Přeskočit na obsah

3. … a po předním

Loading

STOJ NA PŘEDNÍM KOLE – prvek bikerovi základní dovednosti. Jsme však daleci toho napsat, že pokud jej neovládáte, nejste hard core riders.

Najíždějte malou rychlostí z mírného svahu. Zablokujte přední brzdu a současně přesuňte těžiště dopředu. Větší důraz je třeba klást na změnu těžiště, ne na kvalitu brzdových špalíků.

Jakmile ztratíte rovnováhu a začnete se vracet do výchozí pozice, popusťte páku přední brzdy a koleny propružte položení zadní části. Ztratíte-li balanc a budete se obličejem blížit zemi, pak nabízíme dvě možnosti záchrany: je-li situace silně akutní, dejte nohy z pedálů šlápněte s nimi na zem. Pakliže máte situaci alespoň částečně pod kontrolou, odbrzděte přední kolo a snižte těžiště.

Pro dosažení většího zvednutí musíte samozřejmě vyvinout v co možná nejkratším čase největší možné rasantní přesunutí. Pak je ovšem třeba změnit i celý průběh akce. Po odpoutání se od povrchu se těžiště přesune opět dozadu z důvodu lepšího a bezpečnějšího udržení rovnovážného bodu.

OTOČKA NA PŘEDNÍM KOLE

Další žádanou reyovinou je otočení bicyklu okolo osy předního kola. Umíte-li jistě stoj na předním, není proč zavírat oči.

Nájezd je plynulý, uvolněný, střední rychlostí. Přední kolo je třeba zablokovat, následuje odlepení se zadní partie biku a stoj na předním. Nedojde však k přesunu těžiště vzad, zůstává nad řídítky. Pak mírně otočíte řídítka po směru točení a zapřením se o kliky a pedály odhodíte kolo do strany. Jen na vaší dovednosti záleží, bude-li to o 45, 90 či 360 stupňů. Nikdy však měkkým dopadem neopomeňte šetřit ráfek.

3-a-po-prednim1 3-a-po-prednim2 3-a-po-prednim3 3-a-po-prednim4

3-a-po-prednim5 3-a-po-prednim6 3-a-po-prednim7

  1. zdvih předního kola.
  2. zdvih na vyšší úrovni

Otočka na předním kole:

  1. nájezd
  2. zvednutí zadního kola, zapření se do klik
  3. tlakem do klik a pedálů…
  4. …otáčíme zadní partii
  5. citlivý dopad

Aktualizováno 03. 05. 2013 v 01:49:40

O autorovi Dan

Zakládající člen a webmaster A.M.bike, autor tohoto webu. Chorý mozek, pachatel tratí.
Ve volném čase se kromě cyklistiky věnuji programování internetových aplikací v jazyce HTML, CSS, PHP, MySQL a Javascript.
Pracuji jako designér a modelér porcelánu.

Ohodnoťte článek:

nic mocujdedobrépoutavéskvělé (Zatím žádná hodnocení.)
Loading...

Sdílejte tuto stránku:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Top