Lekce 2: Nářadí

Jen blázen by vyrazil na delší švih bez základního nářadí. Kdo se někdy ocitl na místě, vzdáleném od civilizace dvacet kilometrů všemi směry, neschopen jízdy kvůli banální závadě, ten ví, o čem mluvím. K zešedivění bohatě stačí i tři kilometry. Nebudu vás zatěžovat výčtem nářadí, které je třeba ke kompletní demontáži kola. To byste pak za sebou museli táhnout přívěs se slušnou servisní dílnou. Zaměřím se na vercajk, jehož nezbytnost je prověřena generacemi cyklistů na celém světě.

lekce-2-naradi

hustilka – Nevěřili byste, kolik bikerů spoléhá na to, že hustilku veze kámoš a pak na sebe koukají jako telata. Vozte vždy svoji. Ideální je typ s možností nastavení na víc druhů ventilků, některé mají v rukojeti integrováno lepení.

montpáky na sejmutí pláště – Zkušení borci dokážou sejmout plášť holýma rukama. Možná by se to podařilo i vám, ale nespoléhal bych na to. Mohli byste po vpichu zažít západ a východ slunce v lese.

lepení na duše – Pořídíte ho za pár kaček. Upřednostňuji standartní lepení s lepidlem v tubě, na dojetí stačí i samolepicí flastry, ale ty se pak stejně musí doma sloupnout a přelepit klasickými, protože prd vydrží.

rezervní duše – Jedna stačí. Hlavně si pohlídejte, aby to byla vždy ta zalepená nebo nová. Viděl jsem pár borců, kteří s sebou vozili duši píchlou od posledně a pak je lepení stejně neminulo. V dešti, sněhu a podobných sračkách je to opravdová lahůdka.

sada imbusových klíčů – Velmi dobré jsou imbusy, které se sklápí do rukojeti, která obsahuje většinu na kole použitých rozměrů. Koupíte je v každé cykloprodejně. V železářství seženete každý odděleně nebo sadu v PVC pouzdře (č.2-8). Jejich výhodou je, že můžete snadno a levně nahradit stržené nebo ožvýkané kusy. Vyplatí se vyzkoušet, jestli máte imbusy na všechny druhy šroubů na vašem kole. Pokud máte na to, abyste si koupili každý měsíc nový ráfek, můžete je použít i jako montpáky.

nýtovač řetězu – Člověk by řekl: „Tohle snad nikdy nebudu potřebovat?“. Chyba lávky. Řetěz se, především při nesprávném řazení, přetrhne poměrně často a je to jedna z nejhnusnějších závad. Nýtovače různých druhů i cenových relací pořídíte v cykloprodejnách. Jejich jediným úskalím je, že se s nimi musíte naučit pracovat, ale prodavač vám rád řekne, jak na to. Doporučuji nacvičit si celý postup v klídku na kousku starého řetězu, abyste pak v terénu nevykvetli.

centrklíč – Když máte na kole takovou osmu, že už neprojde rámem nebo vidlí, nebo vám prasknul drát, centrklíč je k nezaplacení. Na trhu jsou v zásadě dva typy, lišící se určením pro dvě velikosti niplů. Doporučuji zakoupit oba. Postup při centrování je popsán níže.

lekce-2-naradi1

Většina potřebného nářadí se vejde do apartní podsedlové brašničky nebo kapsy v camelbacku. Je možné si koupit i univerzální mnohofunkční nářadí. Osobně preferuji oddělené nářadí, protože je levnější a při ztrátě jedné jeho části nekrvácím tolik jako u multiklíče, ale je to spíš otázkou zvyku a vkusu.

Ohodnoťte článek:

nic mocujdedobrépoutavéskvělé (Zatím žádná hodnocení.)
Loading...

Autor: Dan

Zakládající člen a webmaster A.M.bike, autor tohoto webu. Chorý mozek, pachatel tratí. Ve volném čase se kromě cyklistiky věnuji programování internetových aplikací v jazyce HTML, CSS, PHP, MySQL a Javascript. Pracuji jako designér a modelér porcelánu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..