy znaci (a asi i vymysli) Slavo Strecniansky ze Sulova, ktery pry spolupracuje s CK CYKLO-TOUR Zilina (Internátna 18, Unimoblok H, 010 08 Zilina, tel.: 089/5650412, tel./fax: 089/5650411), takze diky mu za skvely napad i praci…..